Vše o elektřině

5 největších blackoutů v dějinách

Krátký výpadek elektřiny zažil každý z nás. Nicméně pokud jste ho nestrávili ve výtahu, pravděpodobně vám v paměti nijak neutkvěl, protože za chvíli všechno fungovalo tak, jak má. Ne vždy je ale průběh blackoutu bez komplikací, zejména když výpadek trvá dlouho nebo zasáhne velké množství lidí. Podívejte se na 5 největších blackoutů v dějinách.

5 největších blackoutů v dějinách
5 největších blackoutů v dějinách

Indie, 2012: zastaralá přenosová síť nevydržela nadměrné zatížení

Dosud k největšímu blackoutu v lidských dějinách došlo v roce 2012 v Indii. Masivní výpadek elektřiny se odehrál během dvou posledních červencových dnů. Právě 31. července byl pokořen neslavný rekord – bez proudu zůstalo více než 600 milionů obyvatel. Je zapotřebí poznamenat, že zdaleka ne všichni obyvatelé zasažených oblastí měli v té době běžně přístup k elektrické energii. V domácnosti pocítilo výpadek proudu podle odhadů zhruba 320 milionů Indů. Rovněž tento údaj by však červencový výpadek řadil na historicky první místo. Navíc i ti ostatní blackout rozhodně pocítili při absenci veřejných služeb.

Problémy s dodávkami elektřiny nastaly 30. července 2012 v ranních hodinách. Vše začalo výpadkem přenosové linky Bina-Gwalior, následně přestaly fungovat další linky a elektrárny. Ještě téhož dne se podařilo většinu dodávek elektřiny obnovit. Jenže o den později zařízení selhala opětovně a důsledky byly ještě rozsáhlejší. Stovky milionů obyvatel bez elektřiny, kolabující doprava ve velkých městech a všudypřítomný chaos. V Dillí nemohlo jezdit metro, které v té době denně přepravovalo 1,8 milionu cestujících. V dolech zůstaly uvězněny stovky horníků a zastavily se i vodní pumpy na polích. Zasažen byl především sever a východ Indie.

Hlavní příčinou výpadku elektřiny byl deficit mezi výrobou a rychle rostoucí spotřebou v kombinaci s nadměrným zatížením zastaralé přenosové soustavy a nepříznivými klimatickými podmínkami.

Výroba elektřiny se decentralizuje, přenosová síť může být v ohrožení

Indie, 2001: předzvěst problémů s přenosovou soustavou

Výpadky elektřiny jsou v Indii poměrně časté, nijak proto nepřekvapí, že i druhý největší blackout se odehrál právě v této zemi. Došlo k němu v roce 2001 a postihl zhruba 230 milionů obyvatel. V tu dobu se jednalo téměř o čtvrtinu indické populace. Zasažena byla zejména severní oblast země a teritorium hlavního města Dillí.

Příčina tohoto výpadku byla v podstatě stejná jako o 11 let později – zastaralá přenosová síť a nepoměr mezi omezenou nabídkou a rychle rostoucí poptávkou po elektrické energii. K blackoutu došlo na začátku ledna, obnovení dodávek trvalo zhruba 16 hodin. Škody byly vyčísleny na více než 100 milionů amerických dolarů.

Elektrické vedení

Bangladéš, 2014: bez proudu 90 % obyvatel

Problémy s výpadky proudu se nevyhýbají ani sousední Bangladéši. V roce 2014 zažila země asi dvanáctihodinový blackout, který se dotkl zhruba 150 milionů občanů, tedy více než 90 % obyvatel Bangladéše. Podobně jako v případě Indie, i zde neměly zdaleka všechny domácnosti přístup k elektřině – k danému roku více než jedna třetina populace.

Problémy se objevily první listopadový den okolo poledne. Hlavní příčinou celostátního výpadku se stalo odstavení přenosového vedení, které přivádí energii z Indie. V důsledku nedostatku energie v síti přestaly fungovat největší elektrárny v zemi a nastal blackout. Po celý den nefungovala drtivá většina veřejných služeb. Prodejci svíček a petroleje okamžitě nasadili několikanásobně vyšší ceny. Krátce po půlnoci došlo k obnovení dodávek energie. Bangladéš zažil podobný výpadek proudu již o pár let dříve – tehdy zůstala země několik hodin ve tmě v důsledku ničivého cyklónu.

Blackout

Pákistán, 2015: blackout jako důsledek útoku vzbouřenců

Region jižní Asie neopustíme ani u čtvrtého největšího blackoutu v dějinách. Pokud za výpadkem proudu v Pákistánu očekáváte zastaralou přenosovou síť, tak jste tentokrát na omylu – na vině byli vzbouřenci na jihozápadě země, kteří poškodili tamní přenosovou linku přivádějící elektrickou energii do sítě z místní elektrárny. Nenadálý výpadek tohoto zdroje způsobil veliký deficit mezi dodávkami a odběry, jenž vedl až k plošnému blackoutu.

Výpadek ponechal bez elektřiny zhruba 140 milionů lidí, tedy 80 % tehdejší pákistánské populace. Po několika hodinách byly dodávky energie obnoveny. Pákistánci jsou na různé lokální výpadky energie zvyklí – většinou je ale na vině špatný stav pákistánské přenosové soustavy.

5G síť: Jak funguje a může nás ohrozit na zdraví?

Indonésie, 2005: bez proudu se ocitla Jáva a Bali

Pětici největších blackoutů v dějinách uzavřeme v jihovýchodní Asii, konkrétně v Indonésii. V srpnu roku 2005 zde zůstalo bez elektřiny zhruba 100 milionů obyvatel. Výpadek se dotkl indonéských ostrovů Jáva a Bali – postižena byla většina jejich území včetně hlavního města Indonésie Jakarty.

Na vině bylo selhání přenosové linky, v jehož důsledku bylo nutné od soustavy odpojit několik významných zdrojů energie. K výpadku proudu došlo krátce po desáté hodině dopoledne. Kolem odpolední páté hodiny již drtivá většina zasažených oblastí hlásila návrat k normálu.

5 největších blackoutů v dějinách

Země

Rok

Počet zasažených obyvatel (v milionech)

Indie

2012

více než 600

Indie

2001

230

Bangladéš

2014

150

Pákistán

2015

140

Indonésie

2005

100

 

Výpadky se nevyhýbají ani Evropě nebo Americe

Na základě pěti největších blackoutů v dějinách by člověk mohl získat pocit, že výpadky elektřiny se týkají pouze méně vyspělých zemí. Tak to ale rozhodně není, tyto země jsou v popředí žebříčku zejména kvůli vysoké populaci. Rozsáhlý blackout z roku 2003 si pamatují obyvatelé Kanady a USA, ve stejném roce došlo k několikahodinovému výpadku také v Itálii. V obou případech bylo zasaženo více než 50 milionů lidí. Turecko zase vzpomíná na osmihodinový blackout, který se v roce 2015 dotkl 70 milionů obyvatel. Někteří experti poukazují na hrozbu blackoutu také v České republice – především z důvodu přetížení naší energetické soustavy.

Co hrozí lidem při blackoutu? V Praze si vyzkoušeli cvičný výpadek proudu