Elektromobilita

Minulost a budoucnost BMW na elektřinu: Jak šel čas od BMW i3 k novému BMW iX3

Německá automobilka z Mnichova k elektromobilitě poprvé „přičichla“ s vozem BMW i3 v roce 2013, ale pak se spíše soustředila na výrobu hybridů. Nyní by ale do roku 2025 chtěla do své stáje plechových ořů na 4 kolech zařadit 12 nových elektromobilů s dojezdem až 700 km. První ochutnávkou nové vlny je BMW iX3, které s plně nabitou baterií ujede 400 km. Podívejte se na elektrickou budoucnost BMW.

Minulost a budoucnost BMW na elektřinu: Jak šel čas od BMW i3 k novému BMW iX3
Minulost a budoucnost BMW na elektřinu: Jak šel čas od BMW i3 k novému BMW iX3

Úvodní fotografie: BMW iX3. Zdroj: BMW Group

Než se podíváme do tváře novému elektrickému konceptu BMW iX3, vrátíme se trochu zpátky v čase, do roku 2013, kdy bavorská automobilka začala vyrábět své první auto bez spalovacího motoru.

BMW i3

BMW i3: technické specifikace

BMW i3 nabízí tři styly jízdy, Comfort, Eco Pro a Eco Pro+. První neubírá na akceleraci, a proto nabízí nejkratší dojezd. Neúspornější Eco Pro+ má silnější rekuperaci, omezuje klimatizaci, takže dojezd naopak prodlužuje.

Řídit elektromobil je hra. Při jízdě přemýšlíte úplně jinak, říká prodejce

2. nejprodávanější elektromobil v Evropě za rok 2017: BMW i3

Splnil první elektrický vůz od BMW očekávání, která do něj německá automobilka vkládala? Generální ředitel BMW, Norbert Reithofer, u premiéry auta v roce 2013 nešetřil superlativy a prohlásil: „Toto vozidlo změní svět dopravy, stejně jako mobilní telefony převrátily naruby svět komunikací.“

Žádnou revoluci v automobilovém průmyslu BMW i3 sice nerozpoutalo, ale prodejní čísla vedení nejspíš nezklamala. Na evropském kontinentu patří tento model mezi nejžádanější trojici čistě elektrických vozů. Mezi lety 2010 až 2017 se v Evropě nejvíce prodával Renault Zoe (skoro 92 tisíc kusů), Nissan Leaf (85 tisíc) a BMW i3 (přes 59 tisíc).

Kde se dá dobít elektrický miláček na 4 kolech v ČR a na Slovensku? Ukázat interaktivní mapu

V loňském roce se stal elektrický bavorák podle statistiky portálu EVObsession dokonce druhým nejprodávanějším elektromobilem Evropy. V roce 2017 si 31 410 Evropanů pořídilo Renault Zoe, 20 855 řidičů poprvé zasedlo za volant BMW i3 a 17 454 obyvatel starého kontinentu zvolilo Nissan Leaf.

Prorazí BMW iX3 na čínském trhu?

Návštěvníci letošního autosalonu v Pekingu mohli jako první obdivovat křivky nového elektromobilu, který se vyklubal po přepracování spalovacího SUV X3. Design elektrické varianty odlišuje jiná maska chladiče, dvě charakteristické ledvinky se u iX3 propojily.

Vůz zaujme také spojením elektromotoru, převodovky a řídicí jednotky do jediné součástky. Nový elektrický motor páté generace navíc neobsahuje žádné vzácné kovy, takže BMW nemusí reagovat na volatilitu cen těchto materiálů na světových trzích.

Tesla Roadster: Fiasko v pořadu Top Gear i let do vesmíru, co dalšího zažilo slavné auto?

První kousky ze sériové výroby mají putovat především do čínských garáží, proto se o výrobu postarají továrny v nejlidnatější zemi světa.

BMW iX3: technické specifikace

BMW iX3