Elektromobilita

Ministr Brabec: Přestaňme páchat kolektivní sebevraždu!

Za velmi nebezpečné považuje ministr životního prostředí Richard Brabec nelegální demontáž filtrů pevných částic u aut s dieselovými motory. Do ovzduší se dostávají prudce jedovaté karcinogenní látky. Brabec chce hříšníky tvrdě trestat. Policie začne majitele aut postihovat přímo na místě. Od dubna Česko zároveň přijme revoluční agendu pro elektromobily. Ministr to uvedl na setkání s eurokomisařem pro životní prostředí Karmenem Vellou v rámci tzv. Clean Air Dialog.

Ministr Brabec: Přestaňme páchat kolektivní sebevraždu!
Ministr Brabec: Přestaňme páchat kolektivní sebevraždu!

Filtry pevných částic jsou nepostradatelnou součástí dieselových motorů, protože odstraňují saze z výfukových plynů. Po čase se ale zanáší a výměna vyjde na desítky tisíc korun, proto je šetřiví motoristé nechávají odstraňovat specializovanými firmami. Majiteli sice ušetří peníze, ale vozy neplní emisní normy ani homologaci. Ministerstvo dopravy spočítalo, že podobných aut u nás jezdí desítky až stovky tisíc. Jenom vozů značky Ford, podle šetření této automobilky, se v letech 2015 2016 pohybovalo po českých silnicích 75 tisíc.

Dieselový výfuk

Vzduch ničí pět procent aut

Ministr životního prostředí Richard Brabec to označil za kolektivní sebevraždu a je připraven s tím bojovat. Podle statistik se na míře znečištění ovzduší ze 70 % podílí doprava, ale způsobuje jí pouze 5 % automobilů. Jedná se právě o ty dieselové motory bez filtrů na pevné částice. Ministrovi Brabcovi tato statistika připadá hrozivá.

Dieselový výfuk

Policie ČR bude schopna přímo v provozu změřit, zda auto má či nemá filtr vymontovaný a na místě udělit vysokou pokutu. Majitel dostane třicet dní na to uvést vůz do odpovídajícího stavu. V opačném případě mu hrozí odstranění z provozu.

Značky pro elektromobily

Ovzduší ve městech má zlepšit novela zákona o ochraně ovzduší i změna zákona o podmínkách provozu na pozemních komunikacích z letošního roku. Od dubna 2019 bude elektromobilům přidělena zdarma speciální registrační značka. Díky tomu bude možné ve městech zavádět speciální jízdní pruhy nebo parkovací místa pro tyto typy vozů.

Nabíjecí stanice Tesla

Brabec přichází s plánem čisté mobility, který by měl umožnit, aby už v roce 2020 byly páteřní sítě v České republice propojeny rychlonabíjecími stanicemi

Česko projde v následujících letech doslova revolucí v mobilitě.

- Richard Brabec, ministr životního prostředí

Novinky na trhu elektromobility si můžete prohlédnout 15. až 18. listopadu na výstavišti v Praze Letňanech, kde proběhne veletrh šetrné mobility s názvem e-SALON.