Tesla chce s obřím bateriovým úložištěm Megapack konkurovat paroplynovým elektrárnám

Vrtkavá výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů často nezvládá dodat potřebnou energii ve špičkách, proto ji dorovnávají paroplynové a naftové elektrárny, které dokáží rychle naběhnout. Pálení fosilních paliv ale není zrovna nejekologičtější řešení. Současnou praxi by chtěli změnit inovátoři z Tesly s gigantickou baterií Megapack pro ukládání přebytků ze solárních a větrných parků.

  • 21. srpna 2019
bulb

Tesla chce s obřím bateriovým úložištěm Megapack konkurovat paroplynovým elektrárnám

main-article
bulb
main-article

BASF se vrací do českých domovů. Chce jim dodat výkonné baterie do elektromobilů

Kazety značky BASF tvořily nedílnou součást českých domácností před rokem 1989. Pouštěla se z nich hudba, která se v obchodech normálně koupit nedala. Šíření z kazety na kazetu byl jediný způsob, jak se k nahrávkám dostat. V éře internetu je taková věc už nepředstavitelná. Magnetofonové kazety zmizely do propadliště dějin, ale německý chemický koncern BASF se k nám vrací v nové roli, jako výrobce baterií do elektromobilů s mimořádnými parametry.

  • 5. listopadu 2018
bulb
main-article

Henrik Fisker ukázal na CES 2018 „zabijáka Tesly“. Autu ale nefungovaly dračí dveře

Nový model Fisker EMotion se snaží vypálit rybník Tesle Motors a Modelu S na trhu luxusních elektromobilů. Jeho autor Henrik Fisker si vyhrál s designem, ale když auto poprvé představil na veletrhu CES 2018, objevila se drobná vada na kráse. Dračí, motýlí nebo snad ptakoještěří výklopné dveře, záleží na vaší představivosti, zatím nefungovaly. Čím naopak Fisker EMotion nadchnul?

  • 22. ledna 2018
bulb
main-article

Spustí obří Tesla Gigafactory elektrickou revoluci, nebo zlomí Elonu Muskovi vaz?

Má Elon Musk víc peněz než rozumu? Proč už nestačí předpona super či mega, když společnost Tesla staví obří továrnu na výrobu baterií uprostřed vyprahlé pouště v Nevadě? Na takové dotazy sice šéf Tesly při slavnostním otevřením 14 % závodu Gigafactory neodpovídal, ale sdělil nadšeným novinářům, třeba kolik se do továrny po jejím dokončení vejde letadel Boeing 747 či křečků. Co dalšího prozradil?

  • 10. srpna 2016
bulb
main-article

Lithium nad zlato. Bude se cenný kov ve velkém těžit i na českém Cínovci?

Největší naleziště lithia, jehož popularita kvůli využití při výrobě baterií neustále narůstá, se nacházejí v Bolívii, Chile či Argentině. Vědci ovšem díky průzkumným vrtům zjistili, že se v oblasti Cínovce může nalézat téměř 6 procent světových zásob ceněného kovu. Zahájení těžby poblíž hranice s Německem je proto na spadnutí. Co by těžba lithia Česku mohla přinést?

  • 15. června 2016
bulb
main-article

Super baterie od Tesla Energy slibují energetickou revoluci: Dočkáme se?

Zakladatel společnosti Tesla Motors, Elon Musk, začátkem května odtajnil svůj nový smělý plán. Chce osvobodit odběratele z područí distribučních společností. Energetickou „svobodu“ má umožnit kombinace solárních panelů a bateriového systému Powerwall, který dokáže uskladnit přebytečnou energii na noc nebo zamračené dny. Co chytrá baterie umí?

  • 25. května 2015

Starší články

Vyplatí se pořídit solární panely na rodinný dům? Zjistěte, jaké dotace můžete získat a kolik ušetříte s domácí fotovoltaikou za elektřinu.

Nahoru