
Odpovědět na otázku, jestli dražší ceny elektřiny trápí více české, nebo slovenské domácnosti, není úplně jednoznačné. Záleží totiž na tom, kolik proudu za rok doma spotřebujete. Při malém odběru elektřiny je výhodnější mít postavený domek pod Tatrami než v blízkosti Šumavy či Krkonoš. Naopak, pokud elektřinou topíte, zaplatíte méně v Praze než v Bratislavě.

O 1,3 % si průměrně připlatí domácnosti za distribuci elektřiny. Náklady za distribuci rostou výrazně pomaleji, než je inflace, a měly by tlumit růst cen elektřiny.

Bouřka už sice dávno není považována za znamení shůry nebo projev božího hněvu, i tak ale budí v mnoha lidech respekt. A není divu. Když nevíte, jak se před ní správně chránit, riskujete nepříjemné následky. Zjistěte, jak vlastně vznikají blesky, co dělat, když váš bouřka zastihne ve volné přírodě a kde je nejlepší se před ní schovat.

V loňském roce přišlo skokové zdražení elektřiny a další zdražování nás čeká i letos a příští rok. Zatím se předpokládá, že by navýšení cen v roce 2020 nemělo činit víc jak 5 %. Tím to však nekončí, analytici očekávají další skokové zdražení v letech 2021–2022 v souvislosti s odstavením německých jaderných elektráren. Měli bychom si na každoroční zvýšení cen elektřiny začít zvykat?

Šmejdi jsou stále na trhu aktivní a Energetická deklarace proti nim nepomáhá. Potřeba jsou především legislativní změny, shodli se dodavatelé na panelové diskuzi, kterou organizoval srovnávač služeb pro domácnosti Ušetřeno.cz

Mezi průkopníky v poskytování čisté elektrické energie patří firmy Nano Energies a E.ON Energie, které začaly elektřinu z ekologických zdrojů nabízet jako první. V posledních letech ale produktů s odběrem zelené elektřiny přibylo. Kolik za spotřebu zelené elektřiny zaplatí průměrná domácnost, a proč se nemusí vyplatit sáhnout hned po té nejlevnější nabídce?

Jak spolu souvisí elektrický proud, odpor a napětí? Vztahy mezi těmito veličinami se dnes zdají být samozřejmé, ale v době svého objevitele Georga Ohma nebylo vůbec snadné je dokázat. Spory o platnost Ohmova zákona se tak vedly ještě desítky let po jeho smrti.

V České republice aktuálně využíváme napětí 230 V, ale nebylo tomu tak vždy. Ještě před deseti lety existovaly v Praze domy se zastaralou energetickou sítí o napětí 120 voltů. Kdy se přešlo na vyšší napětí a proč?