Vše o elektřině

Zelenou elektřinu nabízejí spolehliví dodavatelé i firmy s pošramocenou pověstí

Mezi průkopníky v poskytování čisté elektrické energie patří firmy Nano Energies a E.ON Energie, které začaly elektřinu z ekologických zdrojů nabízet jako první. V posledních letech ale produktů s odběrem zelené elektřiny přibylo. Kolik za spotřebu zelené elektřiny zaplatí průměrná domácnost, a proč se nemusí vyplatit sáhnout hned po té nejlevnější nabídce?

Zelenou elektřinu nabízejí spolehliví dodavatelé i firmy s pošramocenou pověstí
Zelenou elektřinu nabízejí spolehliví dodavatelé i firmy s pošramocenou pověstí

Úvodní fotografie: Roste počet odběratelů, kteří chtějí odebírat proud z obnovitelných zdrojů (OZE). Zdroj: Adobestock

Společnost se pomalu mění. Děti protestují za ochranu klimatu a dospělí se snaží být ekologickými spotřebiteli. Jednou z cest, jak toho dosáhnout, je odběr elektřiny vyrobené 100% z obnovitelných zdrojů. Za zelenou elektřinu si většinou zákazníci musí připlatit, ale možná vás překvapí, že rozdíl mezi cenou ekologického tarifu a nejrozšířenějších produktů nemusí být vůbec velký.  

Zelenou elektřinu u nás nabízí jen pár firem

Produkty zaměřené na zelenou energii najdeme u všech 3 dominantních dodavatelů (ČEZ, E.ON Energie a PRE) a hrstky dalších firem (Nano Energies, Pražská Plynárenská či Zelená elektřina). Elektřinu šetrnou k životnímu prostředí začala jako první prodávat firma Nano Energies v roce 2008, o 2 roky později se přidala také společnost E.ON Energie s produktem EkoElektřina.

Zelená elektřina pro průměrnou domácnost

dodavatel produkt roční cena za spotřebu 2,2 MWh
ČEZ Elektřina pro dobíjení 18 189 Kč
Nano Green tarif Nazeleno 13 213 Kč
PRE Ekoproud 13 177 Kč
E.ON Energie EkoElektřina 13 167 Kč
Pražská plynárenská Zelená 3R i 2R 13 143 Kč
ČEZ Elektřina na dobu neurčitou 13 109 Kč

Vysvětlivky: Uvádíme aktuální ceny elektřiny k 14. 10. 2019 včetně DPH pro spotřebu 2200 kWh u distribuční sazby D02d s velikostí jističe 3×25 A v distribučním regionu ČEZ. Kromě ekologických tarifů pro srovnání uvádíme i standardní produkt dominantního dodavatele (ČEZ Elektřina na neurčito). Zdroj dat: kalkulačky Elektrina.cz a TZBinfo.cz.

Prodává firma Zelená elektřina s. r. o. opravdu čistou energii?

Ve srovnání cen zelené elektřiny jsme záměrně neuvedli firmu Zelená elektřina s. r. o. Pro důkladném prozkoumání webu firmy nás totiž zarazila nejednoznačná informace. Jednou se zde totiž dočteme, že: „naše společnost vám dodá 100% čistou elektřinu z obnovitelných zdrojů.“

Aukce na zelenou energii mohou zdražit elektřinu, varují odborníci

Jenže v sekci Kdo jsme už je zmíněno: „Jsme dodavatel elektřiny, který svojí energii ke koncovým zákazníkům dodává převážně z obnovitelných zdrojů.“ Co se skrývá za slovíčkem převážně, už není jasné.

čistá sluneční elektřina ze solárních panelů

Samotný web i obchodní podmínky dodavatele navíc nepůsobí příliš profesionálně, jelikož se to zde hemží gramatickými chybami a překlepy. Když pomineme fakt, že náklady za práci korektora by podobnou firmu určitě neměly zruinovat, narazíme na mnohem závažnější problém z pohledu zákazníka. Při sjednání smlouvy na dobu určitou a předčasném odchodu odběratele si Zelená elektřina účtuje astronomických 8 000 Kč.

Jak vysokou sankci za předčasné ukončení smlouvy zaplatí klient u jiných dodavatelů? To mě zajímá!

Produkty od této firmy sice vycházely ze srovnání cen zelené energie nejlevněji, ale nejspíš bychom nedoporučovali v tomto případě koukat jen na nejnižší cenu.

Když zelený proud nabízí firma s historií šmejda

Odkud se vynořila společnost Zelená elektřina s. r. o. s necelými 2 100 odběrateli elektřiny na českém trhu? Jde vlastně o bývalou firmu Stabil Energy a její zákazníky, kteří byli letos v srpnu převedení právě pod Zelenou elektřinu.

Stále více lidí padá do pasti energetických aukcí, ukazuje aktuální statistika ERÚ

Dodavatel Stabil Energy se „proslavil“ získáním nejtučnější pokuty od regulátora trhu ERÚ za protispotřebitelské chování. Za protizákonné jednání se spotřebiteli dostal pokutu ve výši 4 miliony korun. Stabil Energy i Zelená elektřina má stejného majitele Český energetický holding. Pravděpodobně převedení zákazníků od Stabil Energy k Zelené elektřině motivovalo očekávané odebrání licence Stabil Energy k prodeji energie, ke kterému se chystá ERÚ.

Zelená elektřina od férového dodavatele

Smlouvu na dobu určitou při odběru zelené energie můžete čekat u Pražské energetiky(PRE) i Pražské plynárenské. PRE nabízí produkt Ekoproud na 24 měsíců a Pražská plynárenská dává odběrateli možnost mezi tarifem Zelená 3R či 2R na 3 nebo 2 roky.

Chci odebírat zelenou elektřinu, která nezatěžuje životní prostředí. Více o EkoElektřině od E.ON!

Naopak, u společností E.ON Energie (EkoElektřina) a společnosti Nano Energies se můžete těšit na smlouvu bez závazků, kterou lze kdykoli vypovědět bez hrozby pokuty za předčasné ukončení. Na dobu neurčitou je i Elektřina pro dobíjení od ČEZu. Nicméně tento produkt se zaměřuje pouze na majitele elektromobilů.

zelená elektřina z obnovitelných zdrojů

EkoElektřinu nabízíme od roku 2010 pro všechny segmenty. Produkt plánujeme dále rozvíjet, protože se nám stále ozývali zákazníci, že chtějí být zelení. Za posledních 5 let se tu vystřídalo více alternativních obchodníků se zelenou elektřinou, kteří to neustáli - buď je někdo koupil nebo zanikli. Na rozdíl od konkurence ze strany dodavatelů jako ČEZ či PRE se odlišujeme tím, že vykupujeme elektřinu ze všech druhů obnovitelných zdrojů; voda, vítr, solár, bio masa či bio plyn.

- Tomáš Voráček, produktový manažer ve spol. E.ON Energie

Kolik stojí zelená elektřina při ohřevu vody nebo s elektormobilem?

Zelená elektřina pro domácnost s ohřevem vody

dodavatel produkt roční cena za spotřebu 8,5 MWh
ČEZ Elektřina pro dobíjení 36 424 Kč
Nano Green tarif Nazeleno 33 109 Kč
Pražská plynárenská Zelená 3R i 2R 32 415 Kč
E.ON Energie EkoElektřina 32 339 Kč
ČEZ Elektřina na dobu neurčitou 32 333 Kč
PRE Ekoproud 31 744 Kč

Vysvětlivky: Uvádíme aktuální ceny elektřiny k 14. 10. 2019 včetně DPH pro spotřebu 8,5 MWh (3 MWh VT a 5,5 MWh NT) u distribuční sazby D25d i D27d s velikostí jističe 3×25 A v distribučním regionu ČEZ. Kromě ekologických tarifů pro srovnání uvádíme i standardní produkt dominantního dodavatele (ČEZ Elektřina na neurčito). Zdroj dat: kalkulačky Elektrina.cz a TZBinfo.cz.

Hledáte výhodné ceny za elektřinu od férového dodavatele? Zkuste naši kalkulačku, která v žárovkovém indexu hodnotí i přívětivé obchodní podmínky firem.