Domácnost

Digitální domácnost: Jak bude vypadat náš domov v budoucnosti?

Elektrospotřebiče budou vstávat s vámi. Chytrý náramek na vaší ruce pozná, že se probouzíte, a pošle zprávu kávovaru, ať vám připraví lahodné espresso. Při nákupu v supermarketu vám mobil sdělí, co máte v doma v ledničce za potraviny a navrhne z nich vhodné recepty. Co všechno zařízení pro digitální domácnost dokáží už dnes?

Digitální domácnost: Jak bude vypadat náš domov v budoucnosti?
Digitální domácnost: Jak bude vypadat náš domov v budoucnosti?

Koncept chytré domácnosti, kde spolu všechny přístroje domácnosti komunikují a reagují na lidskou přítomnost, paralelně vyvíjejí přední technologické firmy na světě. Svou vizi domácnosti pro blízkou budoucnost má Apple, Google i Samsung. Šikovné technologické vychytávky nám mohou zjednodušit každodenní úkoly již v současnosti, nicméně zatím jsou pro běžného spotřebitele cenově nedostupné. 

Digitální domácnost se stane běžnou do roku 2030

Ale nejpozději do roku 2030 byste měli mít robota, který sám vysaje podlahu, než se vrátíte z práce domů nebo detektor kouře, který pošle zprávu vašim sousedům v případě nebezpečí požáru, i ve vaší domácnosti. Na jaké další prvky, které v minulosti spíše plnily stránky vědecko-fantastických románů, se do pár desítek let můžete těšit i vy?

Utopie, nebo inteligentní řešení? Dům, který reaguje na vaše potřeby

Hromadí se vám doma dálkové ovladače, a když chcete zapnout televizi, s železnou pravidelností saháte po ovladači na video nebo jiný přístroj? Takové problémy už vás za pár let trápit nebudou. Celou svou flotilu elektronických zařízení budete ovládat pomocí chytrého telefonu, kterému hlasem dáte pokyn, jaké domácí prostředí pro vás má připravit. 

Například u chytrého domova podle vize od Samsungu stačí říct třeba kouzelnou formulku „Právě odcházím“, a zhasnou se rozsvícená světla, začne se snižovat pokojová teplota, odemknou se na noc zamčené dveře bytu. Jakmile za sebou zabouchnete, do práce se přidá i vysávací robot. Naopak, když se vracíte domů, elektrospotřebiče se opět připraví na váš příchod, jako by šlo o věrného psíka, který čeká, až se vrátí jeho pán.

Zapomněli jste zapnout naplněnou pračku, nebo vypnout sporák, ale už jste dávno na cestě do práce? Chytrý telefon vás o všem, co nevypadá „podle plánu“ informuje, a vy mu pak můžete dát další příkaz, aby se u vás doma dalo vše do pořádku.

Chytrý náramek vás zná lépe než vaše manželka

Futuristické řešení domácnosti podle internetového giganta Google jde ještě o krok dál. Místo, abyste svým elektrospotřebičům dali pokyn, co mají udělat, chytrá zařízení vám sama nabídnou, po čem právě toužíte. Chytrý náramek na vaší ruce totiž podá ostatním spotřebičům informaci o tom, co právě děláte, a přístroje se automaticky tomuto chování přizpůsobí. Když se probouzíte, rozsvítí lampu, nebo zapnou rychlovarnou konvici. Když se blížíte autem k domovu, zapnou klimatizaci nebo topení.

Google chce samozřejmě těžit i ze své dominantní pozice na trhu vyhledávačů. Propojení obsahu, který člověk vyhledává na internetu, s personalizací chování spotřebičů by mohlo nabízet zajímavé možnosti. Jak by podle mozků Googlu mohl vypadat váš den? 

Během obědové pauzy si v práci čtete recenzi televizního seriálu na webu. Když se vrátíte domů, vaše televize už stáhnula volně dostupné epizody tohoto programu. Pozvali jste si k sobě domů na večer hosty? Chytrý telefon si samozřejmě všimnul vaší zprávy přátelům, a proto dal echo elektronickým členům vaší digitální domácnosti. Roboti se dali do úklidu a mraznička mrazí více ledu, abyste si mohli večer zpříjemnit koktejly s kostkami ledu. 

Ztráta soukromí i nadvláda robotů: Proč digitální domácnost vzbuzuje také hrůzu

Zatímco digitální domácnost představuje skvělého pomocníka například pro život seniorů, postižených nebo všeobecně všech sklerotiků a zapomnětlivých lidí, ale i dalších skupin, někoho může myšlenka chytrých spotřebičů v běžné domácnosti bezmezně děsit. Například proto že elektronická zařízení budou moci shromažďovat množství dat o životě svých uživatelů, což může chtít někdo zneužít. 

Navíc nejde jen o hrozbu zneužití citlivých informací jinými lidmi. Příběhy o revoluci „zotročených“ strojů proti lidstvu, které se nakonec obrátí proti svým stvořitelům, známe z mnoha děl populární kultury. Kromě filmových hitů jako Matrix nebo Terminátor se strach z umělé inteligence, která se vymkne kontrole, dá najít i v mnohem starších příbězích jako třeba Frankenstein. Technologický pokrok ale přináší noční můry části obyvatel skoro pokaždé. Hrůzu vzbuzoval ve své době i vynález knihtisku, televize nebo právě i začátky využívání elektrické energie v domácnostech.