Elektromobilita

Města a obce dostanou od státu miliony na nákup elektromobilů

Sta tisíce korun mohou získat samosprávní celky od ministerstva životního prostředí na pořízení šetrného vozového parku. Prostředky z dotační výzvy jsou určeny pro obce, kraje a městské části. Nově mohou o dotaci žádat i státní příspěvkové organizace a veřejné výzkumné organizace. Výzva má jedinou podmínku: auto musí být na alternativní pohon.

Města a obce dostanou od státu miliony na nákup elektromobilů
Města a obce dostanou od státu miliony na nákup elektromobilů

Spolu s eko-vozidly podpoří ministerstvo nově i nabíjecí stanice. Připraveno je celkem 100 milionů korun. V loňské výzvě se prostředky vyčerpaly o měsíc dřív a výzva musela být předčasně ukončena.

Dotace na elektromobily i na nabíječky

90 procent z vyhrazených 100 milionů korun bude posláno na podporu elektromobilů a plug-in hybridů, u nichž jsou emise do ovzduší nejnižší a přínos pro životní prostředí nejvyšší. Úplnou novinkou je dotace na nástěnné dobíjecí stanice tzv. smart wallboxy.

Hybrid plug in

Na minibus až milion korun

Výše příspěvku je stanovena fixní částkou a pohybuje se podle konkrétního typu pohonu a kategorie vozidla od 20 tisíc až do 1 milionu korun. Například u nejvíce pořizovaných malých nákladních aut do 3,5 tuny je dotace nově stanovena na půl milionu korun.

Ministr Brabec: Přestaňme páchat kolektivní sebevraždu!

V případě plug-in hybridu se jedná o částku 200 tisíc a u CNG 100 tisíc korun. Na osobní elektromobil přispěje MŽP 250 tisíc korun a na pořízení minibusu do 7,5 tuny dokonce 1 milion korun. O podporu mohou nově žádat ale i zájemci o malé užitkové vozy, nákladní auta do 12 tun či motocykly na alternativní pohon. 

„Díky dosud schváleným dotacím ve výši 113 milionů korun přibude na našich silnicích 453 nových ekologických vozidel a téměř tři čtvrtiny z nich jsou elektromobily.“

- Richard Brabec, ministr životního prostředí

Žádosti bude přijímat Státní fond životního prostředí v jednokolové výzvě od 2. ledna do 30. září 2019 nebo do vyčerpání alokace. Vozidlo pak musí být pořízeno nejpozději do konce roku 2020.