Vše o elektřině

Z Eiffelovky se stala elektrárna. Na věži vyrostly dvě větrné turbíny

Nemusíte se děsit toho, že by z architektonického skvostu trčely nevzhledné pahýly větrníků. Nové „ozdoby“ pařížského monumentu si zdálky všimnete, jen když budete pozorně hledat. Větrné turbíny totiž barevně splývají s ocelovou konstrukcí. Podívejte se, jak vypadá nová Eiffelova věž, renovovaná v ekologickém stylu.

Z Eiffelovky se stala elektrárna. Na věži vyrostly dvě větrné turbíny
Z Eiffelovky se stala elektrárna. Na věži vyrostly dvě větrné turbíny

Každý rok vysoká železo-ocelová kráska v centru Paříže přiláká více než 7 milionů turistů. Teď se k nim možná také přidají zástupy ekologických aktivistů, protože Eiffelova věž „zezelenala“. Nelekejte se, nezískala nový nátěr v nevábném špenátovém odstínu, ale prošla několika úpravami, které mají snížit ekologickou stopu stavby. 

Větrné turbíny holuby od věže odhánět nebudou

Do parády si 324 metrů vysokou památku v městě nad Seinou letos v únoru vzala americká společnost Urban Green Energy (UGE). Do druhého patra ve výšce 120 metrů nad zemí nainstalovala dvě větrné turbíny s vertikální osou otáčení (VAWT)

Na rozdíl od klasických větrníků, které známe z české krajiny, jsou tyto elektrárny téměř bezhlučné, takže nebudou rušit ptáky ani stolovníky v blízké restauraci Julese Verna pod turbínami. Ze sebe totiž vydají zvuk o síle pouhých 40 decibelů, což odpovídá lidskému šepotu. Navíc se samy roztáčejí a přizpůsobí se i rychlým změnám směru. 

Naopak velké turbíny s horizontálním směrem otáčení (HAWT) nedokáží pracovat při bouřce, kdy se větrné proudy rychle mění, a proto se prostě točí naprázdno.

10 MWh čisté elektřiny napájí první patro Eiffelovy věže

Dvojice VAWT turbín na Eiffelově věži by za rok měla vyrobit 10 megawatthodin čisté elektřiny, což sice představuje jen malou kapku v moři (zhruba roční odběr elektřiny čtveřice českých domácností), ale zajistí tak dostatek energie pro provoz komerční zóny v prvním podlaží pařížské dominanty.

Platíte za elektřinu víc, než byste chtěli? Prozkoumejte, kolik byste mohli ušetřit. Spočítat úsporu

Už dříve v rámci „ekologické proměny“ Eiffelovka dostala nové LED osvětlení, solární panely pro ohřev vody, tepelná čerpadla i systém pro zachytávání dešťové vody, která je pak použita při splachování toalet.