Elektromobilita

Výběr elektrokola od A do Z

Elektrokola jsou moderní a oblíbený dopravní prostředek. Současné modely už dokážou podávat velmi pěkné výkony a dopravit vás i na vzdálenost více než 100 km. Poradí si přitom i s obtížným terénem. Pokud o pořízení jízdního kola s elektromotorem uvažujete, máme pro vás návod, který vám pomůže s výběrem.

Výběr elektrokola od A do Z
Výběr elektrokola od A do Z

První dilema spočívá ve volbě správného typu kola. Horský typ vám umožní zdolávat i náročné trasy a vyniká precizností zpracování, výkonem i odolností. Budete si ale muset připlatit. Naopak městské modely bývají cenově dostupné a umožňují komfortní jízdu se snadným nastupováním a sesedáním. Ideální na cesty do práce nebo školy.

Elektrokolo

Zlatou střední cestu pak představují takzvaná krosová a treková kola. Můžete se s nimi celkem elegantně pohybovat po městě, ale zvládnou i výlety do přírody.

Středový pohon vede

Důležitým faktorem je umístění motoru. V současnosti převažuje středová poloha, která poskytne dobrou stabilitu a optimální výkon. Cena je ale stále trochu vyšší. Pro městské kolo může být řešením i zadní pozice. Přední pohon už je dnes spíš výjimka.

Kam s baterií?

Kam? No přeci na rám kola, tedy v ideálním případě. Tato varianta spojuje optimální vyvážení s designovou elegancí. Další možností je baterie na nosiči nebo pod sedlem. Funkční, ale určitě ne dvakrát stylové.

Elektrokolo

Výkon

Výkon elektromotoru samozřejmě nelze opomenout. Pokud má být na elektrokolo pohlíženo jako na klasické jízdní kolo, nesmí výkon motoru přesáhnout 250 W a maximální rychlost 25 km/h. Elektrokola jsou ale často osazena silnějšími motory, které nabízejí i 350 nebo 500 a více W.

Nebaví vás brouzdat po městě pěšky? Zkuste chytrou a skladnou elektrokoloběžku

Na taková kola už se ale vztahují stejné zákony jako na elektrické motorky. Výkony jsou proto často omezeny. Existuje ale drobná klička, jak si užít jízdu bez řidičáku a na plný výkon. Jde o tzv. „offroad režim“. Mimo vozovky můžete tento režim zapnout a svištět na kole bez omezení.

Elektrokolo

Jak daleko se vydáte?

Většina lidí se při pořizování elektrokola ptá především na dojezd. Jaké reálné vzdálenosti můžete s tímto typem kol urazit? Ve specifikacích se obvykle dozvíte pouze maximální dojezd. Ten se nejčastěji pohybuje v rozmezí 80 až 130 km. Dojezd je ale ovlivněn mnoha faktory. Mezi ně patří hmotnost jezdce, povětrnostní podmínky, stoupání, kvalita vozovky, stupeň asistence apod.

V praxi se může průměrný dojezd pohybovat spíše na 50 až 80 % maxima. Zejména pokud budete zdolávat strmé kopce a využívat vysoký stupeň asistence.

Stupeň asistence

To, co odlišuje elektrokolo od kola běžného, je právě možnost asistence při šlapání za pomoci akumulátorem poháněného elektromotoru. Drtivá většina modelů nabízí více stupňů (obvykle 5) a samozřejmě je zde taky možnost podporu úplně vypnout a jet na „vlastní pohon“.

Elektrokolo

Stupně a případné další funkce nastavujete na ovládacím panelu umístěném na řídítkách. Bývá opatřen displejem pro přehlednou kontrolu nastavení. Dozvíte se taky počet najetých kilometrů, rychlost, stav baterie a případně další důležité informace. Většina kol navíc disponuje režimem „walk“, který poskytuje asistenci při tlačení kola.

Cena

Velmi levné modely lze dnes už pořídit i pod 20 000 Kč. Střední třída se pohybuje v rozmezí cca 25 000 až 50 000 Kč. Tyto modely patří k nejprodávanějším. Za špičková elektrokola ale zaplatíte i sto tisíc a více. Otázkou tak zůstává, jak moc velkými fanoušky do elektrokol chcete být.