Elektromobilita

Elektromobil – dobíjení a dotace

V ČR jezdí v současné době přibližně 150 elektromobilů. Jejich provoz je prozatím v jakési testovací fázi. Tomu je přizpůsobena i servisní síť, včetně dobíjecích stanic. Těch veřejných je pro ně k dispozici více jak 130.

Elektromobil – dobíjení a dotace
Elektromobil – dobíjení a dotace

Většinu z nich vlastní největší poskytovatelé elektrické energie, kterými jsou ČEZ, PRE, E.ON. a RWE. Dobíjecí stanice jsou rozmisťovány do velkých měst a jejich okolí, neboť zde jezdí elektromobilů nejvíce. S dobíjecími stanicemi se tedy můžeme setkat v Praze, Brně, Ostravě, ale i Hradci Králové, Plzni, nebo Trutnově. 

Dobíjecí stanice na každém rohu

Nejčastěji se budují na oblíbených veřejných místech, kde mohou řidiči efektivně využít volný čas, během doby nabíjení vozidla.  Jsou proto umisťovány do objektů nákupních center, nebo do blízkosti restaurací. Například společnost ČEZ zahájila spolupráci se sítí fast-food McDonald´s, na zbudování nové sítě dobíjecích stanic. První z nich už je v provozu u restaurace na Evropské třídě v Praze 6.

Dobíjecích míst je v Česku mnohem více. A my víme, kde všude je najdete! Prostudovat mapu

Obsluha dobíjecí stanice je velmi jednoduchá. Elektromobil se připojí kabelem, vedoucím z dobíjecí stanice, do zástrčky ve voze, která je umístěna zhruba v místech, kde mají běžná vozidla palivovou nádrž. Většina dobíjecích stanic je samoobslužná. K jejímu aktivování a úhradě poplatku za dobití, je potřeba mít čip, přidělený dodavatelem elektrické energie na základě zákaznické smlouvy. Poplatek je ale symbolický a je ve formě měsíční zálohy. Dosahuje zhruba 150,- Kč. Dobíjení u některých stanic je dokonce zdarma.

Koupě elektromobilu: Kdo z energetických expertů přemýšlí o pořízení elektroauta?

počet hlasů: 6

Za jak dlouho se elektromobil nabije a kolik to stojí?

Dobití elektromobilu v domácím prostředí vyjde odhadem na 50 – 60,- Kč. Dodavatelé elektřiny totiž nabízejí svým klientům, kteří vlastní elektromobil, speciální tarify a sazby.

Doba nabíjení elektrického auta se pohybuje kolem 4-5 hodin standardní nabíječkou. Rychlonabíječka zvládne stejný proces za 1,5 – 2 hodiny. Výhoda oproti klasickému tankování je v tom, že během doby nabíjení baterie nemusí být u vozidla nikdo přítomen. Volný čas je tak možno využít pro nakupování, návštěvu kina, nebo restaurace. V domácím prostředí je příjemné dobíjet elektromobil přes noc, a volný čas využít pro spánek.

Platíte za elektřinu víc, než byste chtěli? Prozkoumejte, kolik byste mohli ušetřit. Spočítat úsporu

Dobrou zprávou je, že při výběru nabíjecí stanice, není potřeba rozlišovat a vybírat mezi různými typy koncovek. Výrobci elektromobilů se totiž vzájemně dohodli na jednotných zástrčkách. Tuto zdánlivou maličkost vítají majitelé elektrických aut v celé Evropě i Spojených Státech, neboť jim ubírá případné starosti při výběru vhodného dobíjecího místa na jízdní trase.

Většina současných elektromobilů má dojezd 100 – 150 km. Je tedy potřeba je dobíjet po každém ujetí této vzdálenosti, a to v závislosti na způsobu využívání vozidla a počtu projetých kilometrů. Někdo tedy nabíjí každé 2-3 dny, jiný jednou za týden.

Každopádně provoz elektromobilů vyjde 3x až 4x levněji, oproti běžným vozidlům, na standardní pohon. Pro příklad uvádíme srovnání běžného auta a elektromobilu na trase Praha – Brno. Ta měří přibližně 200 km. Elektromobil ji ujede na 1,5 nabití, tedy za cenu 90,- Kč. Provoz vozidla s benzínovým pohonem, které má na dálnici spotřebu 5 l /100 km, stojí při ceně benzínu 36,- Kč na stejné trase 360,- Kč.

Pokud se chcete o autech na elektřinu dozvědět více, tak sledujte náš seriál o elektromobilech.