Elektromobilita

Dotace na elektromobily 2019: Jak velkou podporu mohou firmy i obce získat?

Podle průzkumu společností STEM/MARK a EY by 57 % českých motoristů lákalo pořízení elektrického vozu, pokud by na něj šlo získat finanční podporu od státu. To ale prozatím vypadá jako hodně vzdálená hudba budoucnosti. Dotace na elektromobily se v Česku týkají pouze podnikatelů, obcí a krajů, jejich příspěvkových organizací nebo univerzit. Jaké jsou podmínky pro získání dotace?

Dotace na elektromobily 2019: Jak velkou podporu mohou firmy i obce získat?
Dotace na elektromobily 2019: Jak velkou podporu mohou firmy i obce získat?

Úvodní fotografie: Nástup elektromobility v ČR brzdí i malý počet veřejných dobíjecích stanic. Ministerstvo dopravy plánuje podpořit jejich výstavbu dotacemi, aby jich do konce roku 2020 stálo 1300. Foto: Daimler

Už je jasné, jakou podobu mají dotace na elekromobily pro podnikatele pro rok 2020. Chci se dozvědět víc!

Firmám už letos moc času na podání žádosti o dotaci na elektromobily nezbývá. V rámci Operačního programu podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OPPIK) – Nízkouhlíkové technologie se rozděluje 200 milionů Kč na nákup elektroaut a neveřejných dobíjecích stanic pouze do konce května.

Tuzemský elektromobil EMA předběhl dobu o desítky let

V minulosti proběhly tři podobné dotační výzvy, kdy byly firmám alokovány částky 80, 150 a 60 milionů Kč. Kvůli převisu poptávky nad nabídkou se stala letošní výzvou tou nejštědřejší. Mezi společnostmi u nás si jízdu na elektřinu oblíbili pracovníci Monety Money Bank i kurýři Rohlíku.cz nebo Dáme jídlo.

Dotace na elektromobily pro firmy a podnikatele (2019)

Drahé elektromobily narazí na dotační strop

Prémiová luxusní elektroauta dosáhnou na stejnou výši podpory jako třeba levnější vozy typu Volkswagen e-Golf. Způsobilé náklady na pořízení osobního vozu na baterky jsou totiž stanoveny jako 45 % z celkové ceny bez DPH, dokud prodejní cena nepřevýší hranici 1 milionu Kč.

Auta Tesla: 7 méně známých zajímavostí o elektrických bourácích Elona Muska

U dražšího elektromobilu se podpora počítá stejně, jako byste za vůz zaplatili 1 milion. Na jedno auto proto podnikatel získá maximálně 450 000 tisíc. Pravděpodobně však půjde ještě o nižší částku, protože za způsobilé výdaje se považuje rozdíl ceny pořizovaného elektromobilu oproti obdobnému konvenčnímu automobilu.

Dotace na elektromobily pro města a obce (2019)

Pro samosprávní celky, které chtějí jezdit ekologicky, letos Ministerstvo životního prostředí vyčlenilo 100 milionů Kč. Výzva zahrnuje nejen elektromobily a plug-in hybridy, ale také hybridy či auta na plyn (CNG). Nicméně drtivou většinu financí (90 %) plánují úředníci přidělit právě elektroautům a plug-in hybridům.

Co přesně znamená plug-in hybrid? Chci to zjistit!

nástěnná dobíjecí stanice smart wallbox

Maximální výše dotace na jedno vozidlo

Typ vozidla/Podpora CNG Elektromobil Plug-in hybrid Hybrid
M1 (osobní) 50 tis. Kč 250 tis. Kč 200 tis. Kč 50 tis. Kč
N1 (nákladní do 3,5t včetně) 100 tis. Kč 500 tis. Kč 200 tis. Kč x
L7E (malá užitková) x 200 tis. Kč x x
L6E x 100 tis. Kč x x
L1E, L2E (motorky do 45 km/h) x 20 tis. Kč x x
L3E, L4E, L5E (motorky nad 45 km/h) x 50 tis. Kč x x
M2, M3 do 7,5t včetně (minibus) 150 tis. Kč 1 mil. Kč x x
N2 do 12t včetně (nákladní střední) 250 tis. Kč x x x

Tabulka: (x = není podporováno), zdroj: Ministerstvo životního prostředí

V lednu 2020 se vypisují nové dotace na elektromobily pro podnikatele. Jaké podmínky dotačního programu se změnily? Chci vědět víc!