Elektromobilita

Klání elektromobilů: Dokáže nový aerodynamický Mercedes pokořit Teslu?

Nabídka elektromobilů se v blízké době opět rozroste, společnost Mercedes-Benz se chystá na podzimním autosalonu v Paříži představit svůj koncept IAA – Inteligentní Aerodynamický Automobil. Vůz budoucnosti bude mít podobu ladného sedanu s elektrickým pohonem. I když jsou přesné parametry vozidla prozatím zahaleny tajemstvím, mohl by se koncept IAA stát konkurentem pro Teslu Model S.

Klání elektromobilů: Dokáže nový aerodynamický Mercedes pokořit Teslu? 4 fotky v galerii
Klání elektromobilů: Dokáže nový aerodynamický Mercedes pokořit Teslu?

Zdroj úvodní fotografie: reprofoto YouTube.com

Když se řekne elektromobil, většině lidí automaticky vytane na mysl Tesla. Impérium Elona Muska ovšem dávno není jediným hráčem na poli vozidel, která do budoucna nepočítají s fosilními palivy. Vlastní pojetí elektromobility tak průběžně představují také klasické automobilky, které nechtějí usnout na vavřínech a ztratit zákazníky.

Koncept IAA se nesnaží šokovat designem.

Pařížský autosalon, který bude probíhat po celou první polovinu října, se tak kromě přehlídky vozů se spalovacími motory stane také dějištěm představování nových vizí a řešení pro dopravu budoucnosti. Svátek autonadšenců z Evropy i celého světa si pro odhalení inteligentního inovativního konceptu IAA vybrala také společnost Mercedes-Benz.

Mercedes se obejde bez designových výstřelků

Přístup tradičních výrobců automobilů k inovacím se různí. Zatímco věhlasná společnost Rolls Royce pro svůj luxusní vůz budoucnosti zvolila design, který mnohé konzervativnější jedince v negativním smyslu zaskočil, Mercedes ke vzhledu svého sedanu s elektrickým pohonem přistoupil střízlivěji.

Anketa

Která země testuje ekologickou elektrodálnici?

To ale v žádném případě neznamená, že by byl koncept IAA, na jehož vývoji konstruktéři intenzivně pracují již několik let, nudný. Dokáže naopak příjemně překvapit, aniž by šokoval.  

Vůz budoucnosti od Rolls Royce: Futuristický model Vision Next 100 budí emoce

Otázkou je, do jaké míry z něj bude nadšený Elon Musk. Přestože veřejnost prozatím nezná všechny parametry a funkce konceptu IAA, zdá se, že by se vůz mohl svými vlastnostmi, dojezdem i cenou podobat Modelu S ze stáje Tesla.

Zajímá vás, kolik je v Česku nabíječek pro elektromobily? Není problém, víme, kde hledat. Prohlédnout mapu

Částečně se však stále jedná o spekulace, neboť Mercedes prodejní cenu vozu, který by se na silnicích mohl objevit v roce 2018, prozatím neprozradil. Zástupci společnosti pouze neurčitě uvedli, že je zkrátka „k nezaplacení“.

Jedním z dominantních prvků vozu je průhledná střecha.

IAA předvádí zajímavou transformaci během jízdy

Designéři Mercedes-Benz pro inteligentní elektromobil zvolili relativně umírněné zaoblené tvary, které vozu dodávají potřebnou dynamiku. Jedním z na prvních pohled patrných výstřelků je zajímavé řešení střechy, která je z větší části průhledná.

Chytrý elektromobil, jehož vnitřní uspořádání zůstává poměrně tradiční, disponuje pohodlným dotykovým ovládáním a přehledným displejem, který nahrazuje přežité budíky.

Největší překvapení ale probíhá během samotné jízdy – jakmile vozidlo dosáhne rychlosti 80 km/h, dojde u něj k přeměně v aerodynamickou střelu.

Zmíněná rychlost aktivuje vysunutí důmyslně ukrytých součástí, díky nimž vůz automaticky změní tvar a protáhne se, aby se optimalizovaly jeho jízdní vlastnosti. Lze tedy s nadsázkou říci, že Mercedes IAA představuje dva vozy v jednom. Záznam průběhu jízdy se tak stává nebývale atraktivní podívanou.