Elektromobilita

Už je to tady! Škoda Auto představila elektrický koncept Vision E

Představení vize vozů budoucnosti se v posledních letech stalo pro světové automobilky jakýmsi dobrým mravem. Nyní se k tomuto zástupu výrobců automobilů přidala i společnost Škoda Auto. Ta oznámila, že na dubnovém autosalonu v Šanghaji odhalí svůj dlouho pilovaný koncept vozů poháněných elektřinou. Zhmotnění elektromobility ze stáje Škoda Auto dostalo označení Vision E. Co na něj říkáte?

Už je to tady! Škoda Auto představila elektrický koncept Vision E
Už je to tady! Škoda Auto představila elektrický koncept Vision E

Zdroj úvodní fotografie: Škoda Auto

Už na první pohled je zřejmé, že se Škoda nevydá cestou strojů, které se snaží šokovat futuristickým vzhledem, ale inspirovat se bude spíše u elektromobilů se střídmějším zpracováním, jako jsou například vozy Tesla. Sama automobilka své SUV-kupé popisuje jako „emocionálně laděné“. Charakteristickým vnějším rysem vozidla je dynamicky působící silueta, kterou podporuje plynule klesající linie střechy karoserie. 

Po silnicích se bude elektromobil Škoda podle plánů prohánět od roku 2020.

Co Vision E nabízí? Prostor a dojezd 500 kilometrů

Vozy z řady Vision E slibují dojezd až 500 kilometrů na čistě elektrický pohon a využití třetí úrovně autonomního řízení. Co toto škálování naznačuje? Systém chytrých senzorů a kamer zajistí, že se vůz bude automaticky pohybovat v kolonách, v režimu autopilota zvládne projet některé úseky dálnic, udržet se v jízdním pruhu nebo se naopak vyhnout kolemjedoucím vozidlům. Dokáže také sám vyhledat a obsadit volné parkovací místo.

Škoda Auto se s elektromobilem představí na šanghajském autosalonu.

O pohon vozidla se postarají kvalitní lithiové baterie, které dodají energii dvěma elektromotorům. Ty zajistí pohon všech čtyř kol, aby byl pohyb vozidla maximálně plynulý a dynamický a jízda co nejbezpečnější. Systémový výkon elektromobilů, který bude činit 225 kW, umožní dynamické zrychlení až na maximálních 180 km/hod.

Souboj konceptů budoucnosti: Automobilky se předhánějí v odvážných vizích

Škoda počítá s modelem o délce 4 645 milimetrů, šířce 1 917 milimetrů a výšce 1 550 milimetrů. Dlouhý rozvor vozidla (2 850 milimetrů) umožnil vývojovému týmu vytvořit pohodlný a prostorný interiér, který je typický pro vozy z kategorie SUV. O komfort cestujících se postará také zvýšená pozice sedaček.

Pět elektromobilů do roku 2025 a elektrifikace stávajících modelů

Škoda plánuje do roku 2025 rozšířit svou nabídku o pět čistě elektricky poháněných modelů, neboť podle odhadů se bude v roce 2030 přibližně 15 % všech nových vozidel pohybovat plně autonomně. Automobilky, které si chtějí udržet prestižní pozici na trhu, se proto tomuto očekávání musí přizpůsobit.

Model balancuje na rozhraní SUV a kupé.Elektrifikace ovšem nemine ani stávající modely Škoda Auto. Na rok 2019 si automobilka naplánovala uvedení modelu Superb s plug-in-hybridním pohonem. V roce 2020 pak na silnice vyjede první sériový vůz Škoda s plně elektrickým pohonem.