Vše o elektřině

ERÚ snížil regulované ceny elektřiny, domácnosti ušetří

Energetický regulační úřad (ERÚ) sníží od příštího roku regulované složku elektřiny průměrně o 1,6 % a o 1,7 % u plynu. Klesají i ceny silové elektřiny v cenících dodavatelů. Spotřebitelé proto na elektřině, ale i plynu, výrazně ušetří.

ERÚ snížil regulované ceny elektřiny, domácnosti ušetří
ERÚ snížil regulované ceny elektřiny, domácnosti ušetří

Regulovaná složka elektřiny, kterou vyhlašuje závěrem každého roku Energetický regulační úřad (ERÚ), a do které se řadí poplatky za distribuci, podporu obnovitelných zdrojů nebo i za činnost ČEPSu, poklesne v příštím roce v průměru o 1,6 % u elektřiny a o 1,7 % u plynu. Na území ČEZ Distribuce dojde k poklesu o 2,6 %, u PREdistribuce o 0,46 %. Cena poroste jen u E.ON Distribuce (nově EG.D) a to 0,28 %.

Pokles regulované složky není překvapením, i když k němu došlo naposledy v roce 2014. „Tentokrát se nám to povedlo díky dobrému nastavení takzvaného pátého regulačního období, kde jsme výrazně snížili míru výnosnosti, které mohou regulované společnosti od ledna příštího roku při svých investicích dosáhnout,“ uvedl předseda rady ERÚ Stanislav Trávníček. 

Ceny elektřiny zlevňují. Výběrem levnějšího dodavatele můžete ušetřit tisíce korun ročně.

Důvodem k poklesu regulované složky je, že ERÚ snížil ukazatel, který vyjadřuje maximální zisky distribučních společností. V dalších letech má ale dojít k prudkému růstu investic do přenosové soustavy. Už v roce 2022 proto dojde k opětovnému růstu distribučních poplatků a nejspíše také celé regulované složky. Důvodem je prudký rozvoj obnovitelných zdrojů energie. O tématu čtěte v článku:  Jak se budou vyvíjet ceny za distribuci elektřiny? ERÚ vydal nový výhled

5 důvodů, proč poroste cena elektřiny

Koronavirová pandémie vedla také k určité disbalanci na trhu s elektřinou. Některé průmyslové firmy přestaly během první vlny koronavirové pandémie vyrábět. Elektřiny se proto spotřebovalo výrazně méně, což nákladnými opatřeními musel řešit ČEPS, který v rámci takzvaných systémových služeb má na starosti rovnováhu mezi výrobou a spotřebou elektřiny.

V příštím roce proto dojde k prudkému růstu systémových služeb o 21 %. Systémové služby však tvoří stále zlomek celkových regulovaných poplatků. Největší část tvoří právě samotná cena za samotnou distribuci elektřiny, která poklesne o 3,6 %. Celkový pokles regulovaných nákladů proto dosáhne právě zmiňovaných 1,7 %. 

Vývoj ceny u jednotlivých regulovaných složek 

 

Rok 2021

Meziroční změna

Meziroční změna v %

Cena za činnost operátora trhu v elektroenergetice

11,81

-3,61

-23,4 %

Cena za systémové služby

93,30

16,18

21,00 %

Složka ceny na úhradu nákladů spojených s podporou elektřiny

478,12

6,07

+1,3

Cena za distribuci a přenos elektřiny

1424,57

-52,88

-3,6 %

Celkové regulované složky elektřiny

2000,07

-34,24

-1,7 %

Zdroj: Výtah z tiskové konference ERÚ 

Elektřina výrazně zlevní, plyn ještě více 

Energetický regulační úřad taktéž předpokládá, že v příštím roce dojde k průměrnému poklesu cen elektřiny u domácností. Kromě regulovaných složek cen elektřiny, které tvoří přibližně 40 % z celkové ceny na faktuře totiž docházelo také k poklesu silové složky elektřiny u samotných dodavatelů. Někteří velcí dodavatelé dokonce snížili své ceny o více než desetinu a zahájili na trhu cenový souboj, ze kterého stále těží spotřebitel. O cenovém souboji si přečtěte v článku: Dodavatelé zlevňují elektřinu. Podívejte se na nové ceny

Dodavatelé elektřiny 2020: Jak poznat důvěryhodného dodavatele?

Podle dat ERÚ tak spotřebitelé mohou celkově na elektřině ušetřit průměrně 3 - 3,5 % z celkové ceny. Na nejvyšší úspory se mohou těšit domácnosti, které používají elektřinu k ohřevu vody, popřípadě si pomocí přímotopů i vytápějí. 

Očekávané průměrné celkové náklady pro domácnosti – elektřina:

 

Regulovaná část ceny

Očekávané celkové náklady (bez DPH)

Celková roční úspora

Byt s malou spotřebou

6335 Kč

10 880 Kč

354 Kč (-3,15 %)

Ohřev vody akumulačním spotřebičem

8044 Kč

15 395 Kč

544 Kč (-3,41 %)

Vytápění přímotopem

9952 Kč

23 102 Kč

730 Kč (-3,06 %)

Zdroj: Výtah z tiskové konference ERÚ 

Fixovat elektřinu se vyplatí

Nyní je tak podle analytiků nejlepší doba na fixaci cen elektřiny. „Fixovat by měli zejména ty domácnosti, které věří, že se brzy objeví účinná koronavirová vakcína, a také ti, kteří míní, že případné další vlny pandemie již budou celosvětově celkově výrazně slabší než její první i druhá vlna,“ uvádí analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda. 

Příští rok by mělo dojít ke zlevnění elektřiny

Podle něj to však znamená, že další zlevňování elektřiny nelze v příštím roce už očekávat. „To proto, že by se v dohledné době mohla objevit plně účinná vakcína proti koronaviru, což by značilo stěžejní impuls pro zotavení celosvětové ekonomiky. Právě tato vyhlídka žene tržní ceny energií opět vzhůru, takže tuzemské domácnosti se již levnější elektřiny dočkat nemusí, dodává Kovanda

Fixace cen elektřiny 2020 a 2021: Vyplatí se?

Zatímco domácnosti si za vyšší podporu obnovitelných zdrojů nepřiplatí, jiná situace je především u větších odběratelů, především firem a průmyslových podniků. Regulovaná složka u odběratelů vysokého a velmi vysokého napětí vlivem obnovitelných zdrojů vzroste o 11,5 %, respektive 6,5 %. U plynu je situace opačná, tam cena poklesne přibližně o 3,2 %. 

Výběr levnějšího dodavatele se vyplatí 

Trh elektřiny a plynu je dynamický a nabízí spotřebitelům možnost ušetřit několik tisíc korun ročně výběrem levnějšího dodavatele. Podle statistik serveru Elektřina.cz je nyní velmi příhodná doba pro změnu dodavatele energií. U elektřiny průměrná domácnost ušetří změnou dodavatele 2200 korun ročně, v případě plynu se jedná o částku vyšší než 4000 korun ročně. Srovnat si jednotlivé dodavatele můžete v kalkulačce.