Vše o elektřině

Zjednodušíme faktury za energie, tvrdí regulátor trhu ERÚ

Vytvořit „blbuvzdorné vyúčtování“ za elektřinu i plyn, takový cíl si stanovil Energetický regulační úřad (ERÚ). Zpřehlednit fakturu za energie by chtěl od roku 2016 pomocí nové vyhlášky. Podle tiskového mluvčího se nyní odběratelé v moři informací na fakturách ztrácejí. Nesrozumitelné vyúčtování pak ulehčuje práci podomním prodejcům, kteří chtějí zkreslit určité údaje. Co by se mělo změnit?

Zjednodušíme faktury za energie, tvrdí regulátor trhu ERÚ
Zjednodušíme faktury za energie, tvrdí regulátor trhu ERÚ

Nové vyúčtování by mělo obsahovat pouze základní fakturační údaje a jednoduché údaje o spotřebě. Zároveň by se na faktuře měla objevit jasná informace, kdy odběrateli končí smlouva s dodavatelem energií. Tímto krokem by došlo zejména k zpřehlednění smluv na dobu určitou.

Méně čísel pro lepší srozumitelnost faktury za elektřinu

Zákazník, který by měl častěji na očích informaci o konci smlouvy, by nemusel tak snadno promeškat lhůtu ke zrušení automatického prodloužení. Navíc by si lépe mohl uvědomit, že ještě nenastal čas na změnu dodavatele, přestože ho podomní prodejce přesvědčuje o opaku. Předčasné ukončení smlouvy na dobu určitou je totiž mnohdy spojeno s placením tučných pokut.

Proč se vyplatí vědět, kdo nepodepsal Etický kodex dodavatelů energií?

ERÚ ústy svého mluvčího, Jiřího Chvojky, také upozornil na zajímavý vztah mezi dodavateli energií, kteří nepodepsali Etický kodex obchodníka v energetických odvětvích, a firmami, na které si často stěžují odběratelé.

Z 60 dodavatelů elektřiny a plynu svůj podpis k Etickému kodexu nepřipojila třetina prodejců energií. Právě těchto 20 dodavatelů patří k firmám, které se nejčastěji dostávají do hledáčku ERÚ kvůli sporům se spotřebiteli nebo stížnostem od odběratelů. Zároveň tato třetina dodavatelů také obdržela nejvíce „nemilé pozornosti“ od ERÚ v podobě různých pokut za své praktiky.