Elektromobilita

Elektrické lamborghini z třetího tisíciletí se dokáže samo opravit

Zvykli jsme si, že automobilky postupně představují své zástupce do rodiny elektromobilů, ale u supersportů to bylo dosud nemyslitelné. Tabu prolomilo až Lamborghini. Minulý rok předvedlo světu plně elektrifikovaného plnokrevníka Terzo Millennio. Sériovou výrobu ale zatím nečekejte. Spíše to vypadá, že se jednotlivé inovace budou postupně zapracovávat do stávajících modelů.

Elektrické lamborghini z třetího tisíciletí se dokáže samo opravit
Elektrické lamborghini z třetího tisíciletí se dokáže samo opravit

Batmobile nebo lamborghini?

Koncept Lamborghini Terzo Millennio vypadá trochu jako batmobile z dílny filmového studia Marvel. Vývojáři popustili uzdu fantazii a stvořili supersport pro třetí tisíciletí, ze kterého zrak přechází, ale netěšte se zbytečně. Automobilka slibuje výrobu až v roce 2040.

Každé kolo má svůj motor

Lamborghini ve spolupráci s Massachusettským technologickým institutem (MIT) se zaměřilo především na karoserii, která neměla být nijak omezena zástavbou hnacího motoru ani akumulátorů. Automobilka chtěla dosáhnout toho, že v elektrické čtyřkolce bude poháněno každé kolo zvlášť.

Oprav se sám!

Terzo Millennio je navrženo jako jeden velký akumulátor. Vůz má mít schopnost kontrolovat svůj momentální stav a ve chvíli, kdy se objeví poškození ve struktuře uhlíkových vláken, být schopný sebeobnovy. Neodborně řečeno, auto se má do jisté míry opravit samo. Připadá vám to jako velká sci-fi? Jistě. Lamborghini se netají tím, že představili odvážný model daleké budoucnosti.

Konstrukce se vyznačuje ultralehkou strukturou a je optimalizována pro aerodynamickou účinnost. Karbonová kastle zároveň slouží pro ukládání elektřiny. Cílem bylo podat špičkový výkon, ale bylo také třeba dosáhnout rychlejšího nabíjení.

Energie v kastli? Kde jinde!

Baterie se musela vejít mezi vnitřní a vnější plášť. Spojena je pouze uhlíkovými vlákny. Na otázku, jestli je taková technologie dostatečně bezpečná, odpověděli vývojáři z Lamborghini lakonicky. „Necháme tělo, aby se léčilo samo.“

Auto je schopno identifikovat případné praskliny nebo jiná poškození uhlíkového vlákna a prostřednictvím mikrokanálů dopravit do postiženého místa „léčivou“ chemickou látku. Připadá vám to už moc? Vždyť jsme psali, že Terzo Millennio je futuristický model.

Vizuální podoba sice odkazuje na současné modely lamba, ale celkové provedení je extrémní. Je to vidět na obřích otvorech v kastli, nadlimitních kolech nebo ve světlé výšce, která automobil připodobňuje k rozteklému kusu vesmírné hmoty.

Technické parametry se nedozvíme

O výkonu nového lamborghinni se pochopitelně automobilka nezmiňuje. Nedozvíme se nic ani o jeho dojezdu. To všechno bude ještě dlouho zahaleno pláštíkem tajemství a vlastně o to ani moc nejde. Máte se nechat unést krásou a maximálně hádat, jestli ten sporťák za pár desítek let skutečně na silnici potkáte nebo ne.