Technologie

Létá jako Iron Man: Brit sestrojil létající kombinézu ve stylu superhrdinů

Snad každý muž by se chtěl na chvíli ocitnout v kůži Tonyho Starka a vznášet se ve speciálním obleku jako Iron Man. Britský vynálezce měl stejný sen a po deseti měsících pokusů a pádů poprvé vzlétl. K hladkému letu komiksovému hrdiny má Brit ještě daleko, ale i přesto při pohledu na létající oblek v akci většina ohromených diváků jen mlčky zírá do vzduchu.

Létá jako Iron Man: Brit sestrojil létající kombinézu ve stylu superhrdinů
Létá jako Iron Man: Brit sestrojil létající kombinézu ve stylu superhrdinů

Fotografie: Gravity.co

Na ultralehkou vnější kostru připnete miniaturní tryskové motory, natrénujete správné máchání rukama a můžete se odlepit od země. Aspoň tak to vypadá, když pozorujete autora a zároveň pilota létajícího obleku, Richarda Browninga, když se vznáší ve vzduchu.

Než se naučíte létat, musíte umět padat

Jenže zdání klame, britský vynálezce nejdřív začínal s asistovanými skoky a mnohokrát tvrdě přistál na zemi, než se mu podařilo jen maličko vzlétnout. Na pár sekund se vznášel nad zemí ve výšce půl metru.

Po 10 měsících vývoje metodou pokus-omyl sestrojil ultralehkou kostru, která obepíná tělo, a zvedá jeho váhu pomocí šesti miniaturních tryskových motorů, jež jsou prakticky zmenšeninou pohonu klasických letadel. Díky displeji na helmě pilot vidí, kolik mu ještě zbývá paliva. Když jeden motor selže, nemusíte se bát rychlého sešupu dolů, protože oblek se krouživými pohyby snese k zemi.

Létající oblek ovládáte stejně jako Iron Man

Stroj se zatím udrží ve vzduchu bez přestávky pouze 10 minut. Ovládání se kupodivu velice podobá tomu, co známe z filmů o Iron Manovi. Natažením paží letíte vzhůru, svěšení rukou podél těla, klesáte. Pohybem ruky dozadu, letíte dopředu.

Gravitace už není pro člověka omezením: S dronem Flike doletíte klidně i do práce

Poté co se Browning párkrát proletěl v obleku na veřejnosti, stal se miláčkem médií a o jeho vynález projevilo zájem i britské ministerstvo obrany. Generálové prý v minulosti snili o létajících vojácích. Projekt sice dávno odložili k ledu jako nereálný, ale po shlédnutí krátkého videa s létajícím vynálezcem možná svůj plán znovu oživí.

Přelstít gravitaci vyjde na pár milionů korun

V současnosti britský vynálezce založil vlastní startup firmu Gravity. Tým společnosti se bude snažit vyrábět létající obleky na zakázku.

Jedna kombinéza, která z vás udělá Tonyho Starka, bude stát asi 200 tisíc liber (přes 6 milionů Kč). Výsledný produkt ponese jméno Daedalus (po synovi Ikara, tvůrce létajících křídel z antického příběhu).

Ještě to potrvá, než si někdo v létajícím obleku zaletí nakoupit do supermarketu nebo vyzvednout dítě ze školy, ale lidé z Gravity budou usilovat o to, aby to bylo možné,

- Richard Browning, britský vynálezce a podnikatel

K létání bez křídel musíte mít dobrou fyzickou kondici

Létat s pomocí tryskových motorů ale nebude dostupné úplně pro každého. Ovládání stroje totiž nespočívá jen v mačkání pár tlačítek. Vyžaduje hlavně velkou fyzickou námahu.

Anketa

Kdo bývá také často označován jako skutečný Iron Man?

Browning třeba každou neděli běhá 20 až 40 kilometrů, pravidelně cvičí a když ho omrzí maraton, vystřídá ho za triatlon. Takže pokud chcete létat jako Iron Man, nejspíš si budete muset opatřit permanentku do fitness centra.