Vše o elektřině

Více elektřiny z jádra: 22 % Čechů souhlasí, 22 % je proti. Co si myslí ostatní?

Vadil by vám jaderný reaktor kousek od vaší zahrádky? Takovou otázku sice pracovníci Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) nepokládali, ale z ankety o podpoře jaderné energetiky se dozvěděli jiné zajímavé věci. Dva nové reaktory by k Temelínu přidalo 44 % dotázaných, zatímco třetina lidí se používání atomu pro výrobu energie přímo děsí. Zvítězili u nás příznivci, nebo odpůrci jádra?

Více elektřiny z jádra: 22 % Čechů souhlasí, 22 % je proti. Co si myslí ostatní?
Více elektřiny z jádra: 22 % Čechů souhlasí, 22 % je proti. Co si myslí ostatní?

Podporují Češi jaderné elektrárny? Aktuálně je to šul nul. Nové jaderné bloky by rádo stavělo 22 % české populace. Na chlup stejný podíl lidí by raději nějaké možná zboural a necelá polovina Čechů by na počtu jaderných reaktorů v Temelínu a Dukovanech nic neměnila. Zbytek úvahy nad atomovou budoucností Česka moc nezajímají. Nemají na ni žádný názor.

názor na rozšiřování podílu jaderné energetiky na výrobě elektřiny v ČR

Zvídavé otázky ohledně atomu pokládají tazatelé CVVM už čtyři roky. Za tuto dobu lze sledovat mírnou „úmrtnost“ v táboře, který propaguje větší podíl jádra na výrobě elektřiny. V roce 2012 se k této skupině hlásilo 34 % dotázaných. V roce 2013 jejich zástupy prořídly na 31 %. Loni jich bylo už jen 29 %, ale pořád ještě měli převahu nad 20 procenty odpůrců. Právě letos se síly poprvé vyrovnaly.

názor na dostavbu Temelína

Oproti minulému roku o 3 procentní body (z 47% na 44 %) poklesla i podpora veřejnosti pro dostavění zbývajících dvou jaderných bloků v Temelíně. Ve skutečnosti ale k žádné změně v názorech obyvatel ČR dojít nemuselo, protože takový výsledek se pohybuje na hranici statistické chyby.

Obavy z jaderné energie, průzkum veřejného mínění

Třetinu lidí podle jejich slov trápí velké nebo střední obavy z používání jaderné energie u nás. Těžko říct, jestli si představují hrozbu exploze jako v Černobylu nebo nevědomou konzumaci světélkujících rajčat od jihočeských farmářů.

Atomová rodina se rozrůstá

Vláda nedávno schválila Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky, podle kterého by se co nejdřív mělo začít s výstavbou dvou nových jaderných bloků. Jeden by měl vyrůst v Temelíně a druhý v Dukovanech, ale ještě není jasné, jak bude atomový boom financován. Nový jaderný blok vyjde v českých podmínkách přibližně na 120 až 150 miliard.

Platíte za elektřinu víc, než byste chtěli? Prozkoumejte, kolik byste mohli ušetřit. Spočítat úsporu

Jako zdroj dat pro grafy byl použit průzkum CVVM SOÚ AV ČR, prováděný ve dnech 11. 5. – 18. 5. 2015 na 1043 respondentech starších 15 let formou osobního rozhovoru.