Domácnost

Jak vybrat vhodný elektrokotel? Poradíme, na co se zaměřit

Zima pomalu klepe na dveře a vy byste se rádi doma ohřáli, ale zároveň byste neradi protopili poslední úspory? Podívali jsme se na to, jak vám v boji s mrazy pomohou elektrické kotle. Které parametry se vyplatí zkoumat a jak vybrat elektrokotel, aby vám nenaskakovaly zimomřivky, když za okny sněží, ani při pohledu na účty za energie?

Jak vybrat vhodný elektrokotel? Poradíme, na co se zaměřit
Jak vybrat vhodný elektrokotel? Poradíme, na co se zaměřit

Elektrické kotle se většinou vyrábějí jako závěsné topné jednotky a dělí se do dvou základních skupin:

Jak ušetřit peníze při vytápění? 7 triků, jak uspořit energii, aniž byste doma mrzli

počet hlasů: 8

Kam se vyplatí pořídit vhodný elektrokotel?

Nejlevnější elektrokotle můžete pořídit přibližně od 10 až 15 tisíc. Nízké pořizovací náklady ovšem vyvažují vyšší účty za spotřebu elektrické energie, proto se tyto zdroje vytápění hodí především do nízkoenergetických domů s dobrým zateplením.

Schovávají se ve vaší domácností zákeřní energetičtí žrouti? Odhalit žrouta

V menším rodinném domku může jít i o samostatný zdroj tepla, ale častěji se setkáváme s případy, kdy elektrokotel funguje jako doplňkové zařízení. Mnohdy se elektrokotel používá například v kombinaci s tepelným čerpadlem nebo krbovou vložkou. Elektrický kotel se zapne, když udeří tuhé mrazy a tepelnému čerpadlu rychle klesá účinnost, nebo když krb vychladne.

Jak vybrat elektrokotel se správným tepelným výkonem?

Alfou i omegou efektivního vytápění s elektrickými kotli je zvolení optimálního tepelného výkonu. Ten se odvíjí od tepelných ztrát objektu. Na internetu sice narazíte na různé tipy, jak tuto hodnotu orientačně vypočítat, ale takový postup se nedá moc doporučit.

Výpočet obyčejně vychází z objemu vytápěných místností, ale do hry vstupuje ještě celá řada dalších faktorů (poloha domu, situování stavby, klimatická oblast, rozsah izolace atd.), takže nakonec můžete získat velmi nepřesné číslo. Čím je dům menší, tím více bude stanovení tepelných ztrát pomocí výpočtu pokulhávat. Pokud ono magické číslo nenajdete v projektové dokumentaci domu, vyplatí se investovat několik tisíc do výpočtu tepelných ztrát nezávislým odborníkem.

Může se totiž stát, že prodejce topného systému lehce přestřelí tepelné ztráty, aby vás postrčil k nákupu elektrokotle s vyšším výkonem, za který samozřejmě také víc zaplatíte. Jenže předimenzovaný kotel bude k provozu potřebovat silnější jistič a vám zbytečně narostou paušální poplatky za elektřinu.

Který dodavatel nabízí nejnižší ceny elektřiny na trhu?

Elektrokotel: Výhody a nevýhody