Domácnost

Vyšší cena, ale i úspora. Které spotřebiče si pořídit?

Díváte se na své domácí spotřebiče a říkáte si, že už mají ta nejlepší léta za sebou? Nebo patříte do skupiny, která chytré elektro rovnou zásadně odmítá? Koupi nových produktů ještě znovu zvažte, jelikož vám mohou ušetřit nejen spoustu času, ale také energie.

Vyšší cena, ale i úspora. Které spotřebiče si pořídit?
Vyšší cena, ale i úspora. Které spotřebiče si pořídit?

Zaměřte se na chytrá svítidla

Tím, že budete poctivě zhasínat, můžete ušetřit spoustu peněz. Možná se ale nevědomě dopouštíte i několika dalších chyb, které mají vliv na váš rodinný rozpočet. Pokud si přejete ušetřit výrazně, bude potřeba se na svou domácnost zaměřit detailně. 

Lustry, volně stojící nebo stolní svítidla je nutné vybavit úspornými žárovkami. Ty jsou při nakupování do celého bytu vždy větší investicí, ale v průběhu času se vždy vyplatí. Nezapomínejte zkontrolovat ani osvětlení vašich zrcadel nebo kuchyňské linky, jelikož právě zde se často skrývá velký žrout energie. 

Chytré žárovky IKEA Trådfri: Jak obstojí levná LED světla v konkurenci s Philips Hue?

Můžete se rozhodnout také pro chytré elektro žárovky. Takové můžete ovládat z mobilního zařízení, a to například z práce. Pokud si tedy vzpomenete, že jste zapomněli zhasnout, mobilní telefon vám nabídne možnost tuto chybu napravit.

Typ žárovky

Cena

Funkce

Philips Hue White Ambiance 8, 5W E27

800-900 Kč

230 V

Bluetooth a Wifi

Stmívání

Chromatičnost 2200-6500K

Xiaomi Mi Led Smart Bulb

500-700 Kč

100-240 V

WiFi

Stmívání

Chromatičnost

1700-6500K

WOOX Light Bulb

300-500 Kč

230 V

WiFi

Chromatičnost

3000K

Zdroj: Alza.cz, Heureka.cz
 

Správný výběr kuchyňských spotřebičů

Doby, kdy bylo označení A+ kritériem pro spořivý spotřebič jsou už dávno pryč. V současnosti se při návštěvě obchodu s elektronikou ptejte rovnou na produkty, jako je A++ nebo A+++. Neváhejte se o spotřebě přesvědčit u všech větších, ale i menších spotřebičů, které ve své kuchyni máte k dispozici nebo teprve uvažujete o jejich koupi. 

Pečící trouba, lednice, mrazák, ale i drobnosti jako rychlovarná konvice nebo kávovar by neměly výrazně zasahovat do vašich výdajů za energii. Kromě hlasitosti při jejich provozu a ostatních funkcí dbejte proto i na toto kritérium. 

Zvažte také koupi myčky na nádobí, jelikož sice ke svému provozu potřebuje elektřinu, ale zároveň výrazně šetří vodu a čas. Proto tyto pomocníky můžeme taktéž považovat za úsporné spotřebiče.

Spotřebič

Roční náklady pro A+

Roční náklady pro A+++

Kombinovaná mraznička s chladničkou

1265 Kč

814 Kč

Samostatná chladnička

901 Kč

559 Kč

Myčka

771 Kč

648 Kč

Zdroj: Usetreno.cz
 

Doplňky, které oceníte v péči o domácnost

Pračky jsou v současné době vybaveny mnoha programy, díky kterým můžete ušetřit. Spořivý spotřebič má většinou v nabídce mnoho funkcí, jako je krátké praní nebo několika minutové sušení. Sušička nebo pračka například dokáže odhadnout hmotnost prádla a podle toho přizpůsobit délku sušení nebo praní. Některé chytré spotřebiče také snižují při praní a sušení postupně teplotu, což ve výsledku výrazně ušetří. 

Nemusíte se při praní prádla omezovat. Pokud v takové pračce budete chtít vyprat jen několik kusů oblečení, pozná, že jde o lehkou váhu a při nastavení krátkého programu bude s praním hned hotová. Chytré varianty je možné také dálkově ovládat mobilním telefonem.

Chytré spotřebiče

Kdykoli se v lednici vytvoří námraza, je potřeba více energie, aby mohla být v provozu. I to je jeden z důvodů, proč zakoupit chytrou lednici s beznámrazovou technologií, která proti podobným problémům chrání. Nová lednička není vhodná jen pro úsporu, ale také pro vaše zdraví, jelikož chrání, aby potraviny byly čerstvé, a to díky speciálním zónám například pro maso, zeleninu a ostatní. 

I když se může zdát, že vaše stará lednice perfektně slouží, její spotřeba může svědčit o opaku. Pokud si nejste jisti, jak odhadnout spotřebu energie v domácnosti, můžete využít jednoduchou šablonu s návodem na výpočet.  

Snižte výdaje za energie pomocí chytré domácnosti. Ušetříte až 50 procent!

Chytrý vysavač

Spotřeba energie může být výrazná také například u vysavačů. Zaměřte se na drobné pomocníky do domácnosti, kteří budou provádět pravidelnou údržbu za vás a kromě času ušetří spoustu energie. Chytré elektro dokáže pracovat i bez vaší pomoci. Řeč je například o robotickém vysavači, který se sám nabíjí a chlubí se mnoha funkcemi. 

Mohou se zapínat sami v nastavený čas, vysávat, vytírat, a to přesně tak, jak ho nastavíte. Jde o malého úsporného pomocníka, díky kterému budete muset použít velký vysavač vždy jen jednou za čas, abyste provedli větší úklid. 

 

Typ vysavače

Cena 

Funkce

iRobot Braava Jet m6

14 599 - 20 890 Kč

Suchý i mokrý úklid

WiFi

Senzor proti nárazu a pádu

Dobíjení během úklidu

ETA Felix 1226 90000

4 851 - 5 515 Kč

Suchý i mokrý úklid

Bez připojení k Wifi

Bez senzoru proti nárazu a pádu

Dálkové ovládání

Dirt Devil M613 Tracker

2 339 - 2 999 Kč

Suchý úklid

Bez připojení k WiFi

Senzor proti nárazu a pádu

Dálkové ovládání

Zdroj: Heureka.cz

Vybírejte spotřebiče individuálně

I když se v dnešní době na trhu najde spousta kuchyňských studií, které nabízejí vybavení celé kuchyně za nízkou cenu, nedoporučuje se této možnosti využít. Většinou jde o průměrné spotřebiče, které mají buď omezené množství funkcí, nebo nejsou příliš spořivé. Raději proto vybírejte individuálně každý spotřebič podle vašich požadavků.

Výpočet spotřeby energie: Zjistěte, kolik vaše domácnost spotřebuje