Elektromobilita

Závody létajících aut: O jeho výrobu se snaží Slováci i Američané. Jak se jim daří?

Proč mít v garáži auto a vrtulník, když tam můžete zaparkovat létající auto, které vám zabere dvakrát méně místa? Podobné problémy milionářů zatím neřešíte? Možná si ale konstruktéři firem Terrafugia z Bostonu a AeroMobil z Bratislavy jen chtěli splnit klukovský sen o řízení létajícího auta. Podívejte se, jak daleko se zatím dostali.

Závody létajících aut: O jeho výrobu se snaží Slováci i Američané. Jak se jim daří?
Závody létajících aut: O jeho výrobu se snaží Slováci i Američané. Jak se jim daří?

Foto: Terrafugia

Slovenské želízko v ohni závodů létajících aut vzniká ve firmě AeroMobil již od roku 1990. První prototypy vystřídalo poslední vozítko AeroMobil 3.0, do kterého se vejdou dva cestující. Jeden z nich musí mít řidičský a pilotní průkaz. Na silnici zvládne vozidlo jet maximální rychlostí 160 km za hodinu, ve vzduchu pofrčí nejvýše 200 km/hod. Slovenské létající auto vás přenese vzduchem až 700 km daleko.

Létající auto Aeromobil 3.0 už má za sebou první bouračku

Pro vzlet potřebuje AeroMobil rozjezdovou dráhu dlouhou aspoň 200 metrů. Majitelé firmy odhadují, že do prodeje by se jejich létající auto mohlo dostat někdy v roce 2018. Nadšení do nadějného projektu trochu zchladila havárie AeroMobilu v květnu letošního roku. Naštěstí, když se létající auto řítilo k zemi, pilot vyskočil, a díky padáku vyvázl bez zranění. 

AeroMobil 3.0: (realizace létajícího auta)

Slovenské létající auto pohání benzín, proto musí redakce Elektřina.cz fandit jeho rivalovi. Létající automobil Terrafugia TF-X je totiž plug-in hybrid, který rozhýbe spalovací i elektrický motor.

Americká Terrafugia TF-X se obejde i bez rozjezdové dráhy

Létající auto firmy se sídlem v Bostonu nepotřebuje ranvej a ve vzduchu se obejde i bez lidského pilota. Přestože i uvnitř Terrafugie TF-X musí sedět někdo s řidičákem a pilotním průkazem, lidská pomoc je nutná hlavně při vzletu a přistávání. 

Anketa

Kde vyvíjejí létající dron, který unese i člověka?
 

Během samotného letu už se okřídlené autíčko postará samo o sebe a člověk musí jen zadat, odkud kam se chce dopravit. K ovládání stroje prý stačí absolvovat 5hodinový trénink a můžete letět.

V závodech létajících aut by AeroMobil zlato nezískal

Americké vozítko pojme čtyři pasažéry. Ve vzdušných závodech by AeroMobil 3.0 překonalo, protože letí rychlostí až 322 kilometrů v hodině. Navíc na jeden dolet zvládne urazit přes 800 km, což je o 100 km více než slovenská konkurence.

Terrafugia TF-X (návrh létajícího auta)

Na zaparkování Terrafugie TF-X si řidiči ještě počkají. Firma nyní předpokládá, že by se v prodeji mohlo jejich létající auto objevit někdy během roku 2021.