Vše o elektřině

Luxfery 21. století propustí světlo a navíc vyrobí elektřinu

Někdo je zatracuje, jiný na typické skleněné tvárnice nedá dopustit. Jsou prověřené desetiletími a v poslední době se k nim po určité odmlce vrací i celá řada architektů. V dnešním rozpuku „zelených“ technologií se zkrátka není čemu divit, že někdo přišel s nápadem využít tento stavební prvek pro výrobu elektřiny ze slunce. Přichází konkurence pro solární střechu od Tesly?

Luxfery 21. století propustí světlo a navíc vyrobí elektřinu
Luxfery 21. století propustí světlo a navíc vyrobí elektřinu

Úvodní fotografie: Build Solar

Věděli jste, že více než 40 % celosvětově vyrobené elektrické energie spotřebují budovy? Většina staveb má zároveň velký potenciál z hlediska možnosti využití solární energie. Klasické fotovoltaické panely bývají ale mnohdy z různých důvodů prakticky nepoužitelné, nemluvě o jejich estetických dopadech na vzhled budov.

Uvažujete o soukromé elektrárně? Víme, jak na energetickou soběstačnost!

Odborníci z univerzity v britském Exeteru navrhují integrovat solární techniku do skleněných tvárnic. Tradiční solární panely jsou totiž neprůhledné a nelze je tak umístit před okno, solární luxfery však mohou okenní plochy rovnou nahradit a zároveň se stát zajímavým architektonickým prvkem fasády domu.

Snadná výstavba i dobrá tepelná izolace

Projekt inovativních luxferů se nazývá Solar Squared. Skleněné bloky jsou navrženy pro bezproblémovou montáž jak do nových budov, tak v rámci renovací stávajících stavebních konstrukcí.

Uvnitř těchto průkopnických tvárnic je zabudovaná tzv. inteligentní optika, která koncentruje příchozí solární energii do několika „buněk“ vytvářejících elektřinu, která je následně přímo využita na provoz budovy nebo uložena pro pozdější použití.

Nepružné solární panely možná končí. Číňan vynalezl o 80 % lehčí variantu

Zájemci o tuto technologii se nemusí obávat, že by jejich budovy instalací solárních luxferů utrpěly z hlediska tepelně-izolačních vlastností. Tvárnice jsou speciálně navrženy tak, aby měly v tomto ohledu výrazně lepší parametry než běžné sklo.

Filozofie jako u solárních tašek Tesla

Solar Squared tvárnice jsou vzhledem ke svojí filozofii nenásilného začlenění solárních technologií do vnější obálky domu přirovnávány k solárním střešním taškám Tesla, které vypadají jako běžné střešní tašky, nijak na sebe neupozorňují a nenarušují celkový vzhled budovy.

Anketa

Mohou se solární panely otáčet za sluncem podobně jako slunečnice?

Solární luxfery se aktuálně nachází ve stádiu prototypu, dolaďují se konstrukční detaily a brzy začne testovací provoz na pilotních stavbách. Tvárnice budou dostupné v mnoha barvách a vzorech, aby se dobře přizpůsobily každému architektonickému záměru. 

Nesponzorujte drahého dodavatele elektřiny. Najděte si levnější produkt od jedné z více než 60 firem na trhu Chci ušetřit na platbách za energie

Pokud vše půjde hladce, měly by být uvedeny na trh v průběhu roku 2018 v limitovaném počtu. Od roku 2019 by se mohla rozjet masová výroba.