Vše o elektřině

Solární tašky Tesla jdou na dračku. Naše konkurence je v háji, zní silácky z Tesly

Firma profláknutá hlavně rychlými elektromobily nedávno začala prodávat své solární střechy a už má pro letošní rok vyprodáno. „Kdo se nyní pustil do výroby solárních tašek, je v háji,“ nechal se slyšet Peter Rive, technologický ředitel Tesly odpovědný za solární produkty. Jde jen o přehnané vychloubání, nebo má pro svá slova pádné důvody?

Solární tašky Tesla jdou na dračku. Naše konkurence je v háji, zní silácky z Tesly
Solární tašky Tesla jdou na dračku. Naše konkurence je v háji, zní silácky z Tesly

Úvodní fotografie: Tesla

Když to vyrábí Tesla, očekává se, že výsledek bude vypadat dostatečně „cool“, aby vám zakoupený produkt záviděl i nejnovější model kyborga, kterého budou vyrábět až za 10 let. Solární tašku od Tesly ale nerozeznáte od normální střešní krytiny. Proto se prý šéf Tesly, Elon Musk, o této novince vyjádřil velice nelichotivě, když poprvé spatřil její prototyp. Později určitě změnil názor.

Pokrývači střech budou skládat stavebnici LEGO

Vnitřní krása solárního šindele nespočívá jen ve „skrytých“ solárních panelech, které nijak nehyzdí budovu. Teslácké tašky ze zesíleného skla slibují extrémní odolnost proti krupobití.

Při laboratorních testech na tašku vystřelili ledovou kouli letící rychlosti 160 km v hodině. Zatímco běžná střešní krytina se změnila na pár střepů, deska od Tesly náraz ve zdraví ustála. Firma garantuje záruku po dobu životnosti domu na samotnou střechu a 30letou záruku na výrobu elektřiny.

Jak na fotovoltaiku: Jaká jsou PRO a PROTI solárních panelů?

počet hlasů: 87

I když pořízení solárních tašek znamená, že se musíte zbavit své staré střechy nad hlavou, Musk se dušuje, že instalace včetně stržení původní střešní konstrukce zabere nejvýše 5 až 7 dní. Dokonce přirovnává pokládání solárních tašek ke skládání kostiček z Lega.

Střechu tvoří mix solárních a klasických tašek

Malou elektrárnou se stane pouze část střechy. Tesla počítá s 35 až 70 %. Zbývající místo dorovnají klasické šindele položené zejména tam, kde dopadá stín nebo málo slunečních paprsků.

První zájemci si mohli objednat solární tašky Tesla v polovině května, ale již nyní jsou pro velký zájem výrobní kapacity do konce roku vyčerpané. Po zaplacení zálohy ve výši 930 euro (v případě evropského trhu) lze stále objednávat, akorát dodání se uskuteční až někdy v roce 2018.

Cenový rébus kolem solárních tašek od Tesly

Elon Musk všechny ohromil, když uvedl, že cena solární střechy nebude vyšší než klasické, která žádnou elektřinu nevyrábí. Později dodal, že hovořil o ceně po započítání úspor z vyrobených kilowatthodin.

Anketa

Kdo považuje solární tašky od Tesly za zastaralé?

Ještě o něco později vyšlo najevo, že vlastně mluvil o nákladech na novou střechu plus novou fotovoltaiku. Nakonec Tesla prozradila, že cena za 1 m² se bude pohybovat kolem 5500 až 6000 Kč, což bylo méně, než se čekalo.

Na webu společnosti se také objevila kalkulačka, která má obyvatelům USA spočítat, jestli se jim pořízení solárních tašek vyplatí v časovém horizontu 30 let. Místo odpovědí ale přinesla více otázek.

Někteří odborníci zpochybňují předpoklad zahrnutý ve výpočtu, že ceny elektřiny budou každý rok stoupat o 2 %. Nejasnosti způsobilo i rozpočítání daňových úlev mezi solární a nesolární části střechy. Pro konečné porovnání výhodnosti s klasickou fotovoltaikou zatím schází zveřejnění údajů o instalovaném výkonu a účinnosti solární střechy od Tesly