Elektromobilita

Roztomilé autíčko Microlino začne brázdit ulice evropských měst od příštího roku

Poprvé se ukázalo světu jako zdařilý koncept už v roce 2016 na autosalonu v Ženevě. Od té doby „ujelo“ dlouhou cestu a v tuto chvíli je již zájemcům téměř na dosah. Nedávno totiž úspěšně absolvovalo poslední potřebné testy, a tak může směle vyjet na evropské silnice. Jeho tvůrci už nechtějí na nic čekat, výroba začíná letos v prosinci.

Roztomilé autíčko Microlino začne brázdit ulice evropských měst od příštího roku
Roztomilé autíčko Microlino začne brázdit ulice evropských měst od příštího roku

Úvodní fotografie: Micro Mobility Systems

První vyrobené kusy budou určené pro švýcarský trh, domovskou zemi výrobce. Dále bude prodej pokračovat v Německu a pak brzy v celé Evropě. Microlino je miniaturní dvoumístný elektromobil do městského provozu.

Renault přišel s novým konceptem autonomního elektromobilu pro sdílenou městskou přepravu

Inspirace „vajíčkem“ BMW Isetta

Roztomilé autíčko se zakulacenými liniemi ve stylu 50. let je přímo inspirováno designem vozu BMW Isetta z roku 1956, někdy přezdívané jako „vajíčko“.

BMW Isetta z roku 1956

Autor fotografie: Viggen [CC BY 3.0 ], from Wikimedia Commons

U Microlina zůstal zachován i netradiční způsob umístění a otevírání dveří, které tvoří skoro celý předek auta a vyklápí se ven. Uvnitř se najde místo tak akorát pro dvě osoby a možná ještě pár nákupních tašek. Druhé menší dveře vedou do skromného zavazadlového prostoru.

Maximální dojezd bude záležet na zvolené baterii

Microlino je dlouhé 2,4 m a svezete se v něm maximální rychlostí 90 km/h, což by mělo pro městský provoz stačit. Dojezd na jedno nabití se bude lišit podle použité baterie. Do nabídky se chystají dva typy - 8 a 14,4 kWh s dojezdem 120 nebo 215 km.

Microlino a koloběžka od Micro Mobility Systems

Vozítko nabízí akceleraci z 0 na 50 km/h za 5 vteřin. Hmotnost Microlina je 435 kg. Elektrického „prcka“ může majitel nabíjet na jakékoli běžné elektrické zásuvce. Doplnění energie zabere 4 hodiny.

Retro mezi elektromobily v poslední době frčí. Dokazuje to i elektromobil od českých MW Motors Chci se mrknout na české retro elektroauto!

Zatímco technické parametry Microlina nikoho asi příliš neohromí, když dojde na hledání místa pro parkování, ukáží se neocenitelné přednosti tohoto titěrného auta.

Výrobce mini elektromobilu švýcarská společnost Micro Mobility Systems se už dříve proslavila především svými koloběžkami. Microlino se bude prodávat v osmi barvách a rezervovat si jej můžete už dnes. Výroba se rozjede v Itálii a pořizovací cena auta by se měla pohybovat okolo 12 tisíc eur (tj. cca 300 tisíc Kč).

Létající vodní taxík místo přecpaného autobusu, tak vypadá budoucnost dopravy ve městech