Domácnost

Moravská plynárenská: Poradíme, na jaké chytáky nenaletět v obchodních podmínkách firmy

Obchodní podmínky dodavatelů nepatří zrovna mezi napínavé čtení. Pasáže se hemží právnickými termíny a odběratele z toho může pořádně rozbolet hlava. Jenže když přeskočíte pár nudných řádků, snadno vás může překvapit vysoká pokuta, a o to větší bolehlav. Prokousali jsme se za vás důležitými dokumenty od dodavatele Moravská plynárenská. Jaké pasti jsme odhalili?

Moravská plynárenská: Poradíme, na jaké chytáky nenaletět v obchodních podmínkách firmy
Moravská plynárenská: Poradíme, na jaké chytáky nenaletět v obchodních podmínkách firmy

Ilustrační obrázek/Foto: Adobestock

Moravská plynárenská: počet odběrných míst k lednu daného roku

energie 2020 2019 2018 2017
elektřina 1356 1518 702 0
plyn 3523 3946 3246 734

Zdroj dat: OTE

Na webu Moravské plynárenské se dočteme, že firma za rok vyrostla o 4 tisíce zákazníků. Težko říct, které roky to přesně mají být. Oproti loňsku totiž společnost o 585 odběratelů naopak přišla. Mezi let 2019 a 2018 jich získala přes 1500 a ten opravdu nejvyšší nárůst (+3214 klientů) zaznamenala mezi roky 2018 a 2017, kdy terpve začínala s podnikáním na trhu s energiemi.

Personální vazba na energetického šmejda

Nepřesná čísla na webu dodavatele ještě neznamenají žádnou pohromu. Odběratelům by ale neměla uniknout jiná skutečnost, kterou na stránkách firmy nevypátrají, jelikož zde nikde není uvedeno jediné jméno člověka působícího v Moravské plynárenské. V obchodním rejstříku zjistíme aspoň jména jednatelů; Jan Košňar a Tomáš Zabloudil. Druhý jmenovaný působil také jako jednatel a zároveň zakladatel firmy Stabil Energy.

Šmejdi zneužívají jména velkých společností. Jak se nenechat nachytat?

Tato Zabloudilova společnost jen těžko setřese pověst energetického šmejda, protože v minulém roce regulátor trhu ERÚ udělil Stabil Energy dosud nejvyšší pokutu za použití nekalých obchodních praktik vůči klientům. Pokuta se vyšplhala na rekordní 4 miliony korun. Navíc nešlo o první škraloup dodavatele u ERÚ. O rok dříve platila Stabil Energy 2 miliony za stejný přečin.

Předčasný odchod od dodavatele zabolí peněženku

Moravská plynárenská nabízí smlouvy na dobu neurčitou i závazky na 2 či 3 roky nebo 5 let. Bez výslovného uvedení délky trvání smlouvy na dobu neurčitou se kontrakt uzavírá na 3 roky. 

Do nepěkné šlamastyky se může dostat zákazník, který si přeje předčasně rozvázat smlouvu. Pokuty za předčasný odchod od Moravské plynárenské se totiž řadí k těm nejvyšším na trhu. Odběratel zchudne jednorázově o 8 tisíc, pokud jde o domácnost, nebo 30 tisíc v případě podnikatelů. Navíc se přičítá 500 Kč za každý neproběhlý měsíc do konce původně sjednané smlouvy.

pokuta za předčasné ukončení smlouvy u Moravské plynárenské

Pohodlně se závazku klient nezbaví ani při stěhování. Buď se k pokračování smlouvy za stejných podmínek zaváže nový obyvatel na staré adrese, nebo na ni naváže původní odběratel v novém bydlišti. Kromě toho množství odebrané elektřiny po výměně adresy nesmí klesnout. 

Zvláštní čachry s přeplatky nad 5 000 korun

S přeplatky do 5 tisíc korun postupuje Moravská plynárenská vcelku standardně. Když se ale přeplatek dostane nad tuto hranici, najednou ho dodavatel převede do dalšího období. Tento postup působí trochu podivně, protože ostatní energetické firmy většinou převádějí do příštího období malé částky a větší přeplatky z vyúčtování zákazníkům automaticky vrací.

Vznikne-li zákazníkovi za zúčtovací období přeplatek do výše 5 000,- Kč, vrátí jej dodavatel nejpozději do doby splatnosti faktury, a to ve prospěch účtu, který zákazník uvedl ve smlouvě..... Přeplatek nad výši 5 000,- Kč nemusí být zákazníkovi vrácen a může být převeden na následující fakturační období.

- Obchodní podmínky Moravské plynárenské, platné od 1. 11. 2019

Odborníci varují před nejčastějšími chytáky při změně dodavatele elektřiny či plynu

Shrnutí podmínek u Moravské plynárenské: