Vše o elektřině

Číňané by v roce 2050 mohli vyrábět 86 % elektřiny z obnovitelných zdrojů

V zemi vycházejícího slunce často sluneční paprsky neproniknou hustým smogovým závojem. Lidé v čínských velkoměstech proto vycházejí do ulic jen s rouškou přes obličej. Podle nové studie ale mohou Číňané do roku 2050 zavřít většinu uhelných elektráren, protože obnovitelné zdroje by dokázaly pokrýt 85 % čínské poptávky po elektřině, což odpovídá 60 % celkové energetické spotřeby Číny.

Číňané by v roce 2050 mohli vyrábět 86 % elektřiny z obnovitelných zdrojů
Číňané by v roce 2050 mohli vyrábět 86 % elektřiny z obnovitelných zdrojů

Aktuálně Čína vypouští do ovzduší nejvíce skleníkových plynů na světě. Čínská velkoměsta dusí špinavý vzduch, který obyvatelé dýchají a někdy ho kvůli jeho tmavošedému odstínu dokonce vidí na vlastní oči. Šedesát procent podzemních vod v zemi vycházejícího slunce je znečištěných. Kvůli špinavému ovzduší se v průmyslové oblasti severní Číny zkrátila očekávaná délka o více než pět let.

V hrozivých statistikách by se dalo pokračovat ještě dlouho. Podle Čínského energetického institutu ale i přes smogovou mlhu mohou Číňané zahlédnout světlo na konci tunelu.

Čína v roce 2050 podle vize Energetického institutu

Po dvouletém výzkumu institut nedávno zveřejnil analýzu, podle které by současná uhelná velmoc mohla již v roce 2030 vyrábět 57 % elektrické energie z obnovitelných zdrojů. 

Slunce a vítr jako páteř čínské energetiky

Do roku 2050 by podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny mohl vyšplhat dokonce na 86 %. Podle závěrů studie by takové řešení bylo technicky i ekonomicky proveditelné. Cenově se varianta s vysokým podílem OZE totiž nijak neliší od scénáře, kdy se Čína prakticky nevzdá uhelných elektráren. Jenže základy čínské energetiky by muselo „otřást“ několik nezbytných změn. 

Autoři studie počítají s radikálním útlumem uhelných elektráren. Podíl uhlí na výrobě elektřiny pro Čínu by ze současných 75 % spadl v následujících 35 letech na pouhých 7 %. Prázdné místo po dýmajících komínech by zaplnily hlavně větrné turbíny a solární panely.

Sen o „nádherné Číně“ počítá s rozmachem elektromobility

Dramatický přechod Číny od fosilních zdrojů k zelené energii se také neobejde bez další elektrifikace země, investic do rozvodných sítí, liberalizace energetického trhu a mohutné podpory elektromobilů u čínských řidičů. Studie totiž spoléhá na to, že v roce 2050 bude po čínských silnicích jezdit 86 % vozů na elektrický, hybridní nebo vodíkový pohon. 

Platíte za elektřinu víc, než byste chtěli? Prozkoumejte, kolik byste mohli ušetřit. Spočítat úsporu

Bez těchto změn zůstane sen o „nádherné Číně“, kam se vrátí čisté řeky a modrá obloha, jen hromadou bezvýznamných slov na papíře.