Elektromobilita

Nissan Kicks a nová technologie e-Power pro rok 2021

Japonská značka Nissan vyrábí SUV model Kicks již od roku 2016. Vozidla se prodávala primárně v Indii a Brazílii, a po rozšíření jej začal nahrazovat Nissan Juke. Výrobce ovšem přichází s novinkou pro rok 2021. Nové vozidlo této značky by mělo mít výraznou designovou změnu a také řadu technických vylepšení.

Nissan Kicks a nová technologie e-Power pro rok 2021
Nissan Kicks a nová technologie e-Power pro rok 2021

Hybridní pohon e-Power

Automobily využívající hybridní technologii jsou částečně poháněny také elektromotorem. Ten elektřinu čerpá z baterie nebo menšího spalovacího motoru. E-Power ovšem není paralelním hybridem, ale funguje jako sériový hybrid. Spalovací motor je zde umístěn proto, aby vytvářel energii pro elektromotor. Zároveň není přímo propojen s koly, čímž je snížena spotřeba paliva.

Druhým typem, který je v automobilovém průmyslu využíván, je paralelní hybrid. Tento typ však pro pohon využívá jak elektromotor, tak běžný spalovací motor. V provozu mohou být buď navzájem, nebo jen jeden z nich. Dá se tak říci, že sériový hybrid je šetrnější k přírodě, jelikož není náročný na spotřebu fosilního paliva.

Hybridní pohon: Zjistěte, jak funguje a zdali pomůže ekologii

Technologie sériových hybridů byla vynalezena v Japonsku, avšak poprvé se s ním pochlubil vůz značky Toyota. Díky této technologii mohl Nissan použít menší baterii, což ve výsledku vytváří příznivější cenu pro zájemce. Výhodou technologie e-Power je také její tichý provoz, který zajišťuje komfortnější jízdu.

Nissan Kicks 2021 poskytuje výkon 122 koní a motor o objemu 1,6 litru. Novinkou jsou také zadní kotoučové brzdy. Mimo tato nová zlepšení obsahuje Nissan Kicks nově také elektronickou parkovací brzdu, která funguje automaticky, a nakonec také tempomat.

Historie modelu Nissan Kicks

Model Nissan Kicks se v Japonsku zařadil mezi šestici nejlepších vozů. Funkce e-Power zde byla zároveň vyhodnocena jako technologie roku. Oblíbenou a využívanou se stala hlavně kvůli svému výkonu a tichému provozu.

Nissan Kicks je třetím modelem společnosti Nissan s technologií e-Power. Navazuje na modely Nissan Note e-Power a Nissan Serena e-Power.

Porovnání modelů značky Nissan

Typ

Představení

Podrobnosti

Nissan Note

2004, v roce 2016 s e-Power

·        Mini MPV

·        Spalovací motor pouze nabíjí baterii.

·        Od roku 2017 prodej pouze v Americe a Asii. V Evropě uvolnil místo pro prodej Qashquai.

Nissan Serena

1991, v roce 2016 s e-Power

·        Minivan

·        Spalovací motor pouze nabíjí baterii.

 

Nissan Kicks

2016, v roce 2020 s e-Power

·        Crossover SUV

·        Spalovací motor pouze nabíjí baterii.

·        Motor o objemu 1,6 l pro typ modelu v roce 2021

Designová podoba

Vůz bude, stejně jako jeho předchůdci, menších rozměrů, a proto je vybaven doplňky, které ho vizuálně přibližují běžnému SUV. Je doplněn o mohutnější nárazník, novou podobu LED světel na přední i zadní části.

Také interiér se dočkal nového kabátu. Uvnitř byly doplněny detaily, jako je opěrka pro opření loktu, která uživatelům v předchozích modelech chyběla a dále také dotyková obrazovka. Aby nový model vypadal elegantně, bylo navrženo kvalitnější čalounění s kombinací tří barev.

Nissan e-NV200: Elektrická dodávka pro zodpovědné podnikání

Nissan o životní prostředí

O oblíbenosti vozidel Nissan Kicks svědčí stoupající počet prodaných kusů.

Počet prodaných kusů v jednotlivých zemích

Rok

Brazílie

Mexiko

Čína

Taiwan

USA

Indie

2016

10 712

 

 

 

 

 

2017

33 464

22 438

44 142

 

 

 

2018

46 812

21 801

35 864

6 554

23 312

 

2019

56 062

17 837

47 785

16 882

58 193

4776

Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Nissan_Kicks

Nejnovější program, který Nissan vyhlásil, aby podpořil snížení CO2 je tzv. Nissan Green Program 2022. V roce 2018 získala společnost cenu World Green Car. Jednalo se o Nissan Leaf, který však není hybridem, ale elektromobilem.

 Do roku 2050 plánuje podle svého programu Nissan snížit emise až o 90%. Nejedná se jen o provoz samotných automobilů, ale také jejich výrobu, logistiku, provoz továren, ale i kanceláří. Program Nissan Green 2020 počítá také se zaváděním obnovitelné energie, podporou výzkumu, snížením využití nových přírodních zdrojů na vozidlo až o 30%, výzkumem, který by zajistil opětovné použití baterií u elektromobilů a výrazným snížením odpadu.

Šance pro elektromobily. EU radikálně snížila emise do roku 2030

Také voda je jedním z cenných přírodních zdrojů, který je třeba využívat chytře a zacházet s ním šetrně. Nissan se nechal slyšet, že počítá s až o 21% nižší spotřebou vody. Plánuje vytvářet nové technologie tak, aby vozy co nejméně znečišťovaly životní prostředí.

Vznikl také program Nissan Waku-Waku Eco, který má i těm nejmenším ve škole vysvětlovat globální problémy, které se týkají produkce CO2, spotřeby vody, vytváření odpadu a dalších důležitých témat.

Nissan v České republice

Modelu Nissan Kicks se v českém prostředí zatím nedočkáme. Elektromobily stejné značky ale už nyní spadají do programu Smart Prague. Tento projekt se primárně snaží snížit produkci CO2 v hlavním městě České republiky. Kvůli tomu bylo v listopadu roku 2020 převzato celkem 27 elektromobilů, z toho právě 14 z nich značky Nissan. Jedná se o model Nissan Leaf Acenta.  

Města opakují ve Smart City stále stejné chyby, říká pořadatel veletrhu URBIS

Elektromobily budou sloužit pražským příspěvkovým organizacím, kterými jsou školy, kulturní instituce a zařízení sociálních služeb. Pan Petr Hlubuček, náměstek primátora dále prohlásil, že by bylo vhodné, kdyby Praha podobných vozů do roku 2025 měla 750 kusů. Tyto vozy by také mohly kromě produkce CO2 omezit hluk ve městě, který doprava způsobuje.