Aktuality

Oslabující koruna zdražuje fotovoltaiku. S pořízením proto neotálejte, tvrdí expert E.ONu

Důsledky „koronavirových“ opatření se postupně začínají projevovat na ochotě domácností utrácet, a to hlavně v některých odvětvích. S poklesem zájmu se potýká například automobilový průmysl, zmenšení poptávky ale zaznamenávají i prodejci FVE. Podle Víta Pokorného z E.ON však může být ta správná chvíle, kdy si FVE pořídit. Proč se podle něj vyplatí do fotovoltaiky investovat zrovna teď?

Oslabující koruna zdražuje fotovoltaiku. S pořízením proto neotálejte, tvrdí expert E.ONu
Oslabující koruna zdražuje fotovoltaiku. S pořízením proto neotálejte, tvrdí expert E.ONu

Vliv koronaviru na světovou ekonomiku se v médiích skloňuje ve všech pádech, a tak není divu, že domácnosti si své výdaje hlídají ještě více než kdykoliv předtím. Všechno nasvědčuje tomu, že není vhodná doba na větší investice, mezi které se bezesporu řadí i pořízení fotovoltaických systémů. Pokud však patříte k těm, kteří nákup solárních panelů, případně stavbu domácí elektrárny plánovali, pořádně si rozmyslete, zda se doopravdy vyplatí investici odložit.

Specialista z E.ON Energie, Vítek Pokorný, potvrzuje, že zájem o FVE se po úderu koronaviru trochu snížil. Na druhou stranu však dodává, že lidé mají nyní více volného času, který mohou věnovat tomu, aby si konečně o fotovoltaice nastudovali vše, co potřebují vědět: „Máme stále dost zákazníků, které zajímá, co by mohla FVE přinést, jaký systém by právě pro ně byl optimální a samozřejmě kolik by to celé stálo. Někteří poté čekají, jak se bude situace dál vyvíjet a podle toho se rozhodnou. Jiným se FVE od E.ON zalíbí natolik, že si ji pořídí hned.“

Mnoho Čechů tak nucené volno využívá, aby zjistili co nejvíce informací o tom, jak se v budoucnu stát méně závislými na svém dodavateli a jak se pojistit proti rostoucím cenám energií. Pokud vás fotovoltaika láká a v současné chvíli máte více volna, zařaďte se mezi ně i vy. Začít můžete třeba hned, a to tím, že nahlédnete na články o solární energii na našem webu.

Solární panely a bazén: Jedná se o vhodnou kombinaci?

Ceny fotovoltaických komponent postupně rostou

Pokud už máte načteno víc než dost a před koronavirovou krizí jste o fotovoltaice uvažovali, podle Vítka Pokorného nyní rozhodně nemáte na co čekat: „Důvodů proč s pořízením FVE neotálet je hned několik. Prvním z nich je možný nedostatek komponent, způsobený výpadkem ve výrobě v Číně. Dále pak proběhl médii nápad snížení rozpočtu, který je vyhrazený pro dotační program Nová Zelená Úsporám, ze kterého čerpá většina lidí pořizujících si FVE.“ Mimo to také dodává, že pokud bude trvat depreciace koruny vůči euru, je možné očekávat zvýšení ceny za komponenty FVE: „V průměru oslabila koruna vůči dolaru a euru o 10 %, a to má samozřejmě dopad i na ceny fotovoltaických komponent.“ upozorňuje Pokorný. Kdo tedy bude chtít zdražení předejít, měl by do fotovoltaiky investovat co nejdříve.

Nová zelená úsporám: 7 otázek a odpovědí k dotacím na fotovoltaiku pro rodinný dům

Zatím se sice cena fotovoltaiky pro koncového zákazníka nezvedá, většina českých dodavatelů FV komponent však postupně zdražuje, a to přibližně o 5 %. Kdy se tedy zvýšení cen dotkne přímo domácností, bude závislé hlavně na tom, kdy prodejcům dojdou naskladněné zásoby. Ti, kteří se dostatečně nepředzásobili, budou rostoucím cenám čelit dříve, u dodavatelů s většími zásobami se pak zdražení promítne až později. Jasné však je, že pokud nyní zaváháte, budete si v budoucnu muset připlatit.

To však nejsou jediné argumenty. „FVE je za určitých podmínek velice dobrou investicí a pokud ji oddaluji, oddaluji i dobu, kdy mi tato investice začne přinášet užitek,“ vysvětluje Pokorný.

Pořízení fotovoltaiky na rodinný dům.

Vyšší cena elektřiny znamená rychlejší návratnost FVE

Fotovoltaické komponenty však nejsou jedinou položkou z odvětví energetiky, u které kvůli koronavirovým opatřením poletí cena nahoru. Zdražování se nevyhne ani elektrické energii. Jak takové změny mohou zamávat s návratností solárních systémů?

„Úspora z fotovoltaického systému je dána především cenou za odebranou kWh elektřiny,“ vysvětluje Pokorný. „Za rok 2019 stouply náklady na elektřinu domácnostem přibližně o 8 %, a to má zásadní dopad na návratnost celého fotovoltaického systému. Pokud byla roční úspora z fotovoltaiky například 10 000 Kč, tak tento rok je již 10 800 Kč. Pokud tento růst cen bude pokračovat i nadále, může se návratnost celého systému při současných prodejních cenách snížit třeba až o 4 roky. Je tedy potřeba jednat rychle a pořídit si fotovoltaiku ještě před tím, než dojde ke zdražení komponent.“

Instalace fotovoltaiky: podle experta s ní není vhodné otálet

4 důvody, proč se o fotovoltaiku intenzivně zajímat právě teď:

Klepiš: Návratnost u fotovoltaických panelů od E.ONu nám vychází i na 8 let

Pokud o fotovoltaice přemýšlíte a nechcete si nechat ujet vlak, nahlédněte na naši informační stránku. Uděláte si přehled o návratnosti, zjistíte, jaké jsou nejčastěji kladené otázky a navíc můžete prostřednictvím našeho formuláře požádat odborníky z E.ON o bezplatnou konzultaci.