Technologie

Inovativní povolání budoucnosti: Práci v nich najde více než 50 % dnešních dětí

Vývoj se nedá zastavit. Stejně tak jako si dnešní senioři mohli v mládí jen těžko zvolit profesní dráhu UX designéra či youtubera, i dnešní generace dětí školou povinných vůbec netuší, v jakých oborech bude ve svém produktivním věku hledat uplatnění. Popusťte uzdu fantazii a podívejte se, o jaká povolání by se podle „odborníků na budoucnost“ mohlo jednat.

Inovativní povolání budoucnosti: Práci v nich najde více než 50 % dnešních dětí
Inovativní povolání budoucnosti: Práci v nich najde více než 50 % dnešních dětí

Úvodní obrázek: saltandpeppercreative.com, ilustrátor: Florian de Gesincourt

Podle současných odhadů by doposud neexistující obory měly být zdrojem budoucí obživy přibližně pro 65 % dnešních dětí.

Kdy vás kvůli robotům vyhodí z práce? Řidiče kamionů za 10 let, chirurgy za 36 roků

To si také myslí odborníci z britské společnosti AKQA, která se zaměřuje na tvůrčí nápady a inovace. Společně s kreativci ze studia Salt&Pepper Creative představili několik velmi netradičních profesí včetně jejich grafického vyobrazení. Za celým projektem stojí globální nadace Misk Foundation, která se zaměřuje hlavně na budoucnost a vzdělávání mládeže.

Nové profese nevymysleli jen tak od stolu

Koncem ledna se ve švýcarském Davosu konalo Světové ekonomické fórum, obrovská konference s účastí světových elit politického i ekonomického života. Hlavními tématy pro letošní rok byla mezinárodní bezpečnost, životní prostředí a globální hospodářství.

Kreativci najatí Misk Foundation se po dobu akce každé ráno účastnili přednášek a panelových diskusí, aby z nadnesených témat, problémů a komentářů odvodili směr budoucího vývoje, který následně zhmotnili do podoby futuristických pracovních pozic.

Futuristická vozidla, která „lyžují a bruslí“. Tak vidí budoucnost dopravy mladí designéři

V rámci tvůrčího týmu pak tyto koncepty dostaly i vizuální rozměr prostřednictvím realisticky vyhlížejících ilustrací. A jak to dopadlo?

6 zaměstnání roku 2030: Chtěli byste je dělat už dnes?

1. Bankovní blockchain inženýr

Bude se starat o rozšiřování blockchain technické infrastruktury, která slouží ke zvyšování bezpečnosti v bankovní sféře.

Kolik elektřiny spotřebuje těžba kryptoměn ve vašem počítači vám neřekneme, ale u ostatních spotřebičů ve vaší domácnosti to hravě spočítáme. Vyzkoušet interaktivní kalkulačku

2. Specialista veřejné technologické etiky

Vládní výzkumník, který bude hodnotit, jestli jsou nové technologie vhodné pro potřeby veřejnosti.

3. Operátor skládkové recyklace

S rostoucím objemem lokální výroby bude tento pracovník zajišťovat vytřídění materiálů ze stávajících skládek pro opětovné využití v místní výrobě.

Anketa

Kdo se stará o úklid odpadků ve vodě u přístavu amerického města Baltimore?

4. Konzervátor národní identity

V prostředí neustále rostoucí globalizace bude konzervátor zajišťovat skenování míst, kde se ještě zachoval odraz národní identity. Digitální podklady budou sloužit k uchování pro budoucí generace.

5. Stavební tiskař

Rozvoj 3D tiskáren umožní v budoucnu stavět obrovské stavby rychle a snadno. Stavební tiskař bude obří tiskárnu řídit a kontrolovat během stavebního procesu.

Robot pro navrhování a 3D tisk domů nahradí architekta i stavaře

6. Odborná obsluha lékařského robota

Pro zajištění lékařské péče ve vzdálených venkovských oblastech nebude brzy nutná fyzická přítomnost lékaře. Ten zde bude ošetřovat pacienty prostřednictvím napojení na speciálního robota.