Domácnost

Trháky a propadáky z CES 2018: robostriptéři, jezdící kufr i čelenka, která hubne za vás

Startupy, technologičtí giganti i roboti se v lednu sjeli do Las Vegas na CES 2018. Na největším veletrhu spotřební elektroniky se pod nohy pletly jezdící kufry i robopsi, lidé si rolovali do tašek televize, děti soutěžily v čištění zubů s kartáčky s rozšířenou realitou a někteří roboti dělali Zagorku a odmítali spolupracovat při předvádění před diváky. Co přelomového i šíleného přinesl CES 2018?

Trháky a propadáky z CES 2018: robostriptéři, jezdící kufr i čelenka, která hubne za vás
Trháky a propadáky z CES 2018: robostriptéři, jezdící kufr i čelenka, která hubne za vás

Úvodní fotografie: technologie OLED od LG. zdroj: CES 2018

Jakými vychytávkami inovativní firmy na letošním CES 2018 oslnily návštěvníky, kteří jsou dnes už zvyklí na ledacos? Tedy, pokud se zařízení samo nepohybuje, nezdraví vás, když přijdete domů, neposílá vám notifikace o stavu vesmíru, když jste v práci, ani není roztomilé aspoň jako panda žužlající cukrovou vatu, těžko s ním dnes prorazíte mezi zařízeními do domácnosti na CES. Která udělátka z CES 2018 stojí za pozornost?

Největší trháky z CES 2018

1) Kufry, které vás následují jako věrný psík

Hned tři společnosti na veletrhu v Las Vegas předvedly chytrá zavazadla, která díky senzorům a rozpoznání obličeje jedou za vámi, aniž byste se o ně museli starat. Mají si poradit s překážkami jako schodiště, sloupy aj., proplést se lidskými mraveništi na letištích, nebo poslouchat hlasové pokyny. Jezdící kufry za vámi pojedou maximální rychlostí přes 11 km/hod, takže Usain Bolt si je koupí až bude v důchodu.

Chytré kufry ukázaly na CES společnosti Travelmate Robotics s výrobkem Travelmate, Forward Robotics s kufrem Forward CX-1 a 90Fun se zavazadlem Puppy 1.

Některá jezdící zavazadla ale dokáží víc než jiná. Třeba smart kufr Puppy 1 zatím vypadá jako hodně nevytrénované štěňátko. (Puppy se z angličtiny překládá jako štěně.)

2) Bitva televizí Samsung vs. LG

Korejská válka stále probíhá. Nejde ale o konflikt, který Češi znají z komediálního seriálu M*A*S*H, ale o soupeření korejských výrobců s elektronikou o nadvládu nad světovým trhem. LG letos ohromila OLED TV, kterou můžete srolovat. Televizi tak snadno přesunete, můžete ji zasunout, když ji nepoužíváte, anebo vysunout jen potřebnou plochu, když ji třeba využíváte jen na přehrávání hudby.

televizor The Wall od korejské firmy Samsung

Firma Samsung nezůstala pozadu a ukázala The Wall, televizi s technologií MicroLED, která se skládá z více panelů, takže lze měnit velikost obrazovky.

Kolik vás stojí elektřina pro velkou plazmovou televizi za rok? Interaktivní kalkulačka vám to během chvilky spočítá. Chci vyzkoušet kalkulačku!

3) Polštář Somnox, na který bude žárlit váš partner

Chytrý polštář vypadající jako přerostlá plyšová fazole dýchá plynule a vyrovnaně, aby majitele ukolébal lehce k spánku. Zklidní rozrušeného nespavce, který se pořád převaluje, tím, že jeho dech synchronizuje s rytmickým robotickým dýcháním. Stačí nastavit, jak dlouho má trvat výdech (4 až 15 sekund) a láskyplně se k plyšové fazoli přitulit.

Chytrý polštář Somnox

Pokud polštář Somnox od stejnojmenné nizozemské společnosti skutečně dokáže pomoci lidem, kteří mají problémy se spaním (např. 25 % Čechů starších 50 let), určitě je to mnohem lepší řešení než hltat prášky na spaní, které při častém užívání mají negativní účinky. Pokud ovšem s někým sdílíte lože, může vaše drahá polovička sledovat s nevraživostí, jak se k polštáři tulíte.

Stop chrápání i nekonečnému počítání oveček: Uložte se do chytré postele

4) Zubní kartáček jako zbraň proti příšerám

Přinutit děti dělat něco, co nechtějí, vyžaduje pořádné úsilí. S kartáčkem Magik od francouzké firmy Kolibree si malá „zlobidla“ budou chtít čistit zuby klidně i pětkrát denně.

Zařízení totiž snímá pohyby kartáčku a díky rozšířené realitě (AR) je převádí do 15 různých her, kde se to hemží princeznami, piráty a různými stvůrami. Dítě tak může třeba bojovat proti hroznému monstru, které rozšiřuje zubní kaz, profesionálním mácháním s mocnou zbraní v podobě kartáčku.

Mobilní aplikace dovoluje také pokrok dítěte v máchání kartáčkem sledovat. Pokud máte doma velmi hravé dítě, nemusíte se bát obsedantního čištění zubů capartem, kartáček nedovolí více než 3 hry denně.

Dokonale čisté zuby za 10 sekund. To slibuje bizarní automatický kartáček Amabrush

5) Osobní trenér ping pongu Forpheus

Tento přístroj neřeší žádný světový problém, pokud za něj tedy nepovažujete čínskou nadvládu ve stolním tenise. Robot Forpheus od japonské společnosti Omron vás naučí hrát ping pong, když zrovna nemáte spoluhráče, anebo vypiluje vaši úroveň, pokud by byly vaše zoufalé pokusy o odpálení míčku pokročilejším hráčům jen pro smích.

Umělá inteligence (AI) robota sice hraje proti týmu „lidstvo“, ale Forpheus má dostatek empatie, aby každý sebemenší úspěch lidského protivníka pochválil a motivoval ho tak k dalšímu tréninku.

Robotka s umělou inteligencí Sophia získala občanství v Saúdské Arábii

Navíc AI se přizpůsobuje schopnostem hrajícího oponenta. Pokud si myslíte, že zlepšování se v ping pingu nemůže být srdceryvný doják, video upoutávka na robota Forphea vás přesvědčí o opaku.

Největší propadáky z CES 2018

1) Prodejní roboti

Někdo má rád holky, jiný vdolky a někdo s hodně zvláštním vkusem obnažené elektrické obvody. Proti gustu….

Dílo Gilese Walkera nemá nahradit tanečnice u tyče z masa a kostí, ale původně sloužilo jako umělecký počin na téma voyerismu a sledování našeho života množstvím kamer v mnoha situacích.

Jak bude sex a erotika vypadat v blízké budoucnosti? Několik odborníků představilo své ne zrovna optimistické vize. To mě zajímá!

2) Čelenka pro štíhlou linii a bolesti hlavy

Elektronické zařízení Modius na hubnutí

Elektronická čelenka Modius má pomoci tlouštíkům k štíhlé linii stimulací mozkových center, která potlačují chuť k jídlu. Prostě si „zázračné“ zařízení nasadíte a je to! Vyhodit boty na běhání nebo permanentku do posilovny vám ale nedoporučujeme, v návodu na používání se totiž objevují mírně znepokojivé informace:

Pokud máte během relace nepříjemný pocit, pozastavte ji a snižte intenzitu, než budete pokračovat. Mezi možná rizika nebo nepříznivé účinky patří: podráždění kůže, nepříjemný pocit ze stimulace, pocit ztráty rovnováhy, občasná nevolnost a vzácně zvracení. Pokud po jednom až dvou dnech problém přetrvává, poraďte se s lékařem. Chraňte tento výrobek před dětmi. Tento výrobek nesmějí používat osoby mladší 18 let.

- Modius Health, uživatelská příručka pro zařízení Modius

3) Domácí robot od LG dostal trému, nebo se naštval

Roztomilý domácí robot LG CLOi má svému „pánovi“ pomoci ovládat jiná zařízení chytré domácnosti. Interakci s maličkým robotem chtěl předvést zástupce ředitele marketingu firmy LG pro USA, David VanderWaal, když CLOi požádal o recept z chytré lednice nebo informaci o stavu pračky. Robot se totiž rozhodl, že budou mít tichou domácnost, a VanderWaala před sálem plným diváků okatě ignoroval.

Anketa

Roboty občas trápí i zcela lidské problémy. Bezpečnostní robot Knighscope dokonce v USA spáchal "sebevraždu". Tipnete si jak?