Technologie

Prague Future Port 2018 láká na vodní taxík, Škodu Vision X i návštěvu kyborga

Začátkem září se do Prahy opět sjedou inovátoři, technologičtí mágové, nadějné startupy a vizionáři. Největší futuristický festival ve Střední Evropě se natáhne do dvou dní (6. a 7. 9. 2018) a nechá návštěvníky projet se v autonomním autobuse, ponořit se do virtuální i rozšířené reality nebo si pokecat s kyborgem, který díky čipům ve svém těle manipuluje s předměty. Na co dalšího se můžete těšit?

Prague Future Port 2018 láká na vodní taxík, Škodu Vision X i návštěvu kyborga
Prague Future Port 2018 láká na vodní taxík, Škodu Vision X i návštěvu kyborga

Úvodní fotografie: Na loňském ročníku se objevili nejrůznější roboti, droni a zábavní technika sázející na virtuální a rozšířenou realitu. Zdroj: Future Port Prague 2017

Dotkni se budoucnosti, tak zní motto letošního ročníku Prague Future Port, který navazuje na úspěšnou akci z minulého roku. Již podruhé ji pořádá společnost Etnetera Group. Organizátoři slibují, že na nejnovější moderní technologie nebudou lidé jen s úžasem zírat, ale dostanou příležitost si je doslova osahat.

Projížďka vozidly jako ze sci-fi filmu

Na výstaviště do pražských Holešovic se vrátí elektrický autonomní autobus od firmy Navya, který na rozdíl od minula nebude jen nehybně stát na místě.

Auta startupu Navya: Šance Evropy na vlastní autonomní dopravu, nebo zatím jen velký sen?

Letos konečně zájemce o projížďku povozí. Českou premiéru si na festivalu „odbude“ hybridní vůz Škoda Vision X, který kombinuje pohon na CNG, benzin i elektřinu. K vidění bude i elektrický vodní taxík od společnosti SeaBubbles pro přepravu na řekách a jezerech, jež omývají městské břehy. Zkrátka nepřijdou ani fanoušci droních závodů, protože na leteckém okruhu změří síly špičkoví čeští i mezinárodní piloti.

Sekce budoucnost mobility nabídne ještě mnoho další překvapení. Stejně nabité budou také ostatní tématické bloky (umělá inteligence, smíšená realita, blockchain, smart technologie nebo budoucnost výroby, energie, zdravotnictví i hraní). Letošní novinkou je veletrh pracovních příležitostí v oblasti moderních technologií Future Jobs.

Přijede „otec“ slavné robotky i historicky první kyborg

Future Port Prague přitáhne desítky inspirativních řečníků a zajímavých osobností z celého světa. Pozvání přijal třeba David Hanson, inženýr a tvůrce humanoidní robotky Sophie. Jeho dílo vypadá skoro jako člověk a dokáže vést mnohdy duchaplnější konverzaci než spousta lidí.

Robotka s umělou inteligencí Sophia získala občanství v Saúdské Arábii

Správný futuristický festival se neobejde ani bez správného kyborga. Loni do Prahy zavítal Neil Harbisson, kterému anténa vyrůstající z hlavy umožňuje rozlišovat barvy. Letos na Future Port Prague vystoupí profesor kybernetiky a kyborg Kevin Warwick. V roce 1998 si jako první člověk nechal dobrovolně do své paže vložit upravené RFID čipy, které umožňují komunikaci a manipulaci s přístroji nebo mimosmyslovou komunikaci. Dokázal tak ovládat dveře, osvětlení, vytápění a další počítačem řízené systémy.

kyborg Neil Harbisson

Technologický vývoj se dnes za dvanáct měsíců posune dopředu o tolik, jako před několika dekádami za deset let. S takovou rychlostí změn není na co čekat. Na Future Port Prague tak nezískáte jen aktuální přehled o trendech a dopadech technologií, ale i motivaci a inspiraci pro konkrétní kroky pro svou firmu či organizaci. Zároveň tu můžete přijít ke kontaktům na experty, kteří vám s aplikací nových technologií pomohou.

- Martin Holečko, ředitel festivalu a spoluzakladatel skupiny Etnetera Group

Přitahují vás moderní technologie jako magnet? Nenechte si Future Port Prague ujít! Více o programu a vstupenkách