Vše o elektřině

Chytré lampy „rostou“ v Praze jako houby po dešti. Nabízí wi-fi i nouzová SOS tlačítka

K trojici chytrých pouličních lamp, které už stojí v pražských Vršovicích a Holešovicích, přibude dalších 5 kusů moderního osvětlení. První dvě chytré lampy byly v parcích Prahy 2 uvedeny do provozu tento týden, zbývající tři budou brzy následovat. Kromě světla poskytnou internet, alarm pro tísňovou linku nebo monitoring životního prostředí, a některé i nabíjení pro elektrokola a elektromobily.

Chytré lampy „rostou“ v Praze jako houby po dešti. Nabízí wi-fi i nouzová SOS tlačítka
Chytré lampy „rostou“ v Praze jako houby po dešti. Nabízí wi-fi i nouzová SOS tlačítka

Úvodní fotografie: Elektrina.cz

Na osázení Prahy 2 chytrými lampami se podílí radnice městské části spolu s Pražskou energetikou (PRE). První dva kousky byly instalovány do parku Folimanka a do Riegrových sadů. 

Kolik stojí elektřina pro LED žárovku a klasickou žárovku za rok? Naše interaktivní kalkulačka vám to spočítá. Stejně jako spotřebu celé vaší domácnosti. To mě zajímá!

Vymazleným designem zrovna nevynikají, jelikož připomínají nevzhlednou tyč, ale mohou vám zachránit krk, když se poblíž lampy dostanete do úzkých.

Díky chytrým lampám se stanou parky v noci bezpečnější

Obě lampy kolem sebe šíří do vzdálenosti 50 metrů wi-fi připojení. 

V Dubaji rostou jako houby po dešti umělé palmy. Nabíjí mobily, svítí a šíří wi-fi

Kolemjdoucí mají k dispozici SOS tlačítko, nonstop napojené na linku 112 pro přivolání pomoci složek Integrovaného záchranného systému. Barevný vrchlík lampy za klidového stavu svítí modře, rozbliká se však červeně, pokud je stisknuto tlačítko SOS – tedy dalším způsobem signalizuje, že v okolí lampy je někdo v nebezpečné situaci.

Na lampách také objevíte viditelné prvky monitorující stav životního prostředí – jako například teplotu, prašnost nebo hluk v okolí.

Pouliční lampy dodají i „šťávu“ pro elektrokola a elektromobily

Další tři lampy budou instalovány na Karlově náměstí, v Polské a v Jugoslávské ulici. Tato svítidla budou oproti lampám v parcích „obohacena“ ještě o nabíjecí stanice pro elektromobily a elektrokola. Samostatná nabíjecí stanice se letos objeví na Ostrčilově náměstí. Podobná zařízení, jako nyní v Praze 2, jsou instalována např. ve Skandinávii nebo v sousedním Německu.

Nabíjení elektromobilů z pouličních lamp: Brzy si ho vyzkoušejí v Londýně

Chytré lampy tvoří další prvek chytré energetické sítě, který dokonale zapadá do mozaiky Smart City, což určitě vnímám jako budoucnost energetiky.

- Milan Hampl, ředitel PREdistribuce, a. s.,

Jak vidí budoucnost energetiky český vizionář, který se zabývá nanotechnologiemi? Chci se "podívat" do budoucnosti