Vše o elektřině

PRE zdraží elektřinu o 5 % od 15. května. Tento týden ještě mohou zákazníci odejít jinam

Dominantní dodavatel pro Prahu, Pražská energetika, sáhne v polovině května ke zdražování elektřiny pro domácnosti s produktovou řadou PRE Proud Komfort. Podle PRE většina odběratelů zaplatí do 50 Kč za měsíc navíc. Přesně jsme spočítali, o kolik se zvýší účty za elektřinu u modelových rodin a poradíme, jak postupovat, když se zákazník rozhodne přejít k levnějšímu dodavateli.

PRE zdraží elektřinu o 5 % od 15. května. Tento týden ještě mohou zákazníci odejít jinam
PRE zdraží elektřinu o 5 % od 15. května. Tento týden ještě mohou zákazníci odejít jinam

Tiskový mluvčí Pražské energetiky, Petr Holubec, nedávno informoval veřejnost, že kvůli rostoucím cenám elektrické energie na burze dojde i ke změnám v ceníku elektřiny PRE. Od 15. května má dle jeho slov většina zákazníků s produktem PRE Proud Komfort pocítit průměrné navýšení ceny o 5 procent.

Proč hrozí další zdražování elektřiny? Jak rostoucí ceny elektřiny ovlivňují emisní povolenky? To mě zajímá!

Odběratele, kteří mají sjednané produkty s fixovanou cenou elektřiny, tyto nepříjemné zprávy nechávají chladnými, jelikož jim se cena nemění.

Zdražení Pražské energetiky = 700 Kč navíc pro průměrnou domácnost

Porovnali jsme ceníky PRE Proud Komfort do 14. 5. a po plánovaném zdražení. Pětiprocentní navýšení se bude týkat hlavně lidí s nízkou spotřebou. Už u průměrné domácnosti, kde žijí 3 osoby v bytě a elektřinou jen svítí, vaří či napájí klasické elektrospotřebiče, začínáme 5% zdražení lehce překračovat.

Specialista Tomáš Suchý: Elektřina zdražuje. Změnit dodavatele se vyplatí

Taková domácnost s roční spotřebou 2 200 kWh zaplatí o necelých 700 korun navíc díky plánovanému zvyšování cen, což znamená nárůst o 5,4 až 5,6 %, v závislosti na distribučním regionu.

S přímotopy zaplatíte po zdražení 7 tisíc navíc

S vyšší spotřebou se promítne nárůst cen u PRE mnohem více do peněženek odběratelů. Například rodiny, jež ohřívají vodu v bojleru a odeberou 8,5 kWh za rok, si připlatí o 9 %, tedy necelých 2 700 korun.

Ještě s větší dírou do rodinného rozpočtu musí počítat zákazníci PRE, kteří topí přímotopy v rodinných domech, takže odeberou kolem 24,4 MWh ročně. Ti za elektřinu zaplatí o 12 % více, což představuje částku mezi 7500 až 7600 korunami za rok.

Zdražení elektřiny u PRE Proud Komfort (distribuce ČEZ)

roční spotřeba distribuční sazba cena za elektřinu za rok dle ceníku PRE do 14. 5. cena za elektřinu za rok dle ceníku PRE od 15. 5. rozdíl
2 200 kwh D02d 12 599 Kč 13 291 Kč 692 Kč
3 000 kwh (VT) + 5 500 kwh (NT) D26d 29 561 Kč 32 230 Kč 2 669 Kč
1 080 kwh (VT) + 23 230 kwh (NT) D45d 61 063 Kč 68 586 Kč 7 523 Kč

Tabulka: Počítáme s cenami včetně DPH podle ceníků PRE. Porovnáváme vždy ceny za 12 měsíců, ačkoli na přelomu roku pravděpodobně budou opět změněny ceny regulovaných položek, což výsledek upraví.

Do 4. 5. mohou zákazníci PRE změnit dodavatele

Energetický zákon umožňuje odběratelům bránit se proti zdražení cen elektřiny. Mohou využít zkrácené výpovědní lhůty, aby odešli za výhodnější nabídkou. Namísto klasické 3měsíční výpovědní doby stačí do 10 dnů před ohlášenou účinností změny cen opustit dodavatele, který zdražuje a dal zákazníkům vědět 30 dnů dopředu.

Jak odstoupit od smlouvy s dodavatelem energií: Stáhněte si vzorové formuláře

V případě Pražské energetiky, jejíž nové ceny budou platit od 15. května, tedy zákazník musí odeslat odstoupení od smlouvy nejpozději 4. května. 

Nelíbí se vám zdražování elektřiny? Zkuste srovnat aktuální ceny a najít výhodnějšího dodavatele. Nechci platit drahou elektřinu!