Vše o elektřině

Pronájem: Proč je přepis energií na nájemníka výhodnější pro obě strany?

Jste v nájmu a chcete snížit náklady na energie změnou dodavatele? Nebo naopak pronajímáte byt a hrozíte se placení dluhů na elektřinu za nájemníka, po kterém se najednou slehla zem? Přepis platby energií na nájemce se vyplatí jak pro majitele bytu, tak pro jeho nájemníka. Podívejte se, jakým ošidným situacím tak můžete zabránit.

Pronájem: Proč je přepis energií na nájemníka výhodnější pro obě strany?
Pronájem: Proč je přepis energií na nájemníka výhodnější pro obě strany?

Mnoho pronajímatelů bytů stále inzeruje nabídky k pronájmu, kdy nájemce zaplatí měsíční nájem paušální částkou a výdaje na elektřinu či plyn zůstávají pod kontrolou majitele nemovitosti. Taková kontrola je ale spíše iluzorní, protože v případě dluhů za energie bude dodavatel vymáhat pohledávku právě u majitele bytu. Navíc nový občanský zákoník umožňuje pronajímateli vypovědět nájemní smlouvu s neplatičem, až poté co neuhradí nájemné po dobu delší než tři měsíce.

Kontrola vlastní spotřeby nájemníkem zamezí plýtvání elektřinou

Pokud se nájemník nechystá svítit a topit jako o život a pak potichu utéct bez placení, nehodí se platba energií majitelem bytu ani pro něj. Nájemník se totiž okrádá o rychlou možnost snížit své výdaje za elektřinou změnou dodadavatele. Když už najde atraktivní nabídku, musí nejdříve „dokopat“ ke změně pronajímatele, který vlastně nemá žádnou motivaci cokoli řešit. Nechuť něco měnit, pak vytváří začarovaný kruh, protože samotný nájemník nemá moc důvodů šetřit elektřinou. Ať spotřebuje za rok jednu megawatthodinu nebo deset, zaplatí pořád stejnou částku.

Navíc přestože se stále setkáte s nájemními smlouvami i od realitních kanceláří, kde jsou nájemné i výše záloh za energie stanoveny jednou částkou, tento postup činí smlouvu již od počátku neplatnou!

Někteří pronajímatelé proto do smlouvy vkládají povinnost nájemníka uhradit případné nedoplatky při ročním vyúčtování, ale kvůli jednoroční periodicitě zasílání tohoto vyúčtování a možnými potížemi s nedobytností dluhů u rizikových nájemníků, se ani tento krok nejeví jako ideální řešení.

Přepis odběrného místa zvládnete levou zadní

Navíc celý proces převodu elektřiny nebo plynu na nájemníka není nic složitého. Obchodníci s energiemi mají na vyřízení žádosti o přepis energií zákonnou lhůtu nejvýše 30 dní, když ale navštívíte vašeho dodavatele přímo na pobočce vše půjde zařídit prakticky na počkání. Převod můžete provést také online.

Pokud se majitel bytu nechce osobně účastnit papírování se změnou odběrného místa, stačí, když „podškrábne“ žádost o ukončení smlouvy bez demontáže elektroměru a plnou moc pro zastupování a vyřizování přepisu. Nájemník pak může zařídit přepis sám.

Platíte za elektřinu víc, než byste chtěli? Prozkoumejte, kolik byste mohli ušetřit. Spočítat úsporu

Vodu musí platit majitel nemovitosti

Zatímco přepsat elektřinu nebo plyn na nájemníka lze velmi snadno a bez problémů, u ostatních energií se vám to nepodaří. Zákon totiž neumožňuje, aby pronajímatel převedl na nájemce platbu vodného, stočného nebo teplé vody z tepláren.