Elektromobilita

Rok 2030 přinese boom sdílených elektromobilů a kolaps ropného průmyslu, tvrdí studie

Auta na benzín se brzo stanou koníčkem pro milovníky historie a v garážích je budou mít jen lidé lpící na nostalgii. Podle nezávislé studie totiž v roce 2030 sdílené, elektrické a samořídicí vozy zvládnou obstarat 95 % všech ujetých kilometrů v osobní dopravě. Kdy se sdílené jízdy elektromobilem stanou realitou?

Rok 2030 přinese boom sdílených elektromobilů a kolaps ropného průmyslu, tvrdí studie
Rok 2030 přinese boom sdílených elektromobilů a kolaps ropného průmyslu, tvrdí studie

Ilustrační fotografie, zdroj: BMW

Think thank RethinkX se se zabývá analýzou a odhadem rychlosti i dopadu přelomových technologií na společnost. Ve své poslední studii Rethinking Transportation 2020 – 2030 (Přehodnocení dopravy) se věnovali její autoři, James Arbib a Tony Seba, právě budoucnosti elektrických vozů ve Spojených státech amerických. Nicméně v globálním světě se každá změna rozšíří téměř rychlostí blesku a podobný vývoj má zasáhnout i ostatní rozvinuté země. Co nás čeká?

Vlastnit vůz bude dražší než si zavolat elektrický taxík

Většina ostatních expertů podle RethinkX ve svým předpovědích selhává, protože se snaží prorokovat nástup elektrických vozů v momentě, kdy se vyrovnají počáteční a provozní náklady aut se spalovacím motorem i elektromobilů. Chyba lávky, lidé nevymění stará auta za elektrická, ale úplně přestanou toužit nějakého plechového miláčka na 4 kolech vlastnit.

Již v roce 2021 se totiž stane využívání samořídicích elektrotaxi na vyžádání 2 až 4krát levnější než jízda vlastním automobilem. Nákup nového vozu pak bude dokonce 4 až 10krát dražší než cestování ve sdíleném elektromobilu. Při výpočtech autoři studie srovnávají vždy celkové náklady za ujetý kilometr.

Bez zákonů nakloněných autonomním vozům to nepůjde

Vize RethinkuX se opírá o jednu klíčovou událost. Arbib a Seba předpovídají, že právě v roce 2021 padnou všechny legislativní překážky pro jízdu autonomních vozů po veřejných komunikacích. Radikální proměna dopravy zabere 10 let.

Už žádné nehody? Tesla Vision umožní plně robotické řízení elektromobilů

Již v roce 2030 budou autonomní elektrické vozy (EAV) odpovědné za 95 % všech najetých kilometrů v USA. EAV budou sice tvořit „jen“ 60 % všech osobních aut, ale měly by vyjíždět na silnice mnohem častěji než auta s lidskými řidiči. Pokud si dáme dohromady zbývající procenta, klasické osobní vozy, které zastupují 40 % všech aut, budou mít na kontě pouze 5 % všech ujetých kilometrů.

Počet aut na silnicích dramaticky poklesne

Zatímco v roce 2020 se po amerických silnicích a dálnicích bude prohánět 247 milionů aut, o deset let později již cesty v USA bude brázdit „jen“ 44 milionů vozů.

Hledáte mapu dobíjecích stanic? Mrkněte se sem. Mapu pravidelně aktualizujeme. Prohlédnout mapu

S klesajícím trendem vlastnictví vozů se objeví mnoho poskytovatelů sdílených autonomních elektromobilů. Zákazník si chytré elektroauto jen zavolá skrze mobilní aplikaci, stejně jako to známe třeba u Uberu. Akorát tenhle taxík nepoveze žádného taxikáře. Studie počítá s autonomními vozy 5. úrovně řízení, tedy absolutně bez zásahu člověka.

Koupě elektromobilu: Kdo z energetických expertů přemýšlí o pořízení elektroauta?

Díky flotilám autonomních taxíků se 5krát rozšíří okruh, ve kterém se každý den běžně pohybujeme. Rozdíly ale zřejmě přetrvají mezi možnostmi obyvatel měst a vesnic. Dá se totiž předpokládat, že cena jízdy i čekací doba na odvoz bude v menších obcích horší kvůli menšímu počtu vozů v dané lokalitě.

Otřesy v ekonomice

Na jedné straně boom sdílených vyvolá velké úspory v peněženkách amerických domácností, na druhé straně by měl téměř položit ropný průmysl na lopatky. Podle studie RethinkX ušetří průměrná rodina v USA na dopravních nákladech 6 500 dolarů za rok, což je ekvivalent 10 % nárůstu mzdy. Kolem roku 2030 tedy americkou ekonomiku nastartuje výrazný růst spotřebitelského utrácení.

Počkáte si na levné elektrické taxíky, nebo chcete na výdajích domácnosti ušetřit už dnes?

Sbohem a šáteček některým ropovodům i překupníkům aut

Světová poptávka po ropě se má dostat na vrchol v roce 2020. Tedy rok před odhadovaným povolením jízd autonomních vozidel jako lidstvo „spořádáme“ 100 milionů barelů ropy za den. O 10 let později díky boomu elektroaut klesne denní porce ropy na 70 milionů barelů. Poptávka tažená osobním automobilovým průmyslem během období 10 let klesne o 90 %. Klesající cena ropy přinutí mnohé majitele rafinérií zavřít krám.

Nejbolestivěji zasáhne ropný kolaps USA, Kanadu, Brazílii a Mexiko, kde se ropa těží či zpracovává s vyšším náklady. Naopak s ropnými šejky ze Saudské Arábie cenové výkyvy tolik neotřesou, jelikož těžba na jejich ropných polích je relativně levná.

Řídit elektromobil je hra. Při jízdě přemýšlíte úplně jinak, říká prodejce

Útlum čeká kromě automobilek, také pojišťovny (nižší potřeba povinného ručení a havarijního pojištění), benzínky a dealery aut. Studie totiž pracuje s předpokladem, že prodej klasických aut na spalovací pohon skončí během roku 2024.

Celá studie Rethinking Transportation 2020 - 2030 v angličtině je dostupná ke stažení zde.