Vše o elektřině

V Číně otevřeli speciální chodník pro lidi s očima přilepenýma k mobilům

Američané jim říkají mobiloví zombíci (smartphone zombies), v Číně se uchytila přezdívka „kmen skloněných hlav“. Při běžné procházce po ulici na ně číhají mnohá nebezpečí (pouliční lampy, díry a hrboly na cestě, ostatní kolemjdoucí, psi na vodítku i motající se děti bez vodítka). Čínské město Si-an proto vyhradilo zvláštní pruh chodníku jen pro mobilové maniaky. Uchytí se podobně jako cyklostezky?

V Číně otevřeli speciální chodník pro lidi s očima přilepenýma k mobilům
V Číně otevřeli speciální chodník pro lidi s očima přilepenýma k mobilům

Úvodní fotografie: AdobeStock, ilustrační obrázek

V životě si každý musí stanovit svoje priority. Pro mobilového zombíka stojí sjíždění novinek z Facebooku, sledování zábavných videí se zvířátky nebo chatování s online přáteli mnohem výš než starost o vlastní zdraví. Občasnou srážku s kolemjdoucím, sloupem elektrického vedení nebo zábradlím pak vnímá jako malou oběť za to, že mu neunikne žádná zajímavá fotka z Instagramu.

Do jakých sloupů elektrického vedení by určitě nenarazili ani mobiloví zombíci? Chci vidět kuriózní sloupy

Jenže Číňané hypnotizovaní blikajícími displeji často končí i pod koly automobilů. Každý rok při silničních nehodách zemře 260 tisíc obyvatel země vycházejícího slunce, z toho více než čtvrtinu tvoří chodci. Nicméně statistika už neuvádí, kolik z nich patří do kmenu skloněných hlav.

Bezpečný chodník pro mobilové maniaky

Na severozápadě Číny ve městě Si-an, které svět zná hlavně kvůli blízkosti slavné terakotové armády, vytvořili krátkou stezku určenou pro lidi, jež od milovaného smartphonu nemohou odtrhnout oči. Šipky na zemi ukazují směr pohybu a ikona telefonu značí bezpečnou zónu pro členy kmene.

děti pohlcené mobilními telefony

Tuto novinku si prosadili majitelé blízkého nákupního centra Bairui Plaza, protože chodník lemuje z části také parkoviště, kde mělo docházet ke kolizím automobilů a lidí ponořených do virtuálního světa.

Mobilní telefony brzy přežijí i náraz na beton. Mladý Němec přišel na to, jak je zachránit

počet hlasů: 12

Zvláštní úsek se táhne do vzdálenosti 100 metrů, ale zabírá jen 80 cm ze šířky cesty. Zbývající část zdobí obrázek s přeškrtnutým smartphonem, kde by srážka se zombíkem hladovým po mobilních datech hrozit neměla. Tvůrci chtěli nejen usnadnit pohyb uživatelům telefonů po ulici, ale také je donutit k zamyšlení. Podél stezky tak třeba narazí na ceduli s výmluvným sdělením: „Nekoukejte se po zbytek života dolů!“

Nechceme lidi nabádat, aby více civěli do svých telefonů. Jenže zároveň jim nemůžeme nařídit, jak se mají chovat a zakázat jim koukání do smartphonů během chůze.

- Cao Hanjia, mluvčí obchodního centra Bairui Plaza pro CNBC

Jak se k mobilovým zombíků chovají jinde ve světě?

Pěší stezka pro „mobilofily“ v Si-anu se nestala prvním pokusem, jak ochránit kmen skloněných hlav od boulí a škrábanců ze střetů s nečekanými překážkami. Podobný chodník už postavili v roce 2014 v jiném čínském městě, Čchung-čhingu. Na nápad je přivedlo vysílání americké stanice National Geographic TV. Při sociálním experimentu záměrně rozdělili chodník na dva oddíly, jeden pro chodce s mobilem v ruce, druhý bez něj, a zvědavě čekali, jak lidé zareagují. Většina kolemjdoucích si ale rozdělení vůbec nevšímala.

Anketa

Víte, kde se nachází další netradiční cesta, solární cyklostezka inspirovaná obrazem malíře van Gogha?

V Německu i Nizozemí zase zkoušeli ulehčit život mobilovým zombíkům tak, že na zem vedle semaforů umístili barevně svítící LED pásky, aby se signalizace dostala aspoň do zorného úhlu chodců zahloubaných do mobilů.

V Honolulu, hlavním městě Havajských ostrovů, na to šli úplně opačně. Místo většího „životního“ prostoru pro kmen skloněných hlav zakázali psaní zpráv a kontrolování telefonu na křižovatkách a přechodech. Kdo volání mobilní sirény neodolá, dostane pokutu.

Místo koukání do mobilu byste se raději podívali na to, jak snížit výdaje za elektřinu v domácnosti? Stačí málo.