Elektromobilita

Strategie Beyond 100. Jakou budoucnost plánuje Bentley?

Když skupina tzv. Bentley boys zakládala v Británii automobilku Bentley, ještě netušila, že po hospodářské krizi padne do rukou společnosti Rolls-Royce, a později v roce 1998 německé automobilce Volkswagen. Dnes Bentley prohlašuje, že svůj první model elektromobilu uvede na trh v roce 2025 a do roku 2030 přejde na výrobu plně elektrických vozidel.

Strategie Beyond 100. Jakou budoucnost plánuje Bentley?
Strategie Beyond 100. Jakou budoucnost plánuje Bentley?

Plán Beyond 100

Jak sama společnost Bentley Motors ve svém programu Beyond 100 uvádí, plánuje se stát světovým lídrem v oblasti udržitelné mobility, která bude spojená s luxusem a funkčností. Hlavním cílem plánu je dosáhnout uhlíkové neutrality. Od roku 2025-2026 by měla být výroba řízena tak, aby v nabídce byly už jen hybridní vozidla nebo elektromobily. 

Udržitelnost na prvním místě

Do roku 2025 si dává společnost čas na vytvoření všech elektrických systémů spojených s výroboou elektromobilů a hybridních vozů. Přechod z výroby spalovacích motorů vyžaduje náročné změny, které se Bentley snaží vyřešit. 

Bentley na cestě k udržitelnosti.

Pohled do budoucnosti

V roce 2019 proběhla velkolepá oslava stoletého výročí značky Bentley. K příležitosti tohoto dne byl představen koncept vozu Bentley EXP 100 GT.

Vozidlo bylo představeno jako ukázkový příklad automobilu z budoucnosti. Návrháři jej konkrétně zařadili do roku 2035. Důraz je kladen na komfort, inteligentní technologie a zážitek z jízdy. 

Výběrové materiály

Společnost Bentley je u zákazníků oblíbená také kvůli schopnosti vytvářet estetická a luxusní vozidla. Od tohoto kritéria proto nebude v budoucnosti upuštěno. Bentley i nadále hodlá využívat pro své modely luxusní dřevo, studené a elegantní kovové prvky a v neposlední řadě také kvalitní textilie a kůže. 

Když se do vozidla usadíte, jste obklopeni autorskými a designerskými kousky. Potahy jsou vyšívané v luxusních společnostech, jako je například tradiční Hand and Lock

Začátek projektu už v roce 2021

Už v roce 2018 byl předveden hybridní model Bentayga Hybrid. Navazujícím typem vozidla má být v roce 2021 tzv. Flying Spur PHEV, jež bude používat některé ze součástek Porsche. Hybridní modely by ale měly být k dispozici jen do roku 2030, kdy budou plně nahrazeny elektromobily. 

Interiér nového typu Bentley bude v luxusním provedení.

Uhlíková neutralita při provozu i výrobě

Nejen provoz auta zatěžuje životní prostředí. Výraznou uhlíkovou stopu tvoří také výroba a dodavatelé součástek, které jsou převáženy vlaky, nákladními vozidly, loděmi a letadly. 

Porovnání produkce CO2 za celou dobu životnosti vozidla 

 

Celková produkce CO2

Z toho výroba

Benzínové vozidlo

253 g CO2/km (57 tun)

cca 40 g CO2/km

Dieselové vozidlo

230 g CO2/km (53 tun)

cca 45 g CO2/km

Elektromobil

93-99 g CO2/km (20 tun)

cca 25 g CO2/km (baterie)

cca 25-30 g CO2/km (další výroba)

Zdroj: www.transportenvironment.org

Společnost Bentley vytvořila svou základnu v Crewe, která by měla vytvářet nejen elektromobily s nejnižším možným dopadem na životní prostředí, ale také při samotné výrobě dbát na snížení CO2. Právě proto budou vybírání dodavatelé a obchodníci, kteří budou mít jen minimální produkci CO2. Už v současné chvíli je továrna v Crewe hodnocena jako uhlíkově neutrální, a to společností Carbon Trust.

Elektromobily vpřed. Odborníci z Eindhovenu srážejí kritiku německých automobilek

Konkrétně se společnost zavázala ke snížení dopadů na životní prostředí o 75 % do roku 2025. Zatímco dnes je Bentley výrobcem dvanácti válcových motorů, stejně jako Audi, BMW nebo Mercedes-Benz, nyní si dávají za cíl zcela vyřadit spalovací motory. 

Ostatní automobilky a jejich dopad na životní prostředí

Bentley není jediným z výrobců, který se snaží svou uhlíkovou stopu snížit. Volvo má v současné době jeden uhlíkově neutrální závod a také BMW prohlašuje, že využívá z části solární panely. Představitelé společnosti dokonce tvrdí, že mají mnohem ambicióznější plány ve snížení CO2, než stanovuje OSN.

Způsobí Dacia v příštím roce revoluci na trhu s elektromobily?

Mercedes se zavázal uhlíkovou neutralitu továren splnit do roku 2022 a u jednotlivých vozidel by rádi dosáhli stejného výsledku do roku 2039. Společnost Nissan ve svém prohlášení tvrdí, že do roku 2050 sníží produkci CO2 o celých 90%. 

Koronavirus dle vedení vývoj nezpomalí

Bentley také upozorňuje na skutečnost, že se hodlá i nadále držet svého programu, a to i přes současnou krizi. Společnost vyhlásila dobrovolný propouštěcí program, kdy se sami zaměstnanci hlásí k výpovědi a Bentley má tak finance na budoucí rozvoj elektromobility. Investují především do testování, vývoje a výzkumu, které je v kontaktu s dalšími institucemi, jako jsou soukromé organizace nebo například školy. 

Současné modely značky Bentley

 

Modelová řada

Zaměření

New Bentayga

New Bentayga Speed

New Bentayga V8

Základní typ pro pohodlí i sportovní jízdu.

Mulsanne

Mulsanne Extended Wheelbase

Mulsane Speed

Mulsanne

Modely určené pro pohodlné cestování i na zadních sedačkách. Více místa.

Continental

Continental GT Mulliner

Continental GT Mulliner Convertible

Continental GT

Continental GT Convertible

Continental GT V8

Continental GT V8 Convertible

Silný motor, luxusní interiér. Ve variantě Cabrion navíc možnost jízdy se staženou střechou. 

New Flying Spur

New Flying Spur

New Flying Spur V8

Luxusní model. Důraz na design a eleganci. 

Zdroj: www.bentleymotors.co