Elektromobilita

Tesla Model X: Nejbezpečnější elektrické SUV vás ochrání i před biologickými zbraněmi

Koncem září odhalila Tesla Motors poslední přírůstek do své stáje fantastických elektromobilů. Očekávaný Model X ohromil dveřmi, které se otevírají vzhůru do nebe i šílenými funkcemi, které učarují všem, kteří se poctivě připravují na apokalyptický konec světa. Kdo by nechtěl elektrický vůz, který odolá útoku virů, bakterií i biologických zbraní? Co všechno Tesla Model X umí?

Tesla Model X: Nejbezpečnější elektrické SUV vás ochrání i před biologickými zbraněmi
Tesla Model X: Nejbezpečnější elektrické SUV vás ochrání i před biologickými zbraněmi

Napětí ve Fremontu, kalifornské továrně Tesla Motors, se dalo v podvečer 29. září krájet. Zvědaví novináři i budoucí majitelé prvního plně elektrického SUV se měli konečně setkat tváří v tvář dlouho očekávanému „zázraku“ se 2 elektromotory. Podle původního plánu už měly první Modely X vyjet na silnice již v roce 2013. Vyplatilo se dvouleté zpoždění?

Model X jako by vyjel z garáže pološíleného vědce

Ještě před slavnostním odhalením nového elektromobilu, šéf Tesly přiznal, že u Modelu X to možná přehnali s vymýšlením všemožných vymožeností, které by auto mělo umět.

Myslím, že jsme u Modelu X se nechali trochu unést. Elektroauto je napěchováno hromadou funkcí, které ani nepotřebujete, abyste prodali auto. Kdybychom si dříve uvědomili náklady na vývoj, nejspíš bychom se spokojili s méně věcmi.

- Elon Musk, šéf automobilky Tesla Motors

Jaké divy nová Tesla dokáže? Je pro ni hračka pojmout 6 až 7 cestujících. Záleží na zvoleném uspořádání sedadel.

Otevřené dveře nového modelu připomínají okřídlený vůz

Aby lidé usazení ve třech řadách nelezli jeden přes druhého, dveře se neotvírají klasicky ven, ale vzhůru k nebesům. Tesla tomu říká „sokolí dveře“.

Díky tomu se lidé dostanou z anebo do auta, i když bude elektrické auto zaparkováno velmi blízko jiných vozů. Inženýři mysleli i na nízké stropy v garážích. Závěsné sokolí dveře se přizpůsobí výšce stropu, protože mají inteligentní senzory mapující okolí.

Anketa

Zatímco Model X jako okřídlené auto jen vypadá, jinde už se létající auta snaží vyrábět. Víte, kde?

Technická specifikace Modelu X

Nejbezpečnější SUV na světě s nejčistějším nemocničním sálem uvnitř

Konzervativní řidiče možná bude zajímat, že neustále aktivní kamery a radary vyhodnocují dopravní situaci kolem auta a v případě potřeby automaticky zabrzdí a také si udržují dostatečný odstup, aby auto dokázalo uniknout bočním srážce.

Tesla Motors: 11 zajímavostí o firmě, která otřásla zajetými kolejemi autoprůmyslu

Ti, kdo myslí na hodně temnou budoucnost, naopak ocení, že díky vzdušným filtrům se pod kapotu Modelu X nedostanou téměř žádné bakterie, alergeny, viry či smog. Komu to nestačí, ten může zmáčknout tlačítko „ochrany před biologickým útokem“, které napustí čistý nezávadný vzduch do auta, ať už se venku prohání jakékoli zhoubné svinstvo. Elon Musk to pobaveně komentoval slovy: „Snažíme se být také leadery v postapokalyptických scénářích.“