Vše o elektřině

Pozoruhodná větrná turbína inspirovaná křídly kolibříka: Dočká se širšího využití?

Ačkoliv se tradiční vzhled velkých větrných turbín prakticky již léta nemění, konstruktéři a designéři stále přicházejí s různými inovativními návrhy, které se na využití větrné energie dívají úplně novýma očima. Jedním z příkladů je nepřehlédnutelná turbína s křídly nápadně připomínající kolibříka.

Pozoruhodná větrná turbína inspirovaná křídly kolibříka: Dočká se širšího využití?
Pozoruhodná větrná turbína inspirovaná křídly kolibříka: Dočká se širšího využití?

Zdroj úvodní fotografie: Tyer Wind

Nekonvenčními nápady se to v oblasti větrné energetiky jen hemží. Ale křídla místo lopatek? Pro Anise Aouiniho, tvůrce této turbíny, se nejednalo o první kuriózní projekt svého druhu. Svým návrhem bezlopatkové turbíny na sebe upozornil již v roce 2012. Okřídlená turbína tak představuje další z jeho počinů, který v tomto případě zaštiťuje tuniská společnost Tyer Wind.

Skladná a ekologická. Německý designér představil větrnou elektrárnu do kapsy

Specifický pohyb křídel ve tvaru osmičky 

Křídla kreslí ve vzduchu osmičky podobně, jako je to možné vidět u kolibříka. Inspirace tímto všestranně pozoruhodným zástupcem ptačí říše není náhodná. Sympatický opeřenec je schopen vznášet se delší dobu na místě právě díky zvláštnímu pohybu křídel, který se zdá být z energetického hlediska mimořádně efektivní. Aouini tvrdí, že turbína dokáže díky tomuto pohybu velmi účinně přeměňovat lineární pohyb na otáčivý.

Neplaťte za elektřinu více, než je nutné. Pomůžeme vám najít levnějšího dodavatele s férovými podmínkami. To mě zajímá!

Zdá se, že by inspirace přírodní říší mohla v energetice zafungovat.

Předurčena pro domácí použití?

Masivnější využití nápadu pro komerční využití se v dohledné době neočekává, turbína však poutá pozornost z řad zájemců o domácí instalaci. Testovací modely navíc svojí velikostí a výkonem odpovídají právě spíše potřebám individuálních uživatelů. Turbína je zhotovena z uhlíkových vláken. Dvě svislé osy křídel jsou 1,6 m dlouhé, při mávání se pohybují v rozsahu 3,56 m. Jmenovitý výkon turbíny je 1 kW.

Šetrnější k přírodě i okolí

Okřídlená turbína je údajně méně hlučná ve srovnání s běžnými turbínami s otáčivými listy, měla by být bezpečnější pro migrující ptactvo, méně vizuálně obtěžující a předpokládá se také možnost vyšší hustoty turbín na ploše větrné farmy.

Miliardový projekt: V Norsku vyroste největší větrná elektrárna v Evropě

Společnost Tyer Wind má v plánu vybudovat větší verzi turbíny pro užití na pevnině i na pobřeží. Nový koncept ale čeká důkladné testování, které aktuálně probíhá. Je třeba zjistit přesnější údaje o energetické účinnosti, aerodynamickém chování nebo odolnosti materiálu.