Vše o elektřině

Distribuční sazba elektřiny: Jak můžete snížit výdaje

Zní vám distribuční sazba elektřiny jako podivný technický pojem, o kterém máte mlhavé tušení? Ukážeme vám, jak zjistit, kterou sazbu máte, a jak výběrem vhodné sazby můžete ušetřit náklady na energie.

Distribuční sazba elektřiny: Jak můžete snížit výdaje
Distribuční sazba elektřiny: Jak můžete snížit výdaje

Když spotřebiteli zvýší daňovou nebo úrokovou sazbu, většinou ho naplní stejné emoce jako, když trestanci zvýší trestní sazbu odnětí svobody. Vyšší distribuční sazba elektřina ve vás ale pocity zmaru probouzet nemusí. Čím vyšší máte sazbu, tím levnější je pro vás cena za kilowatthodinu elektrické energie.

Distribuční sazba elektřiny

Distribuční sazby elektřiny udávají podmínky a ceny dodávek elektřiny. Člení se na jednotarifové a dvoutarifové, které se od sebe liší v závislosti na tom, jestli spotřebitelé odebírají elektrickou energii pouze ve vysokém tarifu, nebo střídavě ve vysokém a nízkém tarifu.

Vyšší distribuční sazba elektřiny zlevňuje cenu spotřebované energie

Vyšší distribuční sazbu poznáte podle vyššího čísla v názvu sazby (např. nejnižší sazba je D01d). Malé „d“ označuje jakoukoli distribuční sazbu, zatímco velké „D“ představuje označení pro distribuční sazbu domácností. Sazby pro podnikatele začínají velkým „C“ (např. C02d).

Stále tápete v tom, co to vlastně znamená distribuční sazba elektřiny? Jde o jeden z hlavních faktorů, které ovlivňují částku účtovanou za spotřebovanou kilowatthodinu. Konkrétní sazba závisí na tom, k čemu elektřinu používáte, tedy na množství a typu vašich elektrických spotřebičů. Distribuční sazbu elektrřiny vám přidělil distributor, když připojoval vaše odběrné místo do distribuční sítě pro rozvod elektrické energie. Kód své sazby naleznete na ročním vyúčtování za elektřinu.

Dvoutarifové sazby umožňují odběr i v nízkém tarifu

Distribuční sazby elektřiny se dělí na dvě skupiny; jednotarifové, kde domácnost odebírá elektřinu pouze v jednom vysokém tarifu (VT), a dvoutarifové, kde se během dne střídá vysoký (dražší) tarif s nízkým (levnějším) tarifem (NT).

Jednotarifové sazby získá každý odběratel automaticky, pokud o ně zažádá. U dvoutarifových musí splnit technické požadavky a mít zapojený spotřebič charakteristický pro danou sazbu. Například pokud ve vaší domácnosti používáte bojler i přímotop, zvolíte si sazbu D57d (nikoliv D25d či D26d), protože budete platit méně za spotřebovanou kilowatthodinu. Automaticky bez dalšího zkoumání, jaké spotřebiče vám doma odčerpávají elektřinu, získáte i specifickou distribuční sazbu D61d, která se hodí zejména pro chataře a chalupáře.

Všichni dodavatelé umožňují sjednání odběru elektřiny v 7 distribučních sazbách a zárověň doběhnutí 3 již historických sazeb (D35d, D45d a D56d), o které šlo požádat pouze do 31. 3. 2016.

Distribuční sazby elektřiny pro domácnosti
Jednotarifové distribuční sazby elektřiny
distribuční sazba spotřebiče počet hodin nízkého tarifu za den
sazba D01d běžné domácí spotřebiče (vhodná sazba pro nižší spotřebu), bez instalace domácí fotovoltaiky 0
sazba D02d běžné domácí spotřebiče (vhodná sazba pro vyšší spotřebu) 0
Dvoutarifové distribuční sazby elektřiny
distribuční sazba spotřebiče počet hodin nízkého tarifu za den
sazba D25d bojler či akumulační vytápění (vhodné pro nižší spotřebu) 8 NT
sazba D26d bojler či akumulační vytápění (vhodné pro vyšší spotřebu) 8 NT
sazba D27d elektromobil (pouze pro nabíjení elektromobilů) minimálně 8 NT
sazba D35d* kombinace přímotopného a akumulačního výtápění 16 NT
sazba D45d* přímotop 20 NT
sazba D56d* tepelné čerpadlo 22 NT
sazba D57d elektrické vytápění (přímotop, hybridní vytápění či tepelné čerpadlo) 20 NT
sazba D61d specifický spotřebič není podmínkou NT od pátku 12 hod. do neděle 22 hod.

Kdy je výhodné změnit distribuční sazbu elektřiny?

Vaše spotřeba i typ energetických spotřebičů se od doby, kdy vám distributor přidělil sazbu, mohl změnit. Většina českých domácností v panelových domech odebírá elektřinu v sazbě D02d. Nicméně pokud se vám výrazně sníží spotřeba, například tím, že se u čtyřčlenné rodiny odstěhují děti a v bytě zůstanou pouze rodiče nebo jednotlivec, často je pak výhodnější sazba D01d určená pro nižší spotřebu, protože zde platíte nižší paušální poplatky, ale vyšší cenu za spotřebovanou energii než u D02d.

Platíte za elektřinu víc, než byste chtěli? Prozkoumejte, kolik byste mohli ušetřit. Spočítat úsporu

Pokud splňujete technické nároky na přechod k vyšší dvoutarifové sazbě, téměř vždy je pro vás lepší změnit sazbu, protože tak dosáhnete vyšší úspory. Další z cest jak ušetřit nějákou tu korunu z rodinného může být změna dodavatele elektřiny a samozřejmě snížení spotřeby ve vaší domácnosti.

Distribuční sazby: Shrnutí všeho podstatného