Vše o elektřině

Blesk energie: Vydavatel bulvárního deníku bude prodávat elektřinu i plyn

Nový dodavatel Blesk energie vám měsíční účty za elektřinu nebo plyn nesníží. Místo toho vám vyplatí do měsíce od přechodu k Blesku jednorázový bonus. Jeho výše se vypočítá jako dvojnásobný rozdíl mezi cenou od starého dodavatele a Blesk energie za dva roky. Jaké nástrahy se skrývají v líbivé nabídce rychlých peněz při změně dodavatele elektřiny nebo plynu?

Blesk energie: Vydavatel bulvárního deníku bude prodávat elektřinu i plyn
Blesk energie: Vydavatel bulvárního deníku bude prodávat elektřinu i plyn

Kdo dostane bonus od nového dodavatele Blesk energie? Nejde o každého odběratele elektrické energie nebo plynu. Pokud totiž máte již nyní levnějšího prodejce energií a budete své údaje zadávat do kalkulačky Blesk energie, ukáže vám webová stránka následující text:

„Při zadaných údajích vám nemůžeme nabídnout finanční bonus.“

Prostě máte smůlu. Jenže i když vám vyskočí nějaká výše bonusu, nemusí to znamenat, že přechodem k Blesk energii nakonec vyděláte.

Jak se počítá jednorázový bonus od Blesk energie?

Slíbený bonus dostanete do měsíce od zahájení dodávek energií od nového dodavatele Blesk energie. Jeho výše se vypočítá jako dvojnásobek cenového rozdílu za odběr energií mezi vaším starým dodavatelem a Blesk energie

První háček je v tom, že jde o výplatu bonusu na základě předpokladu, že aktuální ceny vydrží další dva roky. A to v situaci, kdy se očekává, že například ceny elektřiny budou v příští roce mírně klesat. Vaše konečná úspory tedy může být menší než ta, kterou vám teď kalkulačka Blesk energie slibuje. 

Druhý háček je skrytý v tom, že vám kalkulačka neukáže možnou úsporu, když srovnáváte ceny energií od Blesku s levnějším dodavatelem. Odběratelům, kteří naopak čerpají proud či plyn od dražších dodavatelů, se pak vyplatí klasickou cestou přejít k levnějšímu dodavateli, než se nechat zlákat jednorázovým bonusem.

Když chcete od Blesk energie odejít, musíte vyplacený bonus vrátit

Blesk energie vám sice nabídne smlouvu na dobu neurčitou, kterou můžete kdykoli vypovědět, aniž byste platili klasické sankční poplatky za předčasnou výpověď u smlouvy na dobu určitou, ale háček je skrytý někde jinde. Když se rozhodnete v průběhu dvou let od dodavatele Blesk energie odejít, budete muset celou částku vyplaceného bonusu vrátit. Zákony to dovolují, protože bonus definuje dodavatel Blesk energie jako půjčku, kterou zákazník postupně splácí při platbách záloh za energie.

Platíte za elektřinu víc, než byste chtěli? Prozkoumejte, kolik byste mohli ušetřit. Spočítat úsporu

Místo levnější energie závazek na 2 roky s nejistou úsporou

Na nejvyšší vyplacený bonus se mohou těšit klienti, kteří opustí drahé dodavatele energií, aby odebírali elektřinu či plyn od Blesk energie. Pokud chce odběratel ale opravdu ušetřit, raději zvolí přechod k levnějšímu dodavateli, než uvázání se k odběru Blesk energie na dva roky.