Vše o elektřině

Ceníky elektřiny 2018: Podle ERÚ průměrná domácnost zaplatí o 3,6 % navíc

Regulátor trhu s energiemi (ERÚ) dnes oznámil, že zvýší regulovanou část ceny elektřiny v příštím roce o 2,5 %. Regulovaná složka tvoří u průměrné rodiny asi 57 %. Zbývající část ceny volí dodavatelé. Ti nové ceníky 2018 zveřejní v nejbližších dnech. Podle odhadu ERÚ konečná platba za elektřinu stoupne o 3,6 %. U běžné domácnosti s odběrem 2 200 kWh ročně tedy o cca 400 Kč.

Ceníky elektřiny 2018: Podle ERÚ průměrná domácnost zaplatí o 3,6 % navíc
Ceníky elektřiny 2018: Podle ERÚ průměrná domácnost zaplatí o 3,6 % navíc

Koncem listopadu každý rok zveřejňuje Energetický regulační úřad ceny energií, tedy elektřiny a plynu, pro rok příští. Regulované ceny elektřiny v roce 2018 pro kategorie domácností a malých podnikatelů mírně vzrostou. V závislosti na distribučním území (ČEZ, E.ON či PRE), kde zákazník elektřinu odebírá, půjde o nárůst od 2,2 do 2,9 %.

zvýšení regulovaných cen elektřiny v roce 2018

Ceny na burze zavinily zdražení elektřiny v r. 2018

Na energetických burzách cena silové elektřiny rostla. To se promítá do nákladů na ztráty přenosové soustavy a distribučních soustav, a proto také poroste i cena distribuce elektrické energie v příštím roce.

Strefili se námi oslovení odborníci na energetiku ve svých odhadech do nové ceny elektřiny v roce 2018? Chci to zjistit!

Výsledný průměrný meziroční nárůst ročních produktů silové elektřiny v eurech činil na evropských burzách přibližně 18,7 % . Zdražení trochu tlumila posilující česká koruna vůči euru. Meziroční nárůst ceny silové elektřiny v korunách byl totiž přibližně o dva procentní body nižší než narůst ceny v eurech.

Pro rok 2018 jsou plánovány investice do přenosové soustavy a distribučních soustav ke zvýšení bezpečnosti a spolehlivosti dodávky elektřiny ve výši 18,8 mld. Kč.

Kdo elektřinou netopí, ani neohřívá vodu, zaplatí o 400 Kč navíc

Průměrná česká domácnost s odběrem 2 200 kWh za rok, která nemá doma bojler, elektrické topení ani elektromobil, zaplatila letos za elektrickou energii 11 263 Kč. V příštím roce stoupne jejich účet za spotřebovaný proud o 402 Kč na celkových 11 665 Kč. Pokud se ukáže, že ERÚ se strefil do mírného zvýšení cen elektřiny u dodavatelů.

Podíl jednotlivých složek na ceně elektřiny pro průměrnou domácnost v roce 2018

Celkem by výdaje za elektřinu měly poskočit o 3,6 %. Nejvyšší nárůst by měli čekat lidé v distribuční oblasti ČEZ (většina republiky mimo Prahu a jih Čech i Moravy), konkrétně zdražení o 3,71 %, což se projeví na faktuře skokem o 415 Kč. V distribučním regionu PRE to bude o 3,67 %, tedy 412 Kč a u E.ON o 3,3 % a částku 379 Kč.

Už máte dost vysokých účtů za elektřinu?

Je třeba zdůraznit, že jde o odhad regulátora trhu. Na přesná čísla si budeme muset počkat, až dodavatelé elektřiny zveřejní své ceníky pro příští rok. To by se ale mělo stát v nejbližších dnech koncem listopadu nebo začátkem prosince.

INFOGRAFIKA: Změna dodavatele? Nejen kvůli nízké ceně, důležitá je i kvalita

Ceníky elektřiny pro domácnosti s bojlerem poskočí o 3 %

Rodiny, které ohřívají doma vodu v bojleru, si v příštím roce připlatí o 523 Kč navíc. Jejich platby za elektřinu se zvednou v průměru o 3,05 %. Výdaje jim vzrostou z 17 148 Kč na 17 671 Kč za rok. Nejvíce se opět zvýší pro odběratele v distribučním regionu ČEZ. Účty za elektřinu tam v průměru stoupnou o 553 Kč.

Víte, který spotřebič žere nejvíce elektřiny ve vaší domácnosti? Chci odhalit žrouta!