Vše o elektřině

ČEZ zdraží elektřinu a změní obchodní podmínky. Jeho odběratelé mohou odejít do 21. května

Energetický gigant ČEZ od 1. 6. změní všem zákazníkům obchodní podmínky a těm, kteří nemají zafixovanou cenu, zvýší ceny elektřiny v průměru o 4 %. Pokud se to odběratelům ČEZ nebude líbit, mají šanci odejít do 10 dnů před účinností ohlášených změn bez jakékoli sankce. To znamená nejpozději do 21. května. Strhne ČEZ k zdražení i další dodavatele?

ČEZ zdraží elektřinu a změní obchodní podmínky. Jeho odběratelé mohou odejít do 21. května
ČEZ zdraží elektřinu a změní obchodní podmínky. Jeho odběratelé mohou odejít do 21. května

Před koncem minulého roku se dodavatelé elektřiny báli zvýšit své ceny energie jako čert kříže. Ceníky pro rok 2018 ponechala při starém většina obchodníků s elektřinou, protože se chtěli vyhnout situaci, kdy z důvodu zvýšení cen budou moci odběratelé bez zaplacení sankce jejich firmu opustit, jak jim to umožňuje energetický zákon.

Porovnání cen elektřiny 2017 v Evropě: Nejvíc platí Němci a Portugalci. Jak si vedou Češi?

Na růst cen tlačí zejména stoupající cena elektrické energie obchodovaná na energetických burzách. Z velkých hráčů se na přelomu roku zvýšil ceny pouze E.ON, konkrétně o 6 %.

60 % odběratelů ČEZ zdraží elektřinu o 4 %

Ústy tiskového mluvčího ČEZ, Romana Gazdíka, oznámil energetický gigant, že od 1. června poskočí ceny elektřiny o 4 %, což by za rok mělo dělat něco kolem 240 Kč u klasické domácnosti, která elektřinou netopí ani neohřívá vodu. Vzhledem k tomu, že kolem 40 % odběratelů ČEZ má sjednáno produkty s fixovanou cenou, zdražení se bude týkat zbývajících 60 %.

ČEZ změna obchodních podmínek

Nicméně, jelikož kromě zvýšení cen dochází i ke změně obchodních podmínek, taktéž od 1. června, odejít od ČEZ mohou bez sankce všichni současní odběratelé. Týká se to jak těch, kteří mají smlouvu na dobu neurčitou, tak i zákazníků se smlouvami na dobu určitou. Právě pro druhou skupinu může jít tak trochu o hození záchranného lana, protože předčasné ukončení smlouvy na dobu určitou bývá jinak spojeno se zaplacením tučné sankce.

Hledáte formulář pro odstoupení od smlouvy z důvodu zvýšení cen či změny obchodních podmínek? U nás ho najdete! Chci se podívat na formuláře!

Strhne se lavina zvyšování cen elektřiny?

Z velké trojky českých dodavatelů elektrické energie už zbývá pouze PRE, která své ceníky z roku 2017 zatím neměnila. Jenže ani tato energetická firma nevylučuje, že k zvyšování cen elektřiny pro domácnosti bude muset v budoucnu sáhnout.

Hledáte levného i férového dodavatele elektřiny? Pomůžeme vám!

Již zmíněný E.ON a menší počet alternativních dodavatelů upravoval ceny již v cenících na rok 2018, ale nic nenasvědčuje tomu, že by elektřina na burzách měla zlevňovat, proto je velmi pravděpodobné, že ke zdražení se dříve či později uchýlí i někteří další obchodníci s elektřinou. Navzdory tomu, že dnes tuto možnost, slovy pracovníků svých tiskových oddělení, nepovažují za pravděpodobnou.

Odstoupit od smlouvy bez sankcí můžete při zvýšení cen. Tím ale seznam nekončí

Přesto zřejmě nepůjde o žádné dramatické skoky a jejich odběratelům se opět otevře možnost vybrat si jiného výhodnějšího dodavatele.