Elektromobilita

Dotace na elektromobily 2020: Jaguar I-Pace či Teslu X už firmy musí pořídit bez dotace

Co se změní v žádostech o dotace na nákup elektromobilů v roce 2020? V 5. výzvě se rozdělí jen 50 milionů Kč na pořízení elektroaut pro firmy, zatímco 4. výzva měla alokováno 200 mil. Kč. Dotace už nebude možné využít na nákup luxusních elektrických vozů, ale ani nákup pouze 1 modelu levného elektromobilu (např. Škoda Citigoe iV). Zjistěte více o dotacích, o které lze zažádat od 6. ledna 2020.

Dotace na elektromobily 2020: Jaguar I-Pace či Teslu X už firmy musí pořídit bez dotace
Dotace na elektromobily 2020: Jaguar I-Pace či Teslu X už firmy musí pořídit bez dotace

Úvodní fotografie: Podpora míří hlavně na nákup užitkových elektrických vozidel do firemních flotil. Foto: Adobestock

Ministerstvo průmyslu a obchodu bude opět rozdělovat peníze z evropských strukturálních fondů (ESF) na nákup elektromobilů pro podnikatele. Od 6. ledna 2020 do 28. května 2020 budou moci malé, střední i velké podniky požádat o penízedotačního programu Nízkouhlíkové technologie – Elektromobilita.

Kolik stojí nejlevnější elektromobil v ČR?

Jde o 5. výzvu. Žadatelé budou „soupeřit“ o 50 milionů korun, i když je možné, že celkem alokovaná částka se může navýšit ještě v průběhu trvání programu, zejména o prostředky, které nebyly vyčerpány v minulých výzvách.

Kdo nedosáhne na dotace na elektromobily?

Stejně jako v předchozích výzvách není balík peněz z EU určen pro žadatele z řad hotelů, lázní, restaurací, právníků i finančních poradců či jiných podnikatelů z dalších nepodporovaných sektorů. Navíc dotované elektroauto by nemělo jezdit převážně na území města Prahy, jelikož správní jednotka NUTS 2 Praha je z dotačního programu vyjmuta.

elektromobil Tesla Model X

Novinkou pro rok 2020 je omezení pořizovací cenou vozu v kategorii osobních automobilů (M1). Pokud cena elektromobilu přesáhne cenovku 1 250 tisíc Kč bez DPH, dotační program s koupí elektroauta nepomůže. Pro užitkové elektromobily žádná hranice stanovena není.

Výrazná změna se týká hybridů. Zatímco dříve se dotace vztahovala i na vozidla s hybridním pohonem, v roce 2020 už na jejich nákup peníze od státu nedostanete.

Víte, co znamená plug-in hybrid? Chci to zjitit!

V r. 2020 nelze hradit nákup luxusních elektroaut

Zároveň se zvedla i minimální výše dotace z 50 na 250 tisíc Kč. Co to znamená? Třeba pokud si chce podnikatel pořídit jen jeden menší elektromobil do města, třeba Škodu Citigoe iV za necelý půl milionu korun, s dotací také počítat nemůže. Díky velmi nízké pořizovací ceně elektrické Škodovky žadatel nesplní podmínku minimální výše dotace.

elektrická Škodovka Citigoe iV

Uznatelné náklady totiž tvoří 30 %, 25 % nebo 20 % z ceny vozidla. Procentuální výše závisí na velikosti podniku. Malý živnostník dosáhne na 30 %. V kategoriích užitkových vozů se proplácí náklady maximálně do 40 %. Nicméně, když podnikatel nakoupí naráz více elektrických Škodovek, minimální výše dotace přestane být překážkou.

Výše dotace na elektromobily pro rok 2020

typ firmy osobní elektromobily (kategorie M1) elektromobily v kategoriích L, M2, M3, N1 a N2
malý podnik 30 % 40 %
střední podnik 25 % 35 %
velký podnik 20 % 30 %

Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu

Nyní bez úmorného výběrového řízení při nákupu

Stejně jako dříve mohou žadatelé přidělené peníze použít nejen na nákup elektromobilu, ale také na výstavbu neveřejných dobíjecích stanic.

V Česku chybí rychlonabíjecí stanice pro elektromobily. Máme jich jako šafránu, říká řidič

Pozitivní změnou oproti minulým výzvám je omezení nutnosti vypisovat výběrové řízení pro nákup elektroauta. Dříve bylo nutné výběrové řízení udělat při nákupu elektrického vozu za více než 0,5 milionu. Pro rok 2020 se tato hranice posouvá na 2 miliony. Odpadá tak úmorná byrokratická zátěž, která dělala vrásky mnoha žadatelům v předchozích výzvách.

Jak se žije majitelům elektromobilů v Česku? Ptali jsme se na jejich radosti i strasti s elektromobily na českých cestách v 7dílném seriálu. To mě zajímá!

Pozor na pár záludností dotací na elektromobily

Podat žádost bude možné o 6. ledna 2020. Před tímto datem nemůže potenciální žadatel elektrický vůz předobjednat, nebo dokonce zaplatit zálohu na auto. To by ho totiž dle podmínek programu vyřadilo z možnosti dotaci získat.

elektrické užitkové vozy

Přidělené finance z programu Nízkouhlíkové technologie – Elektromobilita nemohou být využity na nákup ojetého elektromobilu. Jinými slovy, žadatel musí být první osoba zapsaná v technickém průkazu vozu.

Jak daleko je od vás vzdálena nejbližší veřejná dobíjecí stanice? Chci se mrknout na mapě!

Na poskytnutou dotaci se pak váže disseminační povinnost. To znamená, že úspěšný žadatel bude muset na svůj elektromobil umístit nálepku o velikosti A6, která dává na vědomí ostatním, že nákup elektroauta spolufinancoval díky fondům EU. Kromě nálepky pak musí také vyrobit brožuru o podpořeném projektu a ještě dále o projektu informovat (např. na webu firmy či na konferenci).

Shrnutí: Dotace na elektromobily 2020

Podmínky programu Nízkouhlíkové technologie - Elektromobilita  
celková alokace financí: 50 milionů Kč
období, kdy lze žádat o dotaci: od 6. ledna (od 8:00) až 28. května 2020
minimální výše dotace: 250 tisíc Kč
na co lze využít dotaci: pořízení elektromobilu, bateriového elektrického vozidla, elektromobilu s rozšířeným dojezdem a neveřejné dobíjecí stanice
kdo může žádat o peníze? malé, střední a velké podniky s výjimkou podniků s nepodporovanými aktivitami podnikání
uznatelné náklady pro osobní elektromobily: 20 až 30 %
uznatelné náklady pro užitkové elektromobily, elektrické motocykly a čtyřkolky: 30 až 40 %
na co nelze dotaci využít? nákup ojetého elektromobilu, nákup osobního elektroauta kategorie M1 s vyšší pořizovací cenou než 1,25 mil Kč bez DPH, nákup el. vozu, který byl objednán před datem podání žádosti o dotaci, nákup vozidla s hybridním pohonem

Zdroje: Ministerstvo průmyslu a obchodu, Smartnovinky.cz