Vše o elektřině

ČEZ Garant slibuje fixaci ceny elektřiny i zlevnění při poklesu cen. Vyplatí se to?

Nový produkt ČEZ Garant přichází na trh s novinkou v oblasti fixace cen elektřiny. Fixuje sice cenu dopředu na 2 roky, ale při snížení cen poklesnou i účty zákazníkům s tímto produktem. Při klasické fixaci s neměnnou cenou by totiž v tomto případě klient prodělal. Jde o lákavou nabídku, jak ušetřit za energie, nebo chytrý marketingový tah?

ČEZ Garant slibuje fixaci ceny elektřiny i zlevnění při poklesu cen. Vyplatí se to?
ČEZ Garant slibuje fixaci ceny elektřiny i zlevnění při poklesu cen. Vyplatí se to?

Ceníky elektřiny 2015 energetický gigant zatím nezveřejnil. Proto je třeba brát s rezervou slib, že díky nové produktové řadě GARANT odběratel ušetří 10 % na ceně silové elektřiny oproti standardnímu tarifu ČEZ Comfort. Proč? Dá se předpokládat, že většina dodavatelů elektřiny sáhne pro příští rok k mírnému zlevnění svých nabídek.

Pozadu by neměl zůstat ani ČEZ, pokud nechce ztratit své zákazníky. Propagované 10% zlevnění silové elektřiny se vztahuje ale jen k současným cenám. Proto konečná úspora s produktem ČEZ Garant v porovnání s ČEZ Comfort může být spíše nižší.

Druhým drobný zádrhel spočívá v lákavém kulatém číslu slevy ve výši 10 %. Někteří odběratelé mohou po takové informaci čekat, že jim o zmíněných 10 % klesne i vyúčtování za elektřinu.  Budou pak nemile překvapeni, protože silová elektřina tvoří pouze přibližně polovinu celkového účtu za dodávky elektřiny. Druhou polovina se totiž skládá s regulovaných položek, jejichž výši dodavatel nijak neovlivní. Jejich cenu určuje Energetický regulační úřad (ERÚ). Výše regulovaných plateb zatím není známa, ERÚ ji zveřejní pravděpodobně koncem listopadu.

Jak funguje specifická fixace u produktu ČEZ Garant?

Cena silové elektřiny je v současné době na rekordně nízké úrovni, proto se zákazníkovi jeví jako výhodné si ji zafixovat. Dilema, zda nakonec neprodělá, s naší novou nabídkou odpadá – pokud elektřina zlevní, sníží se cena i pro zákazníka,“ říká Daniel Beneš, generální ředitel Skupiny ČEZ.

ČEZ Garant tedy na první pohled nemá nevýhodu klasických produktů s fixací, které se projeví jako nevýhodné, když ceny elektřiny na trhu klesají a odběratel s fixací stále platí předem domluvenou ale aktuálně už vyšší cenu. Dalo by se říct, že fixuje cenu pouze proti zdražení. Nicméně, i tady můžeme najít drobné vady na kráse. 

Kalkulačko elektřiny, řekni, je ČEZ Garant na celém trhu nejlevnější?

Fixace ceny elektřiny s ČEZ Garant platí na 2 roky, tedy do 31. 12. 2016. Ceny elektrické energie na trhu sice mohou v průběhu těchto dvou let klesat, ale zákazníkům s produktem ČEZ Garant se elektřina nezlevní. Důležitá totiž není cenová změna na trhu, ale cenové kotrmelce u tarifu ČEZ Comfort. Pokud neklesne elektřina s ČEZ Comfort, nesníží se ani cena produktu ČEZ Garant.

Platíte za elektřinu víc, než byste chtěli? Prozkoumejte, kolik byste mohli ušetřit. Spočítat úsporu

Navíc samotný ČEZ Comfort zdaleka nepatří k těm nejlevnějším nabídkám na trhu v žádné ze tří distribučních oblastí. Spíše se řadí k těm dražším. Pokud vám tedy dodavatel elektřiny nabízí záruky 10 % slevy oproti relativně drahému produktu, znamená to, že v nejlepším případě si sjednáte pouze tarif s průměrnou cenou za odběr elektřiny.