Vše o elektřině

Enwox Energy končí. ERÚ varuje: Odběratelům hrozí spadnutí do černého odběru

Přes 5 tisíc zákazníků, kteří odebírali elektřinu od společnosti Enwox Energy, si musí hledat nového dodavatele. Firma nečekaně zkrátila své dodávky elektrické energie, a proto nebude umožněn standardní přechod k dodavateli poslední instance. Klienti mají na změnu 10 pracovních dnů. Jaké zavádějící informace podle regulátora trhu najdou odběratelé na webu Enwox Energy?

Enwox Energy končí. ERÚ varuje: Odběratelům hrozí spadnutí do černého odběru
Enwox Energy končí. ERÚ varuje: Odběratelům hrozí spadnutí do černého odběru

Společnost Enwox Energy s.r.o. oznámila operátorovi trhu zkrácení dodávky u 5 403 odběrných míst k 14. srpnu 2017 a u dalších 213 odběrných míst k 15. srpnu 2017. Podle informací dostupných Energetickému regulačnímu úřadu (ERÚ) už byli někteří zákazníci automaticky převedeni pod nového dodavatele energií. Ti, kteří převedeni nebyli, si musí zajistit dodávku energií od jiných společností sami a dokončit převod do 10 pracovních dnů.

Nového dodavatele si musí odběratelé vybrat sami

Zástupci společnosti Enwox Energy v komunikaci s některými zákazníky mylně uvádí, že pokud nevyužijí jejich konkrétní nabídku k převodu pod dodvatele Eliom, hrozí jim nucený přechod pod dodavatele poslední instance (DPI).

Neplaťte elektřinu za zloděje: Jak zjistit černý odběr elektrické energie?

Vzhledem k nestandardnímu způsobu ukončení, resp. zkrácení dodávek, který společnost Enwox Energy zvolila, však institut DPI nelze využít. Dosavadní zákazníci této společnosti, kteří včas sami nezmění dodavatele, se tak mohou ocitnout v režimu neoprávněného, hovorově řečeno černého odběru.

Hledáte férového dodavatele elektřiny? V naší kalkulačce kromě ceny zkoumáme i zákaznicky přívětivé obchodní podmínky pomocí žárovkového indexu komplexnosti.

Jelikož společnost Enwox Energy o převodu svých zákazníků k jiným dodavatelům ERÚ neinformovala, vstoupil ERÚ sám do jednání s distribučními společnostmi a požádal je o maximální možnou součinnost při řešení nastalé situace tak, aby byly minimalizovány škody hrozící zákazníkům. ERÚ apeluje na zákazníky společnosti Enwox Energy, aby v této věci neotáleli a zajistili si dodávky energií od jiných dodavatelů co nejdříve.