Vše o elektřině

E.ON Variant PRO láká na úsporu proti produktu ČEZ Comfort. Co ale reklama nesděluje?

Výhodnější elektřina s E.ON Variant PRO oproti nejrozšířenějšímu produktu ČEZ Comfort, online bonus při sjednání až 1 000 korun a garance ceny do konce roku 2016. Tak se snaží zaujmout nové zákazníky 2. největší dodavatel elektřiny u nás. Skrývá jeho nabídka nějaká úskalí, která se do reklamy už nevešla, anebo byla záměrně opomenuta? Hlavní mínusem produktu Variant PRO je smlouva na dobu určitou.

E.ON Variant PRO láká na úsporu proti produktu ČEZ Comfort. Co ale reklama nesděluje?
E.ON Variant PRO láká na úsporu proti produktu ČEZ Comfort. Co ale reklama nesděluje?

E.ON od července láká všechny nové zákazníky mimo svou distribuční oblast na nový produkt Variant PRO. Nabídka se tedy týká odběratelů, kteří čerpají proud v Praze a zbytku republiky s výjimkou jižních Čech a jižní Moravy od někoho jiného než od dodavatele E.ON Energie. 

E.ON Variant PRO: základní charakteristiky

To zní všechno hezky, ale člověka zajímá hlavně konečná úspora. V kalkulačce E.ON zjistíte úsporu jen vůči 6 vybraným dodavatelům, u kterých je navíc často zvolen ten nejdražší produkt z jejich nabídky. Většina lidí bude proto nejspíš porovnávat úsporu s produktem ČEZ Comfort. Variant PRO běžnému odběrateli sice nabízí nižší cenu než ČEZ Comfort, ale už opomíjí zmínit většinu jiných levnějších dodavatelů.

Pro lepší představu jsme vybrali dva modelové příklady.

distribuční region ČEZ: roční spotřeba 1 500 kWh (byt bez vytápění či ohřevu vody elektřinou)
dodavatel produkt cena elektřiny za 12 měsíců typ smlouvy
Elimon eProdukt 7 578 Kč na dobu neurčitou
Europe Easy Energy 3E Easy 7 847 Kč na dobu neurčitou
eYello CZ Yello Single 7 878 Kč na dobu neurčitou
E.ON Energie Variant PRO 7 977 Kč smlouva na 24 měsíců
ČEZ Comfort 8 264 Kč na dobu neurčitou
E.ON Energie Elektřina 8 391 Kč na dobu neurčitou

Počítáme se spotřebou 1 500 kWh v distribuční sazbě D02d a velikostí jističe do 3x25 A včetně. Zdroj dat: Kalkulačka webu Elektřina.cz

distribuční region ČEZ: roční spotřeba 6 000 kWh (dům, kde ohřívají vodu v bojleru)
dodavatel produkt cena elektřiny za 12 měsíců typ smlouvy
ST Energy Standard 19 629 Kč na dobu neurčitou
Fonergy Fonergy Standard 19 990 Kč na dobu neurčitou
Amper Market Amper Home 20 054 Kč na dobu neurčitou
E.ON Energie Variant PRO 20 628 Kč smlouva na 24 měsíců
ČEZ Comfort 21 663 Kč na dobu neurčitou
E.ON Energie Elektřina 22 370 Kč na dobu neurčitou

Počítáme se spotřebou 6 000 kWh (2 800 kWh ve vysokém tarifu + 3 200 v nízkém tarifu) v distribuční sazbě D25d a velikostí jističe do 3x25 A včetně. Zdroj dat: Kalkulačka webu Elektřina.cz

Změnu dodavatele elektřiny zvládnete levou zadní. Jak celý proces probíhá? Zjistit více

Ceny elektřiny 2016 budou nejspíš klesat, proto se fixace nevyplatí

Další háček je v tom, že zatímco cena produktu Variant PRO zůstane stejná do konce roku 2016, kvůli klesajícím cenám elektřiny na burzách se dá očekávat, že nové ceníky pro příští rok nabídnou minimálně mírně zlevnění. Jenže to už se nebude týkat odběratelů Variant PRO, kteří „pojedou“ podle současných (a pravděpodobně vyšších) cen z roku 2015. 

Mají rychlé peníze ve formě bonusu 1 000 Kč háček?

Dokáže všechno vykompenzovat bonus ve výši až 1 tisíc korun? Ceny elektřiny pro příští rok sice ještě neznáme, ale již teď mnoho dodavatelů prodává levnější proud než u Variant PRO. Podrobnější vysvětlení toho, co se skrývá za nevinným slůvkem sleva „až“ tisíc korun, se nám na webu E.ON nepodařilo vypátrat. 

Bohemia Energy: Vyplatí se služba "garance nižší ceny elektřiny" než u dominanta?

Navíc u konkurence jde často o produkty se smlouvou na dobu neurčitou, které lze kdykoli bez sankce vypovědět, zatímco pro Variant PRO to neplatí.

Předčasný odchod od dodavatele není procházka růžovým sadem

Jakou možnost předčasného odchodu máte u E.ONu? Podle obchodních podmínek smlouvy na dobu určitou skončí až uplynutím sjednané doby. Jinými slovy, pokud se E.ON nezachová benevolentně a nepustí zákazníka dříve, nemá klient na předčasný odchod nárok. Pokud by se klient přesto pokoušel pláchnout, může mu E.ON pohrozit smluvní pokutou ve výši 3 tisíc korun, která je udělena v případě, kdy má odběratel více než jednoho dodavatele elektřiny. 

Platíte za elektřinu víc, než byste chtěli? Prozkoumejte, kolik byste mohli ušetřit. Spočítat úsporu

Do této situace by se mohl dostat například, když by přešel jinam, ale původní dodavatel ho odmítl propustit (např. kvůli nedoběhnuté smlouvě na dobu určitou).

Shrnutí recenze: Variant PRO

E.ON bude v roce 2018 zdražovat elektřinu. Zajímá mě, o kolik!