Technologie

Na skok do budoucnosti: Které inovace zaujaly na festivalu Future Port Prague 2018?

Fanouškům moderních technologií není třeba akci, kde se to hemží drony, roboty a odvážnými vizemi naší budoucnosti, nijak zvlášť představovat. Pro ostatní je Future Port Prague takovou „ZOO“, kde můžou jednou za rok vidět živého kyborga. Tento rok nejvíc ohromených wau reakcí patřilo zážitkům ve virtuální realitě. Mohli jste se postavit před tank v roce 1968 nebo zkusit hubnout jako Darth Vader.

Na skok do budoucnosti: Které inovace zaujaly na festivalu Future Port Prague 2018?
Na skok do budoucnosti: Které inovace zaujaly na festivalu Future Port Prague 2018?

Úvodní fotografie: Letošnímu Future Port Prague kralovala virtuální realita. Zdroj: Elektřina.cz

Festival otevřel zeširoka brány do světa virtuální reality. Mohli jste potkat Golema v ulicích staré Prahy nebo zažít okupaci z roku 1968 z pohledu demonstranta, který se postaví před jedoucí tank, i sovětského okupanta, který sedí v kokpitu válečného vozidla.

rok 1968 ve virtuální realitě

Dieta podle Dartha Vadera

Ján Ilavský představil recept, jak snadno a rychle zhubnout. Nešlo o žádného dietologa, který by si spletl cestu na konferenci o zdraví, ale nadaného herního vývojáře, jež stojí za úspěšnou VR hrou Beat Saber. Hráči se v ní chopí dvou světelných mečů ve stylu Hvězdných válek a rozsekávají „nepřátelské“ letící krychle.

Ilavský prozradil, že k raketovému úspěchu hry, pomohl i příspěvek na sociálních sítích, kde fanoušek velebí Beat Saber za to, že díky máchání meči ve virtuální realitě zhubnul 40 kg. Samozřejmě i tento hit, který se stal v roce 2018 jednou z nejprodávanějších VR her na světě, si mohli návštěvníci festivalu vyzkoušet.

Nanovlákna nesmrdí

Tušili jste, že 2. nejhorší znečištění planety po ropném průmyslu má na svědomí móda? Módní designérka Lada Vyvialová proto přinesla ukázku oblečení budoucnosti. Ani v horkých letních dnech nezapáchá potem, potlačuje vznik plísní, bakterií a chrání proti UV záření.

Tkanina totiž obsahuje nanočástice se stříbrem. Navíc oblečení z nanovláken vzniká bezodpadovou výrobou, takže je mnohem šetrnější k životnímu prostředí.

Lada Vyvialová prezentuje oblečení z nanovláken na Future Port Prague 2018

Česko patří v oblasti nanotechnologií k světové špičce. Co všechno naše firmy umí? To mě zajímá!

Bydlení budoucnosti ze Slovenska

Energeticky soběstačné a mobilní šnečí domky z dílny slovenských architektů můžete umístit téměř kamkoli na světě. Ecocapsule vyrábí energii ze slunce a z větru, zároveň sbírá do nádrže dešťovou vodu.

Právě se rozjíždí sériová výroba prvních 50 kusů. Zájemci o netradiční mikrodům v něm ale nechtějí jenom bydlet. Tomáš Žáček a Katarína Čabáková z Ecocapsule prozradili, že už se setkali s přáním upravit zařízení na pojízdný stánek s občerstvením, vědeckou laboratoř, masážní salon nebo gaming house pro 6 hráčů počítačových her.

Jeden zákazník chtěl dokonce Ecocapsuli provazy vytáhnout do koruny sekvoje. Aktuálně existují pouze 3 mikrodomky. Jeden z nich si mohli prohlédnout a hlavně prolézt i návštěvníci festivalu.

Nechyběly ani oblíbené závody dronů. Letos se konaly mimo hlavní prostory festivalu, takže napínavý boj mezi piloty i letecké karamboly mohli sledovat také lidé, kteří si vstupenku na Future Port Prague nekoupili.

závody dronů na Future Port Prague 2018

Víte, že Češi mají jeden z nejlepších týmů pro závodění s drony na světové úrovni? Chci se dozvědět víc!