Domácnost

Fotovoltaický ohřev vody: Vyplatí se?

Ohřev vody je ve většině domácností hned po vytápění největším žroutem elektrické energie. Naštěstí však existuje několik způsobů, jak náklady na teplou vodu snížit. S klesající cenou fotovoltaických panelů se nabízí možnost využít slunečního svitu a ohřívat vodu téměř zadarmo. Je tomu však doopravdy tak? Zjistěte, jaká je návratnost investice do solárního ohřevu vody a zda se doopravdy vyplatí.

Fotovoltaický ohřev vody: Vyplatí se?
Fotovoltaický ohřev vody: Vyplatí se?

I když by se mohlo na první pohled zdát, že ohřev vody fotovoltaickými panely musí být poměrně složitá záležitost, ve skutečnosti tomu tak není. Vše funguje velmi jednoduše: Na střeše či pozemku máte umístěny panely vyrábějící elektřinu. Ta je vedena pomocí kabelů přes takzvaný regulátor, který zajišťuje optimální využití sluneční energie, až k topnému tělesu ve vašem bojleru.

Celý tento systém vůbec nemusí být napojen do sítě, takže vás při pořízení fotovoltaického ohřevu nečeká žádné složité papírování, jako je tomu u domácí solární elektrárny.

Výhodou je také nutnost minimálních stavebních úprav a zásahů do budovy. Elektřina je totiž vedena jen ve dvou tenkých kabelech, které lze snadno skrýt například do stupaček, případně do existujících prostupů. Fotovoltaický ohřev vody tak může být možností i pro ty, kteří už mají stavbu nebo rekonstrukci za sebou a o využití sluneční energie se rozhodli až zpětně.

Fotovoltaické panely vs. solární termický systém

Další, v minulosti hodně oblíbenou možností, je využít k ohřevu vody solární termický systém. Jde o způsob, který pracuje na principu ohřívání teplonosné kapaliny přímo v solárním kolektoru. Tato kapalina pak ohřívá vodu v zásobníku. Narozdíl od fotovoltaického panelu zde tedy nevzniká elektrická energie. V posledních letech se však od instalace solárních termických systémů ustupuje a přednost dostává právě fotovoltaika. Proč?

Solární termický ohřev vody

Hlavní důvodem je zmiňovaný pokles cen fotovoltaických panelů a zároveň také jednodušší instalace ve srovnání se solárními kolektory. U těch si totiž s dvěma tenkými kabely jen těžko vystačíte. Vzhledem k tomu, že ohřívají přímo vodu, je nutné instalovat potrubí, kolem kterého je ještě navíc nutné udělat izolace. Stavební úpravy tak musí být mnohem rozsáhlejší.

Fotovoltaika zlevňuje, vyrábět elektřinu se už vyplatí

To však nejsou jediné výhody fotovoltaiky. Nad solárními kolektory totiž jednoznačně vede také díky jednoduché údržbě. Zatímco solární termický systém je nutné chladit okruhem nemrznoucí směsi, fotovoltaika se vám jen těžko přehřeje. Odpadá tak starost s tím, co dělat například v případě, když jedete na dovolenou. Zatímco solární kolektory mohou dosáhnout teploty až 200 °C, což způsobí znehodnocení nemrznoucí směsi, kterou je pak nutné doplnit či zcela vyměnit, u fotovoltaiky se nemá co přehřát. Jakmile je voda v bojleru dostatečně teplá, sám se vypne pomocí termostatu. Můžete tak klidně odjet bez toho, abyste museli řešit, co s ohřevem vody.

Fotovoltaika navíc k tomu, aby pracovala, nepotřebuje přímé sluneční paprsky a může částečně fungovat i když je zataženo. Solární kolektor však v nepříznivém počasí nevyrobí nic. I přes to všechno však solární termické systémy jednu velkou výhodu mají. Na střeše zaberou mnohem méně místa, protože mají vyšší účinnost.

Ohřev vody fotovoltaickými panely

Ohřev vody solárním termickým systémem

Fotovoltaický panel je lehčí 

Solární kolektor je těžší

Snadná instalace

Složitější instalace

Minimální ztráty

Nutná izolace pro snížení ztrát

Téměř nulové provozní náklady a údržba

Spotřeba oběhového čerpadla, nutnost vyměňovat chladicí kapalinu

Větší účinnost v zimě, ohřívá vodu i v mrazech

Méně účinné v zimě

Nižší účinnost, je potřeba větší plocha panelů

Vyšší účinnost, stačí menší plocha kolektorů

 
Ústup od montáže solárních termických systémů potvrzuje i Senior Project Manager společnosti E.ON, Vít Pokorný, který zároveň upozorňuje na další důvod, proč dát při ohřevu vody přednost fotovoltaice: „V dnešní době se rapidně snižuje počet instalací solárních kolektorů pro ohřev teplé vody. Je to zapříčiněné zlevňováním FV technologií, ale také tím, že se zdražuje elektřina a lidé chtějí šetřit i tu část nákladů za elektřinu, kterou spotřebují na provoz domácnosti.“
 

Fotovoltaické panely na střeše.

Návratnost fotovoltaického ohřevu vody se odvíjí od vaší stávající situace

Podle prodejců fotovoltaických ohřevů vody se vám investice může v ideálním případě vrátit již za 5 až 6 let. Obecně uvádějí, že nejkratší návratnost budou mít domácnosti s velkou spotřebou vody, optimálně orientovanými fotovoltaickými panely a vhodně zvoleným bojlerem.

Tomáš Tachecí, odborník na solární zdroje ze společnosti E.ON pak upřesňuje, že návratnost kolem pěti let je možná, „pokud si zákazník zvolí ten nejmenší systém na ohřev vody, který po odečtení dotace vyjde na cca 80 000 Kč a bude mít dostatečně velký bojler tak, že opravdu využije 100 % vyrobené energie v domácnosti.“ 

Zohledníte-li v takovém případě stále se zvyšující cenu elektřiny, investice do fotovoltaického ohřevu se vám opravdu může vrátit za zmiňovaných 5 až 6 let. „Nicméně realita je taková, že ne vždy je možné využít 100 % vyrobené energie v domácnosti a dochází tak k přetokům energie do sítě. U většiny zákazníků se pak návratnost bude pohybovat spíše kolem 10ti let,“ dodává Tachecí.

Klepiš: Návratnost u fotovoltaických panelů od E.ONu nám vychází i na 8 let

A co v zimě?

Dalším aspektem, který je před instalací fotovoltaiky k ohřevu vody nutné zvážit, jsou možné kombinace panelů s dalšími variantami ohřevu, aby byl zajištěn dostatek teplé vody i v zimě. Tady však univerzální rada neexistuje. Podle Tomáše Tachecího fotovoltaiku většinou postačí kombinovat s ohřevem vody elektrokotlem. Zároveň však upozorňuje, že: „Záleží na celkovém způsobu vytápění. Je také vhodné zvažovat kombinaci s tepelným čerpadlem. Na to je ale třeba znát více informací, a proto se nemusíte obávat obrátit se na naše odborníky.“

Fotovoltaika v zimě. Opravdu nevyrábí žádnou elektřinu?